Mobil

Android Depolama Alanı Tükeniyor Ama Bitmiyor

Android Depolama Alanı Tükeniyor Ama Bitmiyor

 

Android telefonunuzun içinde hiçbir şey olmamasına rağmen “depolama alanı tükeniyor” göstermesi şaşırtıcı mı? Depolama alanının bitmesi, bir şeyler indiremeyeceğiniz veya istediğiniz fotoğrafları/videoları çekmek için yeterli alan olmadığı için herkesi endişelendiriyor.

Böyle bir sorunla karşılaştığınızda, yenilerine yer açmanız gerektiğinden eski dosyalarınızdan ödün vermeniz gerekir. Neyse ki, depolamayı temizleyebilir ve bu sorunları çözebilirsiniz.

Bu yazıda, Android depolama alanınızı temizlemek için yapabileceğiniz farklı seçenekleri göreceğiz.

Deponuz Neden İçinde Hiçbir Şey Olmadan Doluyor?

Deponuz içinde hiçbir şey olmadan hızla doluyorsa, bunun birçok nedeni olabilir. Deponuzun neden hızla dolduğunu bilmek için burada birkaç nedenden bahsettim.

Güncellemelerle Dolu Depolama: Cihaz üreticiniz en son yazılım ve güvenlik yamalarını sağladığından telefonunuzu güncellemek önemlidir. Ayrıca yeni özellikler ekler veya hataları giderirler. Ancak telefonunuzu güncellemek daha fazla yer kaplar ve böyle bir soruna yol açar. Önceden Yüklenmiş Uygulamalar: Çoğu bütçe ve orta sınıf Android telefonunda önceden yüklenmiş birçok uygulama bulunur. Aynı zamanda bloatware olarak da adlandırılır. Bu tür uygulamaları kullanamazsınız, ancak cihazınızda yer kaplar. Önbellek Verileri: Önbellek, uygulamalarınızın daha sorunsuz çalışmasına yardımcı olur. Birikebilecek ve cihazınızın depolama alanını etkileyebilecek birden fazla geçici dosya tutarlar. Sanal Bellek: En son android, RAM’ini genişletmek için bu özelliğe sahiptir. Ancak RAM’i genişletmek, onu dahili depolama alanınızdan kullanacak ve bir ZRAM görevi görecektir.

Android Depolama Alanının Bitmesi Nasıl Onarılır

Deponuzun hızla dolmasının arkasındaki nedenleri öğrendikten sonra, bunu düzeltmek için neler yapabileceğimize bir bakalım.

Önbelleği ve Verileri Temizle

Deneyebileceğiniz ilk şey, önbelleğinizi ve verilerinizi temizlemektir. Bu durumlarda bazı uygulamaları aktif olarak kullanırsanız önbelleği temizleyebilirsiniz. Aktif olarak kullanılan uygulamaların verilerini silerseniz, her şeye yeniden giriş yapmanız gerekir ve bu, verilerinizi de siler.

Bazı yerleşik uygulamaları kaldıramazsınız, ancak verilerini silebilirsiniz. Veya cihazınızın depolama alanını tüketmeyi durdurmak için bu tür uygulamaları devre dışı bırakabilirsiniz.

Önbelleği ve Verileri temizleme adımları şunlardır:

Ayarlar’ı açın. Telefon Hakkında’ya dokunun.
Telefon Hakkında'ya dokunun

Depolama üzerine dokunun.
Depolama'ya dokunun

Uygulamalar ve Veriler’e tıklayın.
Uygulamalar ve veriler'e tıklayın

Önbelleklerini veya verilerini temizlemek istediğiniz uygulamaları arayın. Önbelleği Temizle veya Tüm Verileri Temizle’ye dokunun.
Önbelleği temizle veya Tüm verileri temizle üzerine dokunun

Uygulamayı Devre Dışı Bırakmak için şu adımları izleyin:

Ayarlar’ı açın.Uygulamalar’a gidin.
Uygulamalara Git

Devre dışı bırakmak istediğiniz uygulamayı bulun. Üzerine tıklayın ve Devre Dışı Bırak’a dokunun.
Üzerine tıklayın ve Devre Dışı Bırak'a dokunun

Devre Dışı Bırak uygulamasına dokunarak onaylayın. Uygulamaları Kaldır

Önbelleği/verileri kontrol edip sildikten sonra, ancak hala yer kalmadığında, uygulamaları kaldırmanız gerekir. Uygulamaları kaldırmak, biraz yer açmaya yardımcı olabilir. Yeni bir telefon satın aldığınızda veya telefonunuzu güncellediğinizde, bazı cihaz üreticileri telefonunuza yeni bloatware yükler.

Bu tür uygulamaları kullanmayabilirsiniz, ancak telefonunuzda yer kaplar. Bu nedenle, bloatware’i veya kullanılmayan uygulamaları kaldırmak, böyle bir sorunun çözülmesine yardımcı olabilir. Bir uygulamayı kaldırmak için verilen talimatları takip edebilirsiniz.

Uygulamaya uzun basın. Kaldır’a dokunun.
Kaldır'a dokunun

Alternatif olarak, şu adımları takip edebilirsiniz:

Ayarlar’ı açın. Telefon Hakkında’ya dokunun.
Telefon Hakkında'ya dokunun

Depolama üzerine dokunun.
Depolama'ya dokunun

Uygulamalar ve Veriler’e tıklayın. Kaldırmak istediğiniz uygulamaları arayın. Uygulamaları Kaldır’a dokunun.
Kaldırma uygulamalarına dokunun

Telefon Temizleyicinizi Kullanın

Depolama sorununuz için başka bir çözüm, telefon temizleyici uygulamanızı kullanmaktır. Bu yerleşik bir özelliktir ve iyi çalışır. Telefon temizleyici derinlemesine temizleyin ve cihazınızın performansını optimize edin. Bu özellik aynı zamanda bellekteki gereksizleri temizleyerek ve çok sayıda görevi yerine getirerek pil ömrünü uzatır.

Telefonunuzun temizleyici uygulamasına dokunun. Temizleyiciye gidin.
temizleyiciye git

Uygulamanın verileri hesaplamasına izin verin. Her şey hesaplandıktan sonra. Ardından, Temizle’ye dokunun.
Her şey hesaplandıktan sonra. Ardından, Temizle üzerine dokunun

Bulut Depolamayı Kullan

Müzik, fotoğraf, video vb. gibi çok sayıda dosyanız varsa, bu tür dosyaları bulut depolama alanına aktarmayı düşünün. Telefon hafızasını rahatlatacaktır. Size en az 15 GB ücretsiz depolama alanı sağlayacak birçok bulut depolama uygulaması bulabilirsiniz. Bu tür uygulamalara erişmek için internet bağlantınızın olması gerekir.

Ancak, veri ihlali olasılığı olduğundan, dosyalarınızı yalnızca yetkili bulut depolama alanına aktardığınızdan emin olun. OneDrive, Google Drive, Dropbox vb. bulut depolama uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Resimleri Çöp Kutusundan Silin

Resimleri cihazınızdan sildiyseniz, yine de çöp kutusunda olacaktır. Bu tür silinen resimler veya videolar ancak otomatik olarak 30 gün sonra silinecektir. Kalıcı olarak silmek için çöp kutusundan manuel olarak silmeniz gerekir. Fotoğrafların veya videoların silinmesi, bu sorunu çözebilecek olan depolama alanını temizleyebilir.

Galeri’yi açın.Albümler’e gidin. Ardından aşağı kaydırın ve Çöp Kutusu’na dokunun.
Albümlere gidin. Ardından aşağı kaydırın ve Çöp Kutusu'na dokunun.

Üzerine tıklayın ve tüm çöp dosyalarını silin.
Üzerine tıklayın ve tüm çöp dosyalarını silin

Dosyaları Sil

İhtiyacınız olmayan dosyalarınız mı var? Belki geçici kullanım için belgeleri, pdf’yi vb. indirdiniz ve silmeyi unuttunuz. Veya çok sayıda not aldınız ve ses kaydı yaptınız. Böyle bir durumda cihazınız depoyu hızlı bir şekilde doldurabilir. Bu nedenle, bu tür istenmeyen dosyaları silmek işi yapabilir.

Belgeleri Sil

Belgeleri silme adımları şunlardır:

Cihazınızın dosya yöneticisini açın. Dokümanlar’a dokunun.
Dokümanlar'a dokunun

Dosyaları dilediğiniz gibi silin.Delete Notes

Telefonunuzdaki notları silme adımları şunlardır:

Notes’u açın. Nota uzun basın ve silmek için tümünü seç’e tıklayın. Ardından, sil’e basın.Ardından sil'e basın

YouTube’dan İndirilen Videoları Sil

İndirilen videoları silmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

YouTube’u açın.Kitaplığa gidin.
Kütüphaneye git

İndirilenler üzerine dokunun.
İndirilenler'e dokunun

Üç noktaya tıklayın. Ardından, İndirilenlerden Sil’e dokunun.Ardından, İndirilenlerden Sil'e dokunun

MicroSD Kart kullanın

Böyle bir sorun yaşıyorsanız, depolama alanınızı MicroSD kartla genişletmek harika olacaktır. Bir SD kartın iyi yanı taşınabilirliğidir, kolayca takabilir veya çıkarabilirsiniz. Ne yazık ki, Amiral gemisi telefonlar, telefonlarında bir mikro SD kart yuvası sağlamayı bıraktı. Amiral gemisi telefonları satın almayı planlıyorsanız, büyük depolama alanına gittiğinizden emin olun.

Bununla birlikte, çoğu bütçe ve orta sınıf telefonda yine de bir SD kart yuvasına sahip olursunuz. Varsa, depolama sorununuzu çözmek için SD kartı kullanabilirsiniz. Ayrıca ucuz ve sahte bir MicroSD kart kullanmak cihazınızı yavaşlatacaktır. Orijinal bir tane satın alın.

Telefonu Güncellemeyin

Telefonunuz eski bir sürümde çalışıyorsa, cihazınızda çok fazla hata olmadığı sürece her zaman güncelleme yapmanız gerekmez. Daha önce de belirtildiği gibi, cihazınızı güncellemek daha fazla depolama alanı tüketecektir. Ayrıca, bu tür uygulamalar güncelleme yapmadan çalışmadığı sürece her uygulamayı güncellemeniz gerekmez.

Cihazınızı Sıfırlayın

Yukarıda belirtilen her şeyi denediyseniz. Ancak, yine de alanınızı boşaltamıyorsanız. Ardından, cihazınızı sıfırlamanın zamanı geldi. Cihazı sıfırlamak tüm verileri siler. Sıfırlamadan sonra cihazınız yenisi olarak sıfırdan başlayacaktır.

Sıfırlamadan önce önemli dosyalarınızın yedeğini aldığınızdan emin olun. Dosyanızın sıfırlanmasını önlemek için bulutta veya harici depolamada saklayabilirsiniz.

Cihazınızı sıfırlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

Ayarlar’ı açın. Telefon Hakkında’ya dokunun.

Telefon Hakkında'ya dokunun

Fabrika Ayarlarına Sıfırla’ya tıklayın.

Fabrika Ayarlarına Sıfırla'ya tıklayın

Tüm Verileri Sil’e basın.
Tüm verileri sil'e basın

Telefonu sıfırla’ya tıklayarak sıfırlamayı onaylayın. Tüm sıfırlama prosedürlerini tamamlamak için 5-10 dakika bekleyin.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu