Mobil

Alarmım Neden Çalmıyor? Nasıl Düzeltilir

Alarmım Neden Çalmıyor? Nasıl Düzeltilir

 

İlk telefonumu aldığımdan beri, beni uyandırmak için her zaman telefonumun alarm özelliğine güvendim. Alarmımın ilk kez çalmadığını fark ettiğimde, sadece uyku programımı bozmakla kalmadı, tüm günümü mahvetti.

Uyanmak ve güne başlamak için yalnızca alarmlara bağımlı bir insansanız, hayatınızda nasıl bir rol oynadığını kesinlikle bilirsiniz.

Size benzer şeylerin olmasını önlemek için, bu tür durumlara tökezlemenizi nasıl önleyebileceğinizi öğrenmek için bu makaleyi okuyun.

Alarmım Neden Çalışmıyor?

Çoğu zaman, sesi kapatma ve farkında olmadan uykuya dalma eğilimindeyiz.

Alarmınızın çalmadığını düşünebilirsiniz, ancak çaldı. Sesin seni derin uykudan uyandıramayacak kadar düşüktü.

Kullanıcının neden olduğu bir gaf olmadığından emin olmak için kontrol edebileceğimiz bazı şeyler şunlardır:

AM/PM Düzenlemesi Tekrarlanmayan veya Bir Gün Alarmı Kulaklık veya diğer cihazlarla bağlantı Alarm sesi Yok olarak ayarlandı

Alarmınızın çalışmamasına neden olan sorunu gidermek önemli değil, bu sorunu çözmenin yalnızca en fazla 5 dakikanızı alacağından bahsetmiyorum bile. Bu yazıda, çalmayan alarmınızın nedenlerini ve çözümlerini inceleyeceğiz.

Çalmayan Alarmınızı Düzeltmenin Yolları

Bir saat uygulamasının anormal şekilde çalışması nadirdir. Alarm çalmadığında bir hata olması daha olasıdır. Abartılı bir şey yapmaya karar vermeden önce alarmı doğru zamanda doğru ayarladığınızdan emin olun.

Sen başlamadan önce

Sorunun Sesle ilgili olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Alarmı bir sonraki dakika için ayarlayın Alarmın çalıp çalmadığını görün

Ekranınızda bir alarm ekranının açıldığını görürseniz, şunları yapabilirsiniz:

Ayarlar’a gidin Sesler üzerine dokunun Sesi artırın

Bu sorunu çözmek için ses seviyesini ayarlamanız ve bu adımları tekrarlamanız ve alarmın çalıp çalmadığını tekrar kontrol etmeniz gerekir.

Durum böyle değilse, yapmayı deneyebileceğiniz ilk şey telefonunuzu yeniden başlatmaktır.

Telefon Yeniden Başlatma

Telefonunuzu yeniden başlatmak, çakışmaları çözdüğü ve RAM’deki tüm verileri temizlediği için telefonunuzun çok daha iyi çalışmasını sağlar. Telefonunuzu yeniden başlatmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Android’de

Yan düğmeye 5 ila 7 saniye uzun basın. Bir güç menüsü görünecek Yeniden Başlat’a tıklayın

Bunu yapmak, telefonunuzu yeniden başlatır ve çok daha iyi çalışmasını sağlar.

iPhone’da

Yan veya Ana düğmeyle birlikte Sesi Aç veya Sesi Azalt düğmesini basılı tutunÜst tarafta, kapatma kaydırıcısı görünür Kaydırıcıyı sağa kaydırın

Bu, iPhone’unuzu kapatır. Apple logosunu görene kadar Yan düğmeye uzun basın.

Ek Ayarları Yeniden Kontrol Edin

Bazen alarmları düzenlerken veya ayarlarken hata yaparız. Bunu düzeltmek için,

Saat Uygulamasına Git Alarmlar üzerine dokunun ve kapanmayan alarmı seçin Ek Ayarları Seçin
ek ayarlar tekrar sesi
AM/PM Düzenlemesini Kontrol Edin

Sabah çalmasını istiyorsanız, alarmınızı “Am” olarak ayarladığınızdan emin olun; aksi takdirde öğlen için “Pm” ayarlayın. Kullanıcılar arasında en popüler gaflardan biridir. Ancak, telefonunuz 24 saat biçimindeyse, bu büyük bir neden olmamalıdır.

Tekrarla’ya dokunun

Kullanıcının neden olduğu en yaygın ikinci hata, alarmı tek bir gün için ayarlamak ve iki günde bir çalmasını ummaktır. Alarmınızı kaydetmeden önce, çalmasını istediğiniz günlerde tekrar edin.

Tekrarla’ya basın
ek ayarlar tekrar sesi

Buna göre özelleştirin Gitmesini istediğiniz günleri seçin

Bu şekilde, aynı alarmı iki günde bir kurma endişesi duymadan birkaç gün için kurabilirsiniz.

Tercihinizin Sesini Seçin

Bazen insan beynimiz, özellikle derin uykudayken, yumuşak seslere yanıt veremez. Daha uyanık uyanmanıza yardımcı olmak için en sevdiğiniz şarkıyı alarmınız olarak da ayarlayabilirsiniz.

Sese basın

alarmda ses için bir şarkı seçeneği seçin

Seç Bir şarkı seçKütüphaneden favorini seç

Alarm seslerini yok olarak ayarlamadığınızdan ve yüksek bir ses kullandığınızdan emin olun.

Yazılımı veya Uygulamayı Güncelleme

Yazılımınızda veya saat uygulamanızda hatalar olduğunda, çökecek ve en iyi sonuçları verecek şekilde düzgün çalışmayacaktır. Bu hatayı yalnızca güncelleme mevcutsa düzeltebilirsiniz. Ancak, farklı sistemlerin farklı sorun giderme seçenekleri vardır. Aşağıda iOS ve Android telefonlar için nedenleri ve düzeltmeleri listeleyeceğiz.

iPhone’da

Genel Sekmesinde Ayarlar’a gidin, Yazılım Güncellemesi’nde dokunun
yazılım güncelleme iPhone

Mevcut yükseltmeyi seçin Şimdi Yükle üzerine dokunun

“Şimdi yükle” seçeneği mevcut değilse, iPhone’unuzu prize takın, Wi-Fi internete bağlayın ve ardından adımları tekrar izleyin. Bunun yerine “İndir ve yükle” seçeneğini görürseniz

İndir üzerine dokunun ve bir diyalog kutusu belirir. Parolanızı yazınTap Şimdi Kur

Android’de

Play Store’a gidinSağ üstteki Profil simgesine tıklayınUygulamaları ve Cihazı Yönet’e dokununTümünü güncelle’ye tıklayın
hepsini güncelle

Bu, cihazınızda bulunan yeni güncellemeyi yükleyecek ve telefonunuzun daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. “Şimdi yükle” veya “Güncelle” seçeneği görünmüyorsa, yazılımınız veya uygulamanız zaten güncellenmiştir. Böyle bir örnek için diğer adımları izlemeyi deneyin.

Bluetooth Cihazlarının Bağlantısını Kes

Telefonunuz kulaklık veya kulak içi kulaklık gibi herhangi bir Bluetooth cihazına bağlıysa, alarm bunun yerine o cihaza taşınır. Kablolu olsun ya da olmasın, alarmınızı doğrudan kulaklarınızda duyacaksınız ve ses seviyesi sizi uyandıracak kadar yüksek olmayabilir. Uyumadan önce herhangi bir Bluetooth cihazının veya kulaklığın bağlantısını kestiğinizden emin olun.

Yeni Alarm Ayarla

Daha önce kurduğunuz alarm çalmıyorsa aynı süre için yeni bir alarm kurabilirsiniz. Bu adımlar hem IOS hem de Android cep telefonları için aynıdır.

Saat uygulamasına gidinSağ üst köşedeki + simgesine dokunun
yeni alarm kur

Alarmın çalmasını istediğiniz saati seçin Kaydet’e tıklayın

Bunu yapmak, telefonunuzda yeni bir alarm kuracaktır.

Uyku Odağı Altında Bildirimi Açın

Odak altındayken uyku modunuzu açmak, bazen alarmınızın çalmasını engelleyebilir. Bu modun işlevi, arama ve bildirim almanızı engellemektir; ancak bir hata alarmınızın çalmamasına neden olabilir. Bu yöntem yalnızca iPhone’lar için kullanılabilir. Bunun olmasını önlemek için aşağıdaki adımları izleyin.

iPhone’da

Ayarlar’a gidinOdak üzerine dokunun ve Uyku’ya basın

ayarlar altında uyku odağı

İzin verilen bildirimin altındaki Uygulamalar’a basın
uyku odağı altında bildirime izin vermek için uygulamalar ekleyin

Uygulama Eklemek için + simgesine dokununSaati seçin ve sağ üst köşedeki Bitti’yi tıklayın.

Bu, saat uygulamanızın bildirim göndermesine ve belirlenen zamanda alarmın çalmasına olanak tanır.

Önbelleği Temizle

Önbellek, verileri cihazınızda geçici olarak saklayan bir sistemdir. Önbelleği temizlemek, istenmeyen tüm verileri temizlemenize ve biraz bellek boşaltmanıza yardımcı olur. Bu, eski alarmı kaldıracaktır, bu nedenle yeni bir tane ayarlamanız gerekir. Bu seçenek yalnızca Android Cep Telefonlarında kullanılabilir.

Android’de

Uygulamaları Ayarlamayı açın Aşağı kaydırın ve Uygulamalar üzerine dokunun ve Depolama seçeneğinde ClockPress’i arayın Önbelleğe dokunun ve Önbelleği Temizle’yi seçin
saat-temizle-önbellek

Ayrıca, önbelleği temizlemek alarmınızın çalması için yeterli değilse Tüm Verileri Temizleyebilirsiniz.

Bildirimleri aç

Alarmı ilk kez ayarlayan kullanıcılar bu sorunla karşılaşabilir. Saat uygulamanızın bildirim gönderme izni yoksa alarmınız çalmaz. Bunu önlemek için, saat uygulamanıza bildirim göndermek üzere erişim izni vermek üzere aşağıdaki adımları izleyin. Bu sadece Android cihazlar için mümkündür.

Android’de

Uygulama Bildirimleri için Ayarlar AppSearch’e gidin ve üzerine dokununBildirim Önceliğini açmak için kaydırıcıdaki ClockTap’e basın
saat uygulaması bildirimi için öncelik açık

Bu, alarm bildiriminizi en önemli konu haline getirir ve en üstte görünür.

Bütün ayarları sıfırla

Deneyebileceğiniz son seçenek, alarmınızın çalması için telefonunuzdaki tüm ayarları sıfırlamaktır. Yukarıdaki seçeneklerden hiçbiri işe yaramazsa, ayarınızı sıfırlayın ve alarmın çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bu seçenek hem iPhone hem de Android için kullanılabilir.

iPhone’da

Telefonunuzun ekranındaki Ayarlar uygulamalarına dokunun Genel sekmesine basıniphone'u aktar veya sıfırla

Aşağı kaydırın ve iPhone’u Aktar veya Sıfırla’ya tıklayınSıfırla düğmesine basın
iphone'daki tüm ayarları sıfırla

Tüm ayarları sıfırla’yı seçin

Bu adımların izlenmesi, tüm alarmlar dahil olmak üzere tüm özelleştirilmiş ayarları siler ve varsayılan ayarlarına geri döndürür.

Android’de

Ayarlar Uygulamasına dokunun Uygulamalar ve Bildirimler’e dokunun Tüm Uygulamaları Gör seçeneğine basın Uygulama Bilgileri sekmesi altında, sağ üst köşedeki Üç nokta simgesine dokununBir açılır menü görünür. Uygulama Tercihini Sıfırla seçeneğine basın Diyalog kutusu göründüğünde Tüm Uygulamaları Sıfırla seçeneğine tıklayın

Bu, devre dışı bırakılmış uygulamalar, bildirimleri ve varsayılan uygulamalar için tüm tercihleri ​​sıfırlayacaktır. Ancak, bu seçenek tüm android telefonlar için mevcut değildir. Bu adımı gerçekleştirdikten sonra yeni bir alarm ayarlamanız ve yeni bir başlangıç ​​yapmanız gerekir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu