Teknoloji

Apple, Bluetooth 5.2 desteğiyle LE ses için hazırlanıyor olabilir

Apple, Bluetooth 5.2 desteğiyle LE ses için hazırlanıyor olabilir: Rapor

 

İlk olarak MacRumors tarafından tespit edilen Bluetooth SIG ürünleri veritabanındaki bir dosyaya göre, Apple’ın Bluetooth 5.2 standardı için gelecekteki cihazları hazırladığı bildiriliyor. Bu noktada nedenine dair fazla bir onay olmasa da, raporlar bunun beklenen AirPods Pro halefi ile başlayarak gelecekteki ses ürünlerinde LE Audio desteğine işaret edebileceğini gösteriyor.

Apple’ın dosyalaması, Bluetooth 5.2’deki gerçeklik raporlarına göre bir Bluetooth 5.3 ana bilgisayar alt sisteminden bahseder. MacRumors raporuna göre, Apple tarafından listelenen Bluetooth sürümleri, bir nedenden dolayı her zaman, gerçekte ürünlerde bulunan sürümden daha yüksek bir sürümdür.

Bluetooth 5.2 ve Bluetooth LE nedir?

Bluetooth sürümleri bir yana, Bluetooth v5.2 desteği, özellikle çok fazla müzik dinliyorlarsa ve bunun nedeni LE ses nedeniyle iOS ekosistemindekiler için iyi bir haber olarak gelecek. Bluetooth LE veya Düşük Enerji, Bluetooth 5.2’nin bir parçası olarak CES 2020’de duyurulan ayrı bir Bluetooth standardıdır.

Apple AirPods Pro

Yeni standart, süreçte daha az enerji tüketirken kaliteli ses iletimi sağlamaya odaklanır ve Bluetooth cihazlarının (genellikle kablosuz) kullanım sırasında tek bir şarjla daha uzun süre dayanmasını sağlar. Bluetooth 5.2 ayrıca ses cihazlarınızın ebeveyn cihazlarla daha hızlı eşleşmesine yardımcı olur. Bluetooth SIG CEO’su Mark Powell’a göre Bluetooth LE, “Bluetooth SIG tarihindeki en büyük özellik geliştirme projesidir”.

Çoğu Bluetooth LE ürününün Bluetooth Classic standartları için ters uyumluluğu da desteklediğini unutmayın, böylece daha yeni TWS kulaklıklar, hoparlörler ve kulaklıklar eski telefonlar ve aygıtlarla da çalışabilir.

Hangi Apple ürünü LE sesini ilk kez destekleyebilir?

Apple’ın 2019 AirPods Pro’yu yenilemek için bu yılın sonuna kadar ikinci nesil AirPods Pro’yu piyasaya sürmesi bekleniyor. Yeni kulaklıkların önümüzdeki ay 7 Eylül’de iPhone 14 serisiyle birlikte piyasaya sürülmesi bekleniyor ve eğer yaparlarsa Apple’ın Bluetooth LE sesini destekleyip desteklemediğini göreceğiz.

Ayrıca Apple, şu anda LE desteği olmayan ancak Bluetooth 5.2 ile gelen Beats Studio Buds’a LE ses desteği de ekleyebilir. Aynı konuda daha fazla ayrıntı daha sonra, belki de yeni AirPods Pro’nun piyasaya sürülmesinden sonra ortaya çıkacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu