Teknoloji

8 Kasım’da Ay tutulması: Bilmeniz gereken her şey, Hindistan zamanlamaları, nasıl izlenir

8 Kasım’da Ay tutulması: Bilmeniz gereken her şey, Hindistan zamanlamaları, nasıl izlenir

8 Kasım’daki tam ay tutulması, önümüzdeki üç yılın sonuncusu olacak. Bundan sonra, bir sonraki ay tutulması Mart 2025’te gerçekleşecek. Ancak bu süre zarfında parçalı ay tutulmalarını görmeye devam edeceğiz. Neyse ki, bu ay tutulması Hindistan’da da görülebilecek. İşte ay tutulması ve nasıl izleneceği hakkında bilmeniz gereken her şey.

Ay tutulması saat kaçta?

Hindistan hükümetinin Yer Bilimleri Bakanlığı’na göre, tutulma 8 Kasım’da saat 14.39’da başlayacak ve toplam tutulma saat 3.46’da (IST) başlayacak. Ay’ın tamamen Dünya’nın gölgesinde olduğu tutulma aşaması olan bütünlük, 17:12 IST’de sona erecek ve tutulmanın kısmi evresi, 18:19 IST’de sona erecek.

Hindistan’da tam ay tutulması görülebilir mi?

Hindistan hükümetinin Yer Bilimleri Bakanlığı’na göre, tutulmanın toplam aşaması, Kolkata ve Guwahati de dahil olmak üzere ülkenin doğu bölgelerinde ayın doğuşu sırasında devam edecek. Ancak Delhi, Mumbai, Chennai ve Bengaluru gibi diğer şehirler için, Ayın Doğuşu zamanında bütünlük sona ermiş olurdu. Ancak parçalı tutulma Hindistan’ın diğer birçok şehrinde görülecek.

Ay tutulması nasıl canlı yayınlanır?

Ülkenin Ay’ı göremeyeceğiniz bir bölgesindeyseniz endişelenmeyin. Güneş tutulmasını aşağıdaki canlı yayınlardan herhangi birinden izleyebilirsiniz. Astrofizikçi Gianluca Masi tarafından yürütülen Sanal Teleskop Projesi, çeşitli uluslararası konumlardan tutulmanın görüntülerini sunacak. Canlı yayın 15.00 IST’de başlayacak ve aşağıdan izleyebilirsiniz.

Saat ve Tarih yarın 14.30’da Ay’ın canlı yayınına ev sahipliği yapacak. Saat ve zaman dilimi web sitesinin canlı akışı, ay tutulmasının bütünlük de dahil olmak üzere görüntülerini gösterecek ve aynı zamanda tutulmanın çeşitli aşamalarını da vurgulayacaktır. Aşağıdan izleyebilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Arizona’daki Lowell Gözlemevi, 15.00 IST’den başlayarak ay tutulmasını canlı olarak yayınlayacak. Canlı yayın, ay uzmanı John Compton ve tarihçi Kevin Schindler’in canlı yorumlarını içerecek. Aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Ay tutulması nasıl olur?

Ay yörüngesinde dönerken, Dünya ve Dünya Güneş’in yörüngesinde dönerken, bazen Dünya Güneş ve Ay arasında hareket eder, buna ay tutulması diyoruz. Bu olduğunda, Dünya güneş ışığının Ay’a ulaşmasını kısmen veya tamamen engeller. Bu, Ay’ın yüzeyinde bir gölgeye neden olur.

Tam ay tutulması nedir?

İki tür ay tutulması vardır – tam ve kısmi. Parçalı ay tutulması meydana gelir ve Ay’ın bir kısmı Dünya’nın gölgesine girer. Parçalı tutulmalar sırasında, Dünya’nın gölgesi genellikle Ay’ın tarafında çok karanlık görünür. Ancak insanların Dünya’dan gördükleri, Güneş, Dünya ve Ay’ın nasıl hizalandığına bağlıdır.

Tam Ay tutulması ise Güneş ve Ay gezegenimizin tam zıt taraflarındayken gerçekleşir. Ancak Ay, Dünya’nın gölgesinde olmasına rağmen, yine de bir miktar güneş ışığı Ay’a ulaşarak onu kırmızı olarak gösterir. Gökyüzünün bize mavi görünmesiyle aynı nedenle, tam ay tutulması sırasında ay kırmızı görünür. Güneş ışığı, kısa dalga boyundan dolayı mavi ışığın her yöne saçıldığı Dünya atmosferinden geçer. Bu, daha kırmızı ışığın Ay’dan geçmesine ve yansımasına izin verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu