Teknoloji

Apple iOS 16 ipuçları ve püf noktaları: Fotoğraf arka planını kaldırmak için kilit ekranını özelleştirin

Apple iOS 16 ipuçları ve püf noktaları: Fotoğraf arka planını kaldırmak için kilit ekranını özelleştirin

 

Apple’ın iOS 16 güncellemesi, tüm uygun iPhone’lar için resmi olarak kullanıma sunuldu (iPhone 8 ve üstü ile başlayarak) ve kullanıcıların beğeneceği bazı güzel özelliklerle birlikte geliyor. iOS 16 güncellemesi, Mesajlar uygulamasındaki değişikliklerle birlikte kilit ekranı için büyük bir tasarım değişikliği getiriyor. İşte cihazlarınızda iOS 16 güncellemesinden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinize dair bazı hızlı ipuçları.

Apple iOS 16: Kilit ekranı nasıl özelleştirilir

Kilit ekranını özelleştirmenin iki yolu vardır. Ayarlar> Duvar Kağıdı> seçeneğine gidebilir ve ardından Yeni duvar kağıdı ekle üzerine dokunabilirsiniz. Apple artık duvar kağıdı ve kilit ekranı için çok daha fazla seçenek gösterecek. Koleksiyonları, kilit ekranı olarak galerinizden fotoğraf seçme yeteneğini ve emoji tabanlı duvar kağıtları, hava durumu veya astronomiye dayalı olanları seçme seçeneklerini göreceksiniz.

Şimdi birini seçerseniz, Astronomi seçeneğini söyleyin, Apple bunu daha fazla özelleştirmek için seçenekler gösterecektir. Tarih için bile, saat widget’ının yazı tipine veya rengine dokunup değiştirebilirsiniz. Yazı tipini ve rengini değiştirdiğinizde, kilit ekranındaki diğer widget’lar için otomatik olarak ayarlandığını unutmayın.

Bu fotoğrafta görülen Apple iOS 16 kilit ekranı düzenleme seçenekleri iOS 16’daki kilit ekranı özelleştirme seçenekleri. (Resim kaynağı: Shruti Dhapola/Indian Express)

Kilit ekranını özelleştirmenin diğer yolu, kilitli ekranın kendisine uzun süre basmaktır ve özelleştirme seçeneği görünecektir. Yanında artı işareti de var. Mevcut kilit ekranını özelleştirebilir veya sadece artı sembolüne dokunabilirsiniz; kilit ekranını değiştirmek, ince ayar yapmak ve düzenlemek için tüm menü görünecektir. Buradan kilit ekranına daha fazla widget ekleyebilirsiniz.

Apple iOS 16: Fotoğraflardan arka planı kaldırın

Bu, iOS 16’daki harika bir özellik. Artık bir fotoğraftan arka planı kaldırabilirsiniz, ancak resmin bir nesnenin net odakta olduğu bir resim olduğundan ve ayrıca net bir arka plan olduğundan emin olun.

Kullanıcılar artık bir fotoğrafta söz konusu nesneye dokunabilir ve arka plan kaldırılır. Apple’ın yazılımı sihrini yaptıktan sonra bir kopyala/paylaş seçeneği görünecektir. Sadece kopyaya dokunun ve ardından WhatsApp veya Mesajlar gibi başka bir uygulamayı açın.

Apple iOS 16 | iOS 16 ipuçları Arka planı düzenlenmiş bir fotoğraf, iOS 16’daki bir mesaja eklenmiştir. (Resim kaynağı: Shruti Dhapola/Indian Express)

Basitçe dokunun ve yapıştır seçeneği göründüğünde onunla devam edin. Arka planı olmayan resim sohbete yapıştırılacaktır. Ayrıca, seçeneği kullanarak görüntüyü Gmail veya Mesajlar gibi bir uygulamayla doğrudan paylaşabilirsiniz.

Apple iOS 16: Düzenleme, Mesaj gönderme

iOS 16 ile artık iMessage’da gönderilen bir mesajı gönderildikten sonra 15 dakikaya kadar düzenleyebilir veya göndermeyi iptal edebilirsiniz. Bir mesajdan sonra uzunca basabilirsiniz ve göndermeyi iptal etme veya düzenleme seçeneğini göreceksiniz. Gönderilmeyenlerin çalışması için karşı tarafın iOS 16’da olması gerektiğini unutmayın. Değilse, mesajı yine de görebilirler.

Apple iOS 16 | iOS 16 ipuçları iOS 16, kullanıcıların mesajları gönderildikten sonra düzenlemesine izin verecek. (Resim kaynağı: Shruti Dhapola/Indian Express)

Apple iOS 16: İlaçlar

Apple’ın iOS 16’sı, Sağlık uygulamasına özel bir İlaçlar özelliği ekleyecektir. Sadece Sağlık uygulamasını açın ve şimdi İlaç ekleme seçeneğini göreceksiniz. Apple, ilacın dozajına, adına ve hatta şekline ve formuna (sıvı veya hap) ve ne zaman aldığınızı temel alarak ilacı eklemenize izin verecektir. Ayrıca ilacı almak için bir alarm veya hatırlatıcı ayarlayabilirsiniz. İlacınızı o gün için aldıysanız, tamamlandı olarak işaretleyebilirsiniz.

Apple iOS 16 | iOS 16 ipuçları Kullanıcılar artık Ayarlar’da WiFi Şifrelerini görebilecekler. (Resim kaynağı: Shruti Dhapola/Indian Express)

Apple iOS 16: WiFi şifrelerini kolayca bulun

Apple’ın iOS 16’sı sonunda bir sorunu çözüyor, artık mevcut WiFi bağlantıları için şifreleri görebilirsiniz. Ayarlar> WiFi’ye gidin ve belirli WiFi bağlantısına dokunun. Parola, noktalar içinde gizlenecek olsa da görünür olmalıdır. Buna dokunun ve şifre gösterilecektir. Apple, parolayı açıklamadan önce neyi etkinleştirdiğinize bağlı olarak kimliğinizi Face ID veya Touch ID aracılığıyla doğrulayacaktır. Artık gerekirse şifreyi de doğrudan kopyalayabilirsiniz.

Apple iOS 16: Kontrol Merkezinden Hızlı Notlar

Apple, Quick Notes’u macOS ve iPadOS’ta zaten tanıttı, ancak bu özellik şimdi iOS 16’ya da geliyor. İlk önce Kontrol Merkezine gidin ve Hızlı Notlar seçeneğini ekleyin. Şimdi aşağı kaydırıp Hızlı Notlar simgesine dokunduğunuzda, acilen bir şeyler karalamanız için bir not açılacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu