Nasıl

AirTag Aslında Nasıl Çalışır? (Ayrıntılı Kılavuz)

AirTag Aslında Nasıl Çalışır? (Ayrıntılı Kılavuz)

 

AirTag, kaybolan eşyalarınızı takip edebilen küçük bir alettir. AirTag’i Anahtarlar veya Çantalar gibi öğelere taktıktan sonra konumunu kolayca takip edebilirsiniz. Örneğin, temel eşyalarınızı bir yerde bıraktıysanız, iPhone’unuzu açıp yerini hiç terlemeden bulabilirsiniz.

Apple’ın ürün yelpazesindeki en son ürün olduğu için birçok kullanıcı AirTag’in ne olduğundan habersiz. Ancak, nasıl çalıştığı daha da ilginç.

Bu yazıda ilk olarak AirTag’in ne olduğunu ve nasıl çalıştığını tartışacağız. Ardından AirTag’i nasıl kullanabileceğimizi ve bazı uygulamalarını nasıl bitirebileceğimizi göreceğiz.

AirTag Nasıl Çalışır?

AirTag, plastik ve paslanmaz çelikten yapılmıştır ve sadece 1,26 inç çapındadır. Basınç uygulayarak ve saat yönünün tersine çevirerek paslanmaz çeliği geri çıkarabilirsiniz.

Çıkardıktan sonra, AirTag’e 12 aydan fazla çalışabilen güç sağlayacak değiştirilebilir bir düğme pil bulacaksınız.

hava etiketi-pil

Apple’ın serisinde değiştirilebilir pili olan nadir bir üründür. Ama şarj edemezsiniz. Sadece öldüğünde yenisiyle değiştirmeniz gerekir.

Bu küçük aygıtın içinde göremediğiniz hoparlör, Bluetooth ve U1 yongası gibi daha önemli teknolojiler var. Böylece, bu tür bileşenlerin birbirine bağlanması ve iOS cihazlarının ve Find My uygulamasının yardımıyla, kendinizin veya bir başkasının kayıp eşyalarını bulabilirsiniz.

AirTag’in tam olarak nasıl çalıştığını ve AirTag’in diğer cihazlara nasıl bağlanacağını anlamak için bu makaleyi takip edin.

AirTag Nasıl Bağlanır?

AirTag’i bağlamak, AirPod’larınızı bağlamak kadar basittir. Ancak, bağlanmadan önce iPhone’unuzda birkaç şeyi bilmeli ve etkinleştirmelisiniz.

iOS sürümünüzün 14.5 veya sonraki bir sürümünü çalıştırdığından emin olun.İki Faktörlü Kimlik Doğrulama açık olmalıdır.Find My ve Bluetooth Ayarlarının da etkinleştirilmesi gerekir.iPhone’unuz Wi-Fi veya Hücresel veri kullanılarak İnternete bağlı olmalıdır.Daha fazlasına sahipseniz birden fazla AirTag varsa, bunları birer birer kurmalısınız.

Bunları netleştirdikten sonra, şimdi AirTag’inizi iPhone’a bağlayalım.

Koruyucu ambalajı çıkarın ve pili etkinleştirmek için plastik etiketi yavaşça çekin. Ardından AirTag Play sesini duyacaksınız, bu da eşleşmeye hazır olduğu anlamına gelir. AirTag ve iPhone’unuzu birbirine yaklaştırın, iPhone’unuzda bir Bağlan menüsü görünecektir.
AirTag-ve-iPhone'unuzu-birbirinize yakınlaştırın ve-ve-a-Bağlan-menü-iPhone'unuzda görünecektir

Bağlan’a basın.
Bağlan'a basın

Şimdi, varsayılan olarak verilen listeden AirTag adını seçin veya AirTag adını aşağı kaydırarak da özelleştirebilirsiniz. Şimdi Devam’a tıklayın.
devam et'e tıklayın

iPhone, AirTag’i Apple Kimliğinize kaydetmenizi isteyecektir. Ardından, Devam Et’e basın. Devam’a bastığınızda, cihazınızda kuruluma başlayacak ve ses çalacaktır. Bitti üzerine dokunun. AirTag Yakındaki Öğeleri Bulmak İçin Nasıl Çalışır?

Şimdi, tüm cihazı kurmayı bitirdiğinizde AirTag’in nasıl çalıştığını öğrenelim. Bir ses çalmaya çalışın, AirTag size konumu hakkında fikir veren bir ses verecektir. Sesi takip edebilir ve eşyanızı bulabilirsiniz. Ancak, Hassas bulma adı verilen böyle kayıp bir öğeyi bulmanın ilginç bir yolu var.

Bu makaleyi yazarken bu hassas bulma özelliği yalnızca iPhone 11 ve sonraki sürümlerde çalışır. Öğe 50 fit içinde kaybolursa, hassas bulgu kullanışlıdır. Bu işlevi kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Uygulamamı Bul’u açın. Öğeler sekmesine gidin. AirTag adınıza dokunun.AirTag-isminize dokunun

Daha yakınsa, bulmak için AirTag’in sesini çalabilirsiniz.
bulmak için AirTag sesini çalabilirsiniz

Veya yeterince yakınsa, Bul’a dokunabilirsiniz. Birkaç saniye bekleyin ve farklı bir konuma taşınmayı deneyin. Artık kayıp eşyalarınızı bulmak için hassas bulma deneyimini yaşayabilirsiniz. Bul üzerine dokunun

Odada dolaşın ve bulmak için oku takip edin.
cihaz konumu

Öğeye yaklaştığınızda, burada kelime görünecek ve bir ses çalacaktır. AirTag Yakınlarda Olmayan Öğeleri Bulmak İçin Nasıl Çalışır?

Eşyalarınızı kaybettiğiniz bir senaryo düşünelim. Diyelim ki çantayı ortada bıraktınız, ama neyse ki AirTag’i içine yapıştırdınız. Şimdi, böyle bir senaryoda AirTag gerçekten parlıyor.

Kayıp eşyalarınızı bulmak için Find My uygulamasını ve yakındaki iPhone’ları kullanacak olan Kayıp Moduna koyabilirsiniz. Menzil içinde olan ve size rapor verecek olan diğer kişilerin iOS cihazları aracılığıyla bir Bluetooth sinyali gönderir. Bu, diğer kişilerin bilmesine izin vermeden güvenli, anonim ve şifreli bir aktarımdır.

Ayrıca, başkalarının pil ömrünü veya veri kullanımını etkilemez. En yakın iPhone cihazı geçtiğinde, cihazınızı en son konum için güncellemeye devam edecektir. Neyse ki, iPhone’lar, kaybolan AirTag’inizi bulmanıza sürekli olarak yardımcı olan her yerdedir.

Ancak, yaşadığınız bölgeye de bağlıdır. iPhone kullanan pek çok kişinin olmadığı bir bölgede olduğunuzu varsayalım. AirTag bu durumda çalışmakta zorlanabilir.

AirTag’inizi Kayıp Modu kullanarak bulmak için önce etkinleştirmeniz gerekir. Etkinleştirmek için aşağıda verilen adımları izleyin.

Find My uygulamasını açın.Öğeler sekmesine gidin.Kayıp AirTag adınıza dokunun.Yukarı kaydırarak menüyü genişletin.Kayıp Modu görebilirsiniz. Etkinleştir üzerine dokunun.
Kayıp Modu görebilirsiniz. Etkinleştir üzerine dokunun

Devam’a tıklayın.Telefon Numaranızı girin veya diğer ayrıntıları da sağlayıp İleri’ye tıklayın. Bulunduğunda Bildir’i açın. Etkinleştir’e basın.

tıkla-etkinleştirK

ayıp AirTag’lerini Bulursanız Birine Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Yukarıda belirtildiği gibi, yalnızca yakındaki iOS cihazları Kayıp öğeleri bulabilir. Ancak, kayıp ve bulunması durumunda, Android kullanıcıları AirTag’in bulunmasına da yardımcı olabilir.

Örneğin, bir Android kullanıcısıysanız ve Telefonunuz Yakın Alan İletişimini (NFC) destekliyorsa, android telefonunuzun arkasını tarayarak kaybolan öğenin orijinal AirTag sahibine iade edilmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Web sitesinde açılır ve Telefon numarası ve AirTag’de görüntülenen mesaj gibi sahip ayrıntıları hakkında gerekli bilgileri verir. Eşyalarını iade etmek için bu numarayı arayabilir veya mesaj atabilirsiniz. Birine yardım etmenin harika bir yolu.

Ancak iPhone kullanıcıları için durum farklı. Sahibini uyarmak için Find My uygulamasını açıp Bulunan öğeyi tanımla’ya tıklayabilirsiniz. İşte bunu nasıl yapabileceğiniz.

iPhone’da

Find My app’i açın. Öğeler sekmesine gidin. Bulunan Öğeyi Tanımla’ya tıklayın. Öğeleri arayacak ve AirTag sahibinin iletişim bilgilerini gösterecektir. Eşyalarını geri vermek için bu numarayı arayabilir veya mesaj atabilirsiniz.

Android’de

Telefonunuzu açın ve AirTag’i Telefonunuzun arkasına getirin. Bunu yaptığınızda, bir tarayıcı açılacak ve AirTag sahibinin iletişim bilgilerini gösterecektir.
Bir tarayıcı açılacak ve AirTag sahibinin iletişim bilgilerini gösterecektir.

Eşyalarını geri vermek için bu numarayı arayabilir veya mesaj atabilirsiniz. Birinin Sizi AirTag Aracılığıyla Takip Edip Etmediğini Nasıl Anlarsınız?

AirTag türünün tek örneği bir aygıttır, ancak bu bir nimet ve lanettir. Temel öğelerinizi takip etmek çok yararlı olabilir. Ancak, bir yakalama var. Kötü niyetli kişiler, gittiğiniz veya yaşadığınız her yerde sizi takip etmek veya takip etmek için bu gadget’ı kullanabilir.

Birinin sizi takip ettiğini düşünüyorsanız, çantanıza bir AirTag koyar veya arabanıza yapıştırır. Farkında değilseniz ciddi bir tehdit olabilir. Neyse ki, bunun için bir çözüm var.

AirTag sahibini 10 dakika veya daha uzun süre bıraktıktan sonra AirTag size yakın seyahat ediyorsa. Sonunda, bilinmeyen bir AirTag’in sizinle birlikte hareket ettiğini bildiren bir bildirim ile bilgilendirileceksiniz.

Bildirime dokunun ve cihazınızın yakınında AirTag’in nerede algılandığını görün. Bildirimleri zamanında almak için uygulamamı Bul bildirimini (cihaz ayarlarından) ve Öğe Güvenlik Uyarısını (Find My uygulamasından) etkinleştirdiğinizden emin olun.

AirTag’in sizinle birlikte taşındığını belirten bir bildirim alırsanız, bununla başa çıkmak için verilen talimatları izleyin:

Bu Bildirimi açın.
Bu Bildirimi Aç

Devam düğmesine basın. Find My uygulamasına yönlendirilecek ve cihazınızın yakınında AirTag’in algılandığı yerde kırmızı çizgili bir harita gösterecektir. Size yakın olsun ya da olmasın dinlemek için Play Sound’a dokunun.Size yakın olsun veya olmasın, dinlemek için Ses Çal'a dokunun

Bu AirTag’in kime ait olduğunu biliyorsanız, bildirim almayı durdurmak için Güvenlik Uyarılarını Devre Dışı Bırak’a tıklayabilirsiniz.
Bu AirTag'in kime ait olduğunu biliyorsanız, bildirim almayı durdurmak için Güvenlik Uyarılarını Devre Dışı Bırak'a tıklayabilirsiniz.

Bu AirTag’den haberdar değilseniz, Bu AirTag Hakkında Bilgi Edinin’e tıklamanız ve iPhone’unuzda gösterilen talimatları izlemeniz gerekir. AirTag konusunda güvensizseniz, AirTag’i Devre Dışı Bırakma Talimatları’na tıklayın. Ardından iPhone’unuzdaki talimatları izleyin.
AirTag konusunda güvensizseniz, AirTag'i Devre Dışı Bırakma Talimatları'na tıklayın. Ardından iPhone'unuzdaki talimatları izleyin

Yakındaki AirTag’i doğrulamak istiyorsanız, verilen talimatları izleyin:

Find My uygulamasını açın.Öğeler sekmesine gidin.(+) simgesine dokunun.Yakındaki bir AirTag’in sizi takip edip etmediğini görmek için AirTag Ekle’ye tıklayın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu