Teknoloji

Android 13 tabanlı Oppo ColorOS 13 yayınlandı: İşte bilmeniz gereken her şey

Android 13 tabanlı Oppo ColorOS 13 yayınlandı: İşte bilmeniz gereken her şey

 

Bu ayın başlarında OnePlus, OxygenOS 13’ü tanıttı. Ve şimdi Oppo, Android 13 tabanlı ColorOS 13’ün global sürümünü piyasaya sürdü. OxygenOS 13’e benzer şekilde, ColorOS’un en son yinelemesi yeni bir Aquamorphic tasarımla geliyor ve birkaç yeni özellik getiriyor. Bununla birlikte, ColorOS 13’ün neler sunabileceğine bir göz atalım.

akumorfik tasarım

ColorOS 13, sudan ilham alan bir Aquamorphic tasarım sunar. Oppo, deniz seviyesinde gün doğumundan gün batımına kadar rengi değiştirerek çalışan yeni bir tema paleti de içeriyor. Şirketin, okunabilirliği ve kart düzenini geliştirmeye yardımcı olduğunu iddia ettiği yepyeni bir sistem yazı tipi eşlik ediyor. En yeni ColorOS sürümü ayrıca simge görünürlüğünü iyileştirir ve farklı ekran boyutları için uyarlanabilir düzenler sunar.

Toplantı Asistanı

Oppo, bir akıllı telefon için ilk Toplantı Asistanını geliştirdiklerini söyledi. Bu özellik, çevrimiçi aramalar sırasında sabit bir bağlantı sağlamak için kablosuz veri paketlerine öncelik verir. Ayrıca, uyarı bildirimlerini basitleştirir ve kullanıcıların toplantılar sırasında küçük bir pencerede kolayca not almasına olanak tanır.

Sistem optimizasyonları
Sistem Optimizasyonu ColorOS 13, Dinamik Bilgi İşlem Motoruna sahiptir

ColorOS 13 ile Oppo, şirketin pil ömrünü artırmaya ve kullanıcı arayüzünü pürüzsüz ve kararlı tutmaya yardımcı olduğunu söylediği Dinamik Bilgi İşlem Motorunun ilk çıkışını yaptı. Ayrıca kullanıcılar ColorOS 12’ye kıyasla arka planda daha fazla uygulamayı açık tutabilecekler.

Çoklu Ekran Bağlantısı

Oppo, çoklu cihaz deneyimini önemli ölçüde geliştirdi. ColorOS 13’ün Çoklu Ekran Bağlantısı özelliği artık kullanıcıların telefonlar, tabletler ve PC’ler arasında kolayca geçiş yapmasını sağlıyor. Bu özelliği kullanarak telefonunu PC’ye bağlayanlar, PC’de birden fazla mobil uygulamayı görüntüleyebilecekler.

Başlatıcı iyileştirmeleri

ColorOS 13’ün başlatılmasıyla, Oppo’nun varsayılan başlatıcısını kullananlar artık klasör simgesi boyutunu artırabilecek, böylece kullanıcılar klasörü açmadan uygulamaları kolayca açabilecekler. Bu gerçekten kullanışlı bir özellik, birden fazla klasör oluşturarak ana ekranı yöneten birisiniz.

ColorOS 13 Her Zaman Açık ekran Always-On ekranında artık bir Spotify widget’ı var

Oppo’nun en yeni Android dış görünümü, çeşitli yeni özellikler ekler ve Her Zaman Açık ekran söz konusu olduğunda mevcut özellikleri iyileştirir. Geliştiriciler, günlük sıcaklık değişimlerine göre değişimi gösteren animasyonlarla ‘Vatan’ adlı yeni bir dizi resim eklediler.

ColorOS 13 ayrıca Bitmoji, Insight ve Canvas stilleri için destek sunar. Ayrıca, Her Zaman Açık ekran artık kullanıcıların çalmakta olan parçayı görmelerine, şarkıları değiştirmelerine ve hatta müzik çalmayı kontrol etmelerine olanak tanıyan bir Spotify widget’ına sahiptir. Desteklenen telefonlarda, pilden tasarruf etmek için Her Zaman Açık ekran yenileme hızı 1 Hz’ye düşürülür. Hindistan’da yaşayanlar yakında Always-On ekranından Swiggy ve Zomato bilgilerini kontrol edebilecekler.

ColorOS 13 güncelleme dağıtım planı
ColorOS 13 Kullanıma Sunma programı Oppo, önümüzdeki bir yıl içinde 35 cihazı güncellemeyi planlıyor

Oppo, bir yıl içinde 35 akıllı telefonu ColorOS 13’e güncelleyeceklerini duyurdu. Yeni sürüm, Find X5 Pro ve Find X5 ile başlayacak ve 20’den fazla cihazın önümüzdeki aylarda güncelleme alması planlanıyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu