Mobil

Android ve iPhone’unuzda Video Oynatamıyor musunuz? Bu Düzeltmeleri Deneyin

Android ve iPhone’unuzda Video Oynatamıyor musunuz? Bu Düzeltmeleri Deneyin

 

Bazen telefonunuz, Galeri’den veya diğer sosyal medya platformlarından bir video başlatmaya çalışırken video oynatmaz. Cihazınız videoları oynatamıyor veya çökmeye devam ediyorsa, böyle bir sorunu Telefonunuzdaki birkaç şeyi değiştirerek düzeltebilirsiniz.

Birçok kullanıcı, bazı durumlarda video oynatamadıklarını veya düzenleyemediklerini bildirdi. Ayrıca, video bozuksa bu tür sorunlar ortaya çıkabilir. Veya cihazınızdaki hatalar, medya oynatıcı uygulamalarının düzgün çalışmasını engelliyor.

Sebep ne olursa olsun, bu makalede, video içeriğinin keyfini tekrar çıkarabilmeniz için sorunu düzeltmek için cihazınızda deneyebileceğiniz basit yöntemleri ele aldık.

Telefonum Neden Video Oynatmıyor?

Bu bölümde, Telefonda oynatılmayan videoların arkasındaki en yaygın nedenleri göreceğiz:

Video dosyası bozuk, bu nedenle videoyu oynatamıyorsunuz. Cihazınızın varsayılan medya oynatıcısı videoyu desteklemiyor olabilir. Cihazınızdaki bir yazılım hatası da bu sorunlara yol açabilir.

Telefonda Oynatılmayan Videolar Nasıl Giderilir?

Bu sorunun arkasındaki nedenleri öğrendikten sonra, şimdi sorunu çözmek için neler yapabileceğimizi görelim. İşte böyle bir sorunla başa çıkmak için deneyebileceğiniz ve kullanabileceğiniz hızlı ve kolay düzeltmeler. Düzeltmelerden birinin cihazınızda çalışacağını umuyoruz.

Medya Oynatıcıdan Çıkmaya Zorla

Videonuz çökmeye devam ederse veya açılmıyorsa, yapabileceğiniz ilk şey uygulamadan çıkmaktır. Arka planda çalışan tonlarca güç tüketen uygulamanız varsa, belirli bir şeyi açmaya çalışırken bir uygulamanın çökmesi gibi bir sorun normaldir. Bu nedenle, videoyu oynatmaya çalıştığınız uygulamadan çıkmaya zorlayın.

Android ve iPhone’da:

Arka plan uygulamalarını açmak için aşağıdan yukarıya doğru kaydırın. Çıkmak istediğiniz Medya oynatıcıyı bulun. Kapatmaya zorlamak için medya oynatıcıyı yukarı kaydırın.
Kapatmaya zorlamak için medya oynatıcıyı yukarı kaydırın

Cihazı yeniden başlat

Uygulamadan çıkmaya zorlayarak sorunu çözemezseniz, cihazınızı yeniden başlatmayı düşünmelisiniz. Çoğu uygulama çöküyor veya içeriğin açılmaması basit yeniden başlatma ile düzeltilebilir. Bu nedenle, videonun kendisi bozulmadığı sürece böyle bir sorunu çözme şansı daha yüksek olduğundan cihazı yeniden başlatmayı düşünmelisiniz.

Android’de:

Güç menüsünü açmak için Güç Düğmesini basılı tutun. Yeniden Başlat veya Yeniden Başlat üzerine dokunun.
android telefonunuzu yeniden başlatın

Onaylamak için Yeniden Başlat üzerine dokunun.

iPhone’da:

Güç menüsünü açmak için Yan Düğmeye ve Sesi Artır veya Azalt’a basın ve basılı tutun. Cihazınızı kapatmak için sağa kaydırın.
iPhone'unuzu kapatmak için kaydırıcıyı sağa hareket ettirin

Cihaz kapatıldıktan sonra 2 dakika bekletin. Şimdi, Apple logosu ekranda görünene kadar yan düğmeyi basılı tutun. İnternet Bağlantısını Kontrol Edin

Sosyal medyada veya diğer çevrimiçi video platformlarında video oynatıyorsanız İnternet bağlantısı bir zorunluluktur. Çevrimiçi bir şey izliyorsanız ve aniden internet durursa, videonuzun oynatılması da durur. Bu nedenle, hücresel verilerinizi veya Wi-Fi bağlantınızı kontrol edin.

Ayrıca, hızlı bir şekilde düzeltmek için Wi-Fi’yi açıp kapatabilir veya Yönlendiriciyi kapatabilir/açabilirsiniz. Bazen online olarak izlediğiniz içerikler de şirketin sunucusunda bir sorun olması durumunda bozulabilir. Bu durumda beklemeniz, sabırlı olmanız ve sorunun çözülmesine izin vermeniz gerekir.

Depolamayı Kontrol Edin

Ayrıca cihazınızın depolama alanına da dikkat etmelisiniz. Biri cihazınıza video aktarıyorsa, düşük depolama nedeniyle yalnızca yarım video dosyasını alabilirsiniz, bu nedenle tüm videoyu oynatamazsınız.

Ayrıca yüklemeye çalıştığınız videonun boyutu büyükse yüklenmesi uzun sürebilir veya hiç açılmayabilir. Bu durumda, yeni dosyalarınız için yer açmak için bazı gereksiz dosyaları temizlemeniz gerekir.

Cihazınızın depolama alanında bir sorun olmadığını ancak yine de video oynatamadığınızı varsayarak başka bir yönteme geçebilirsiniz.

Android’de:

Ayarlar’ı açın.Telefon Hakkında’ya gidin.Depolama’ya dokunun.
Depolama'ya dokunun

Yer açmak için gereksiz dosyaları bulup silmek için Uygulamalar veya veriler, Videolar veya diğer uygulamalar üzerine dokunun.

iPhone’da:

Ayarlar’ı açın. Genel’e gidin. iPhone Depolama’ya dokunun.
iPhone Depolama'ya tıklayın

Cihazınızın depolamayı hesaplaması için birkaç saniye bekleyin. Tamamlandığında, uygulamaları gözden geçirin ve yer açmak için gereksiz uygulamaları veya dosyaları silin. Medya Oynatıcıyı Güncelleyin

Videoyu Telefonunuzun varsayılan medya oynatıcısından oynatmak istiyorsanız, hatalar nedeniyle bozulmuş olabilir. Bu yüzden videoyu oynatmıyor. Bu nedenle, hızlı bir şekilde düzeltmek için medya oynatıcıyı güncellemelisiniz.

Her üreticinin kendi varsayılan medya oynatıcısı vardır. Bu nedenle, Samsung Galerisi’ni güncellemek istiyorsanız, Samsung mağazasına gitmeli ve güncellemelisiniz. Ancak, Xiaomi video oynatıcısını güncellemek için Play Store üzerinden güncelleyebilirsiniz.

Bu nedenle, Android için, medya oynatıcınızın güncellenmesini aramak için oyun mağazasını ve cihazın alternatif mağazasını kontrol etmeniz gerekir.

Android’de:

Play Store’u veya diğer cihaz alternatif mağazanızı açın. İlgili medya oynatıcınızı arayın. Güncelle’ye dokunun.

iPhone’da:

App Store’u Açın.Fotoğraf Arayın.Güncelle’ye dokunun.Alternatif Medya Oynatıcıyı Kullanın

Bu alternatif bir yöntemdir. Varsayılan video oynatıcınız çalışmıyorsa, videoları tekrar oynatmak için alternatifleri deneyebilir ve indirebilirsiniz. VLC media player, MX Player, KM player vb. gibi uygulamalar iOS ve Android’de popülerdir.

Bunlardan herhangi birini deneyebilir ve cihazınızda çalışıp çalışmayacağını görebilirsiniz. Ancak indirmeden önce, o videoyu yakınınızdaki birine göndermeyi deneyebilir ve bu videonun cihazında çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz.

Onlar için çalışmıyorsa, video bozuk demektir. Onlar için çalışıyorsa, cihazınızda bir sorun var demektir.

Video Biçimlendirmesini Değiştirin

Yanlış video formatını indirmiş olabilirsiniz. Bu nedenle video cihazınızda oynatılmıyor. Telefonların çoğu yalnızca .3gb, .mp4, .m4v ve .mov gibi video formatlarını destekler.

Bu nedenle, videoyu indirmeden önce, herhangi bir sorun yaşamadan oynatmak için bu video formatlarında indirdiğinizden emin olun. Veya yukarıda bahsedilenler gibi alternatif video oynatıcılar, farklı dosya biçimlerini de destekleyebilir, test edip sorunu çözebileceğini görebilirsiniz. Ayrıca, farklı çevrimiçi video biçimlendirme araçlarını kullanarak video biçimini de değiştirebilirsiniz.

Cihazı Güncelle

Cihazı güncellemek de böyle bir sorunu gidermek için düşünülebilir. Cihazınız eski sürümde çalışıyorsa, ara sıra bu tür dosyaların açılmamasıyla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, en yeni uygulamaları çalıştırmak için performansı optimize edebileceğinden ve en önemlisi önceki sürümdeki hataları düzeltebileceğinden, en son sürüme güncelleme cihazınız için harika olacaktır.

Android’de:

Ayarlar’ı açın.Telefon Hakkında’ya gidin.Sistem Güncellemesi’ne dokunun.Sistem Güncellemesi'ne dokunun

Güncellemeleri Kontrol Edin.Yeni güncelleme mevcutsa, Güncellemeyi İndir’e tıklayın. İndirme işleminiz başlayacak ve tamamlanması biraz zaman alabilir.

iPhone’da:

Ayarlar’ı açın.Genel’e gidin.Yazılım Güncellemesi’ne tıklayın.Yazılım Güncellemesine tıklayın

Yeni güncelleme mevcutsa İndir ve Yükle üzerine dokunun. Parolayı girin. Cihazın güncellenmesi biraz zaman alabilir. Bu nedenle, sabırlı olun ve güncelleme sırasında cihazınızı boş bırakın. Cihazı Sıfırlayın

Telefonunuzdaki her şey iyi çalışıyor ancak video oynatılmıyorsa, cihazı sıfırlamayı denemek iyi bir fikirdir. Herhangi bir küçük veya büyük hata cihazın video oynatmasını engelliyorsa, sıfırlama işlemi tüm verileri temizleyecek ve bu sorunu çözecektir.

Bu nedenle, sıfırlamadan önce tüm önemli dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun. Ayrıca, tüm dosyaları yeniden indirmeniz ve eklemeniz gerektiğinden bu yöntem diğer yöntemlerden daha uzun sürebilir. Ancak çoğu yazılım sorununu çözmek için mükemmel bir yöntemdir.

Android’de:

Ayarlar’ı açın.Telefon Hakkında’ya gidin.Fabrika Ayarlarına Sıfırla’ya dokunun.Fabrika Ayarlarına Sıfırla'ya dokununT

üm Verileri Sil’e tıklayın.
Tüm verileri sil'e tıklayın

Telefon kalıbınızı çizin veya istenirse şifreyi girin. Fabrika Ayarlarına Sıfırla’ya tıklayın. 10 saniye bekleyin, cihazınız otomatik olarak sıfırlanacaktır.

iPhone’da:

Ayarlar’ı açın.Genel’e gidin.Aşağı kaydırın ve iPhone’u Aktar veya Sıfırla’ya tıklayın.Tüm İçeriği ve Ayarları Sil’e tıklayın.
Tüm içeriği ve ayarları sil'e tıklayın

Devam’a tıklayın. iPhone’un Parolasını girin. İstenirse Apple Kimliği parolasını girin. Kapat’a dokunun.
Android

iPhone’u Sil’e basın. Bu prosedürün tamamlanması biraz zaman alacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu