Mobil

Airpod’lar Telefona Bağlanmıyor mu? Bu 11 Düzeltmeyi Deneyin

Airpod’lar Telefona Bağlanmıyor mu? Bu 11 Düzeltmeyi Deneyin

 

AirPods, Apple ekosisteminin dışında çalışan birkaç Apple ürününden biridir. Ancak, cihazınızda kullanırken birkaç sorunla karşılaşmış olabilirsiniz. Örneğin, düzgün bağlanamıyor veya cihazınızla olan bağlantısı otomatik olarak kesiliyor.

Birçok Apple ve Apple kullanıcısı olmayan kullanıcılar bu sorunu AirPod’larıyla bildirmiştir. Sorun, AirPod’larınızın pilinin bitmesi gibi basit olabilir. Veya bağlı telefonunuzdan çok uzaktasınız.

Bunun yanı sıra başka sebepler de AirPod’larınızın telefona bağlanmasını engelleyebilir. Neyse ki, bu sorunu çözmenin kolay yolları var. Haydi başlayalım.

AirPod’larım Neden Telefona Bağlanmıyor?

Bu bölümde, AirPod’ların telefonunuza bağlanmasını engelleyen birkaç yaygın nedenden bahsedilecektir.

Devre Dışı Bluetooth Yetersiz Pil Menzil Dışı Eski Mobil İşletim Sistemi Yazılım Arızası

AirPod’larım Telefona Bağlanmıyor Nasıl Onarılır

Artık AirPod’larınızın neden iPhone’unuza bağlanmadığını anladınız, hadi çok fazla stres yaratmadan düzeltmek için neler yapabileceğinizi keşfedelim.

Herhangi Bir Fiziksel Hasarı Kontrol Edin

AirPod’larınızın çalışır durumda olduğundan emin olmanız gerekir. Tüm bileşenlerin ve kabloların doğru şekilde takılıp takılmadığını kontrol edin. Aksi takdirde, herhangi bir cihazınızla bağlantı kurulamayabilir. Herhangi bir kırık bileşen veya takılı olmayan kablo görürseniz, bunları düzeltmek için Servis Merkezine gitmelisiniz.

Bluetooth’unuzu Açın ve Kapatın

AirPods ve telefonların Bluetooth bağlantısı üzerinden bağlanması gerekir. Bluetooth’unuzun açık olduğundan emin olun. Eh, bu tür kablosuz iletişim her zaman mükemmel değildir. Bluetooth Ayarlarına gidin ve AirPod’larınızın görünür olup olmadığını kontrol edin. Tekrar bağlanmak için cihazınızı ve AirPod’larınızı açıp kapatabilirsiniz. Bunu yapmak, böyle bir sorunu çözebilir.

iPhone’da

Ayarlar’ı açın. Bluetooth’a dokunun. Açmak ve kapatmak için Bluetooth düğmesini değiştirin.
Bluetooth düğmesini değiştirin

Android’de

Ayarlar’ı açın. Bluetooth’a dokunun. Açmak ve kapatmak için Bluetooth düğmesini değiştirin.
Açmak ve kapatmak için Bluetooth düğmesini değiştirin

Menzil İçinde Kalın

AirPod’ların maksimum menzili 10 ila 18 metre arasındadır. Bu nedenle, telefonunuz ve cihazınızın bu aralıkta olması daha iyidir. Menzil dışına çıkmak, bu cihazlar arasındaki bağlantıyı kesebilir. Benzer şekilde, telefon ile AirPod’lar arasındaki herhangi bir engel, sinyali kesebilir ve bağlanmayı zorlaştırabilir. Bu nedenle, Telefonunuz ve AirPod’larınız birlikteyken iyi çalışır ve temiz ve istikrarlı bir deneyim sağlar.

AirPod’larınızı Şarj Edin ve Kontrol Edin

AirPod’larınızı şarj ettiniz mi? AirPod’ları cihazınıza zaten bağlamış olsanız bile, pili bittiğinde bağlanmayı ve çalışmayı durduracaktır.

Birçok kullanıcı AirPods pil yüzdesini kontrol etmeyi unutur ve yalnızca pilleri sonunda pes ettiğinde keşfeder. Ayrıca kasa kapağını açtığınızda pil yüzdesini de görebilirsiniz.

AirPods Pilini takarken kontrol etmek için (iPhone’da):

Ana Ekranda Uzun Basın. + işaretine dokunun. Pili arayın ve üzerine dokunun. Widget Ekle’ye dokunun. Bitti’ye basın. Artık bağlı cihazlarınızın pil yüzdelerini görebilirsiniz.
Artık bağlı cihazlarınızın pil yüzdelerini görebilirsiniz

Android’de

Ayarlar’ı açın. Bluetooth’a dokunun. Artık bağlı cihazlarınızın pil yüzdelerini görebilirsiniz.Artık pil yüzdelerini görebilirsiniz

AirPods Şarj Çantanızı Şarj Edin

Şarj kutusunun pili boşken AirPod’larınızı şarj kutusuna bağladığınızı varsayalım. Bunu yaparsanız AirPod’larınız telefonlara bağlanmaz. Bu nedenle AirPods Şarj Çantanızı da şarj etmeniz gerekiyor. Yukarıdaki gibi widget’ları etkinleştirerek (Airpod’larınızı Şarj Edin) iPhone’unuzda Şarj kutusu pilini görebilirsiniz.

AirPod’lar takılı değilken turuncu ışığı görüyorsanız, şarj çantanızda AirPod’larınızı tam olarak şarj etmek için yeterli şarj yoktur. Bu tür renklerin de farkında olmalısınız.

Telefonunu şarj et

AirPod’larınızda tam şarj olabilir. Ancak, telefonunuzda da yeterli şarj olması önemlidir. Telefonunuz düşük güç modunda çalıştığında iyi çalışmayabilir. Bazen, telefonunuzun pilinden tasarruf etmek için eşleştirmeyi reddedebilir veya rastgele bağlantıyı kesebilir. Bu nedenle, telefonunuzda yeterli pil olması gerekir ve AirPod’larınızla ilgili bu tür sorunlar ortadan kalkabilir.

AirPod’larınızın Doğru Cihaza Bağlı Olduğunu Kontrol Edin

AirPod’larınızı birden fazla cihaza bağladıysanız, bir dahaki sefere en yakındaki diğer cihazlara bağlanabilir. Ayrıca, zaten başka bir cihaza bağlıysa cihazınızda gösterilmez. Diğer cihazı kontrol edin ve Bluetooth’larını kapatın. Bunu yaparsanız, gitmekte fayda var. AirPod’lar görünür olacak ve telefonunuza bağlanabilir.

Cihazınızı Yeniden Başlatmaya Zorlayın

Cihazınız donuyorsa veya düzgün çalışmıyorsa, böyle bir soruna yol açabilir. Cihazınızı yeniden başlatarak hızlı bir şekilde düzeltebilirsiniz. Yeniden başlatma, bu tür küçük aksaklıkları en aza indirmeye yardımcı olur. Çoğu zaman işe yarayan basit bir numaradır ve siz de denemelisiniz. Her sistemi baştan başlamaya zorlar.

iPhone’da

Sesi Aç’a basıp bırakın, Sesi Azalt için de aynısını yapın ve ekran kapanana kadar Yan düğmeyi hızlıca basılı tutun. Ekranda Apple logosu görünene kadar yan düğmeye basmaya devam edin.

Android’de

Güç Düğmesini basılı tutun. Yeniden Başlat’a dokunun. Yeniden Başlat’a tekrar dokunarak onaylayın. Ağ Ayarını Sıfırla

AirPod’ları hala telefonunuza bağlayamıyorsanız, bunun nedeni diğer ağlar ve bağlantı olabilir. Bu nedenle, düzeltmek için telefon ağ ayarınızı varsayılana geri yükleyebilirsiniz. AirPod’larınızı tekrar bağlamanıza yardımcı olabilecek önceki tüm kayıtlı ayarları kaldıracaktır.

iPhone’da

Ayarlar’ı açın.Genel’e dokunun.Aşağı kaydırın ve Aktar’a veya iPhone’u Sıfırla’ya dokunun.Sıfırla’ya dokunun.Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya tıklayın.

Ağ Ayarlarını Sıfırla'ya tıklayın

Parolanızı girin. Ardından iPhone’unuzu yeniden başlatın.

Android’de

Ayarlar’ı açın.Aşağı kaydırın ve Bağlantı ve Paylaşım’a gidin.Aşağı kaydırın ve Wi-Fi, Mobil Ağları ve Bluetooth’u Sıfırla’ya dokunun.
Aşağı kaydırın ve Wi-Fi, Mobil Ağları ve Bluetooth'u Sıfırla'ya dokunun

Ayarları Sıfırla’ya tıklayın.Şifrenizi girerek onaylayın.Cihazınızı Güncelleyin

Cihazınızı en son sürüme güncellemediyseniz, güncellemeyi düşünmelisiniz. Mevcut sürümünüzdeki hatalar da AirPod’ların telefonunuza bağlanmamasına neden olabilir.

Bu nedenle, telefonunuzu güncellemek böyle bir sorunu çözebilir. Cihazınızın üreticisi bile yeni sürümü piyasaya sürdükten sonra güncellemenizi istiyor. Telefonu güncellemek bu tür sorunları çözer ve yeni özelliklerin keyfini çıkarabilirsiniz.

AirPod’larınızı Sıfırlayın

AirPod’ları telefonunuza hâlâ bağlayamıyorsanız, sıfırlayın. Böyle bir sorun yaşıyorsanız sıfırlama işlemi hızlı bir çözümdür. Sorununuzu çözme şansı daha yüksektir ve fazla zaman harcamaz. Sıfırlamadan önce AirPod’larınızın kapağı en az 40 saniye kapalı durumda olduğundan emin olmanız gerekir.

Kapağı çevirin ve kasanızın arka tarafındaki ayar düğmesini 15-20 saniye basılı tutun. Beyaz rengin yanıp söndüğünü göreceksiniz, bu da keşfedilebilir modda olduğu anlamına gelir. Şimdi, kırmızı rengin yanıp söndüğünü göreceksiniz. Birkaç saniye sonra tekrar beyaz rengin yanıp söndüğünü göreceksiniz; bu, AirPod’larınızın donanımdan sıfırlandığı anlamına gelir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu