Nasıl

AirPods Gürültü Engelleme Çalışmıyor

AirPods Gürültü Engelleme Çalışmıyor

 

AirPod’un Gürültü Engelleme özelliğiyle, etrafınızdaki tüm koşuşturmacadan uzaklaşmak bir tık uzağınızda. Harika bir özellik, şüphesiz, ancak her an çalışmayı durdurabilir veya hiç çalışmayabilir.

Eşleştirilen cihazlar eskiyse, gürültü engelleme her zamanki gibi çalışmayabilir. Devre dışı bırakılmış gürültü engelleme, AirPod’ların üstündeki kirli ağ ile birlikte başka bir nedendir. Aşağı indikçe daha fazla neden bulacaksınız.

Olası nedenler hakkında bir fikriniz olduğunda, bu makalede listelenen çözümlerle bunları düzeltmeye başlayabilirsiniz.

AirPods Gürültü Engelleme Neden Çalışmıyor?

AirPods Gürültü Engelleme, çeşitli nedenlerle her zamanki gibi çalışmıyor olabilir. Eşleştirilmiş cihazların yazılımı eski. Aktif gürültü iptalini devre dışı bıraktınız. AirPods’un üst kısmındaki ağda biriken kir ve kalıntılar başka bir olası nedendir. Bir AirPod ile gürültü engelleme açık değil. AirPod’ların kulak uçları tam oturmuyor. AirPod’ların ayarları yanlış yapılandırılmış olabilir. AirPod’larınız arızalı.

AirPods Gürültü Engellemenin Çalışmaması Nasıl Onarılır?

AirPods gürültü engelleme özelliği çalışmıyorsa, tamir için teslim etmeden önce onu düzeltmeyi deneyebilirsiniz. Yeni başlayanlar için AirPod’lara bağlı cihazları güncelleyebilirsiniz. Bu, bu cihazların yazılımlarının eski ve uyumsuz olması durumunda yardımcı olacaktır.

Aynı şekilde, aktif gürültü iptalini etkinleştirip etkinleştirmediğinizi iki kez kontrol etmenizi öneririz. Bunu sağladıktan sonra AirPod’larınızın bağlı olduğu cihazları güncellemeyi unutmayın. Çünkü eşleştirilen cihazlarda eski yazılımlar AirPods performansını olumsuz etkileyebilir.

Bu makaleyi daha da ilerlettiğinizde, daha fazla düzeltme bulacaksınız.

Bağlı Cihazları Güncelle

AirPod’lara bağlı cihazlar yazılımlarını güncellemediyse, bu birçok sorunu davet edebilir. Böyle bir sorun Gürültü Engellemenin çalışmamasıdır.

Aygıtların soruna neden olmadığından emin olmak için bunları güncelleyin. AirPod’ların gürültü engellemesini düzeltmenin yanı sıra, yeni özellikler ekleyecek ve onları güvenlik açıklarından koruyacaktır.

iOS’ta

Ayarlar’a gidin.Genel’e dokunun.Yazılım Güncelleme’yi seçin.Yükle’ye dokunun.İstenirse parolayı girin.iphone yazılım güncellemesi

Android’de

Ayarlar’ı açın.Telefon Hakkında’yı seçin.Sistem Güncelleme’ye veya telefonun Android sürümüne dokunun.sistem-güncelleme-android

İndir ve Yükle’yi seçin.

Mac’te

Apple menüsünü seçin.Sistem Tercihleri’ni tıklayın.Ardından Yazılım Güncelleme’yi seçin.Şimdi Güncelle’yi seçin.
güncelleme-mac

Windows’ta

Ayarları Windows + I tuşlarıyla başlatın.Güncelleme ve Güvenlik’i seçin.Windows Update’i seçin.Güncellemeleri Kontrol Et’i tıklayın.
windows-güncellemeleri kontrol et

Not: Güncelleme tamamlandıktan sonra cihazlarınızı yeniden başlatın. Bu, yeni güncellemenin uygulanmasına izin verecektir.

Aktif Gürültü Önlemeyi Etkinleştir

Aktif gürültü iptalini etkinleştirip etkinleştirmediğinizi iki kez kontrol etmek zarar vermez. Kontrol ederken AirPod’ları cihazınıza bağlamayı unutmamalısınız.

Bunu yaptıktan sonra AirPod’ları kulaklarınıza sokun. Ardından, kapalıysa aktif gürültü iptalini kontrol etmek ve etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

iPhone’da

Denetim Merkezi’ni açın. Face ID’li iPhone için parmağınızı sağ üstten aşağı doğru kaydırın. Ana Ekran düğmesi olan iPhone için parmağınızı yukarı kaydırın. Ardından, altta Gürültü Önleme seçeneğini görene kadar Ses Düğmesine dokunun ve basılı tutun. Dokunarak Gürültü Önlemeyi etkinleştirin.gürültü-kontrol-iptal

Android’de

AirPods’un yan tarafındaki dokunmaya duyarlı düğmeye uzun basın.

Mac’te

Menü çubuğundan Ses Kontrolü’nü seçin. Ardından AirPods’u seçin. Gürültü Önleme’yi seçin.mac'te gürültü engelleme

Windows’ta

Etkin iptal modunu etkinleştirmek için AirPod’ların yan tarafındaki düğmeyi basılı tutun.AirPod’ları sıfırlayın

Gürültü engelleme hala çalışmıyorsa, AirPod’ları sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bu çözüm, çoğu zaman uygulayabileceğiniz tek beden herkese uyan bir yaklaşımdır.

Bu, ayarları varsayılana döndürür. Yanlış yapılandırılmış ayarlar olması durumunda AirPod’ları sıfırlamak bunu da çözecektir.

AirPod’ları aşağıdaki şekilde sıfırlayabilirsiniz.

AirPod’ları kutularına yerleştirin ve kapağını kapatın.airpods kurulum düğmesi

20 saniye kadar sonra kasanın kapağını açın. Ardından cihazınızda (iOS, Android veya Windows’ta) Ayarlar’a gidin. Sistem Tercihleri’ne gidin (Mac’te). Bluetooth’u seçin. AirPod’ları arayın ve seçin. iPhone’da Daha Fazla Bilgi simgesine dokununArdından Bu Aygıtı Unut(iPhone), Eşleşmeyi Kaldır(Android) veya Aygıtı Kaldır(Windows) öğesine dokunun veya tıklayın. AirPods’un (Mac) yanındaki çarpı işaretine tıklayın.unutma cihazı

Kapak hala açıkken, kurulum düğmesine yaklaşık 15 saniye boyunca basmaya devam edin. Kurulum düğmesi kasanın arkasındadır. AirPods sarı renkte yanıp söndüğünde sıfırlama işlemi tamamlanır. Ardından, daha sonra hızla beyaz renkte yanıp söner.

Şimdi AirPod’ları cihazınızla eşleştirin ve gürültü engellemenin işe yarayıp yaramadığına bakın.

Airpod’ların Üstündeki Mesh’i Temizleyin

AirPods’un üst kısmındaki ağ, Aktif Gürültü Önlemeden sorumlu mikrofonu kaplar. Ancak ağ üzerine yapışan kir ve kalıntılar performansını düşürebilir. Bu, gürültü engellemenin arızalanmasına neden olabilir.

Ağı temizlemek için yumuşak kıllı bir fırça kullanışlı olabilir. Aynı şekilde pamuklu çubuk ve tüy bırakmayan bez de kullanabilirsiniz. AirPods’un ağından uzakta keskin nesneler ve sıvı temizlik maddeleri veya ıslak mendiller kullanmaktan kaçının.

Ağın içinden nem sızmadığından emin olun. Ancak kuru, tüy bırakmayan bir bezle silebilirsiniz. Bundan sonra bu adımları uygulayın.

Ağı pamuklu çubukla temizleyin. Ardından, kiri çıkarmak için yumuşak fırçayı kullanın. One AirPod ile Gürültü Önlemeyi açın

Kulağınıza yalnızca bir AirPod yerleştirdiyseniz, Gürültü Engelleme çalışmayacaktır. Ancak, bir AirPod takarken bu özelliği etkinleştirmek istiyorsanız, ayarları değiştirebilirsiniz.

Gürültü Önlemeyi bir AirPod ile açmak için aşağıda gösterilen adımları izleyin. Bu yalnızca iPhone’lar ve iPad’ler için geçerlidir.

iOS’ta

Ayarlar’a gidin. Erişilebilirlik’i seçin. Aşağı kaydırın ve AirPod’ları seçin. Ardından, One AirPod ile Gürültü Önleme’yi açın.
tek airpod ile gürültü engelleme

Kulak Ucu Uyum Testi Yapın

AirPods’unuzun kulak uçları, Gürültü Önleme’nin işleyişini büyük ölçüde belirleyebilir. İyi bir sızdırmazlığın oluşması için kulak uçlarınızın kulaklarınıza oturması gerekir. Bu olmadan, gürültü iptali olması gerektiği gibi çalışmayabilir.

Bir Kulak Ucu Uyum Testi yapmak, kulak uçlarının uygun olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir. Ardından, test sonuçlarına göre, bedeninize göre kendinize yeni ipuçları alabilirsiniz.

iOS’ta

AirPod’ları kulaklarınıza takın.Ayarları açın.Ardından Bluetooth’u seçin.AirPods’un yanında bilgi düğmesini seçin.Kulak Ucu Uyum Testi’ni seçin.
kulak ucu testi

Devam’ı seçin. Sonunda Oynat’a basın.

Testin dediği gibi, kulak uçlarını kulaklarınıza göre ayarlamayı deneyin veya yeni bir çift kulak ucu alın.

Servis Programı için AirPod’ları Alın

AirPods’unuzun gürültü engelleme özelliği, satın aldığınız andan itibaren çalışmıyorsa, arızalı bir parça almış olabilirsiniz. Apple, Ekim 2020’den önce ürettikleri bazı AirPods Pro’ların Aktif Gürültü Önleme ile ilgili sorunları olduğunu açıkladı.

Sonuç olarak, kusurlu AirPods Pro grubundan satın almanız durumunda ücretsiz hizmet programı sağlarlar. Bununla birlikte, önce AirPod’larınızın hizmet programı için uygunluğunu değerlendireceklerdir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu