Teknoloji

Apple, ‘Hey Siri’ sesli asistan komutunu sadece ‘Siri’ olarak değiştirecek

Apple, ‘Hey Siri’ sesli asistan komutunu sadece ‘Siri’ olarak değiştirecek

Bloomberg’den Mark Gurman’ın bir raporuna göre Apple, “Hey Siri” tetikleyici ifadesini yalnızca “Siri” olarak değiştirmek istiyor gibi görünüyor. Bu, gelecekte kullanıcıların sadece “Siri” demeleri ve ardından sesli asistanı etkinleştirmek için bir komut vermeleri gerektiği anlamına gelir.

Gurman’ın bildirdiği gibi, Apple birkaç aydır bu değişiklik üzerinde çalışıyor ve bunu gelecek yıl veya 2024’te kullanıma sunması bekleniyor. Birçokları için bu küçük bir değişiklik gibi görünebilir ancak Apple mühendisleri için bu girişim “teknik bir zorluktur. Siri, birden fazla dili ve lehçeyi anladığı için özelliğin düzgün çalışmasını sağlamak için önemli miktarda AI eğitimi ve temel mühendislik çalışması gerektirir.

Şu anda iki tetikleyici “Hey, Siri” ifadesi bazen yanlışlıkla Apple’ın HomePod’lardaki sesli yardımcısını etkinleştiriyor. Apple, “Hey” tetikleyici cümlesini başarılı bir şekilde bırakabilirse, bu, Siri’yi yalnızca “Alexa” kullanılarak etkinleştirilebilen Amazon’un Alexa’sı ile aynı hizaya getirir. Geçmişte Microsoft, Cortana’yı uyandıran sesli komutundan “Hey” kelimesini çıkarmıştı. Bu değişiklikten önce Cortana, akıllı hoparlörlerde “Hey, Cortana” ifadesiyle çağrıldı. “Hey, Google” veya “Ok, Google” gibi iki kelimelik ifadeler Google Asistan’ı etkinleştirir.

Siri’nin uyandırma sözlerindeki değişiklik, gelecekte planlanan tek değişiklik değil. Gurman’a göre Apple, Siri’yi üçüncü taraf uygulamalara ve hizmetlere daha da entegre edebilirken, aynı zamanda kullanıcıların isteklerini anlama ve işleme yeteneğini de geliştirebilir. Bu yılın başlarında Apple, LGBTQ+ topluluğunun bir üyesi tarafından kaydedilen yeni bir ses ekledi.

Apple, 2011’de iPhone 4s’te ses etkin kişisel asistan olan Siri’yi piyasaya sürdü. Susan Bennett’in sesi, 2011’den 2013’e kadar Apple tarafından Siri için kullanıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu