Teknoloji

Apple iPhone 14 Pro çentiği atacak

Apple iPhone 14 Pro çentiği atacak

Apple iPhone 14 serisi Eylül 2022’de piyasaya sürülecek ve her zaman olduğu gibi yaklaşan yeni seri hakkında birkaç sızıntı var. Ice Universe tarafından bilinen en son sızıntı, Apple’ın Face ID kurulumu için sevilen hap şeklinde bir kesik de dahil olmak üzere iki kesik lehine çentiği atacağını iddia eden bir ekran koruyucunun görüntüsünü gösteriyor. Apple, çentiği 2017’de piyasaya sürdüğü iPhone X ile tanıttı.

En son sızıntı, yaklaşmakta olan bu tasarım değişikliği hakkında da ipuçları veren önceki raporlarla uyumludur. Render’lar ayrıca şirketin Face ID nokta projektörü için bir kesik kullanmayı planlarken diğerinin ön kamerayı kullanmasını öneriyor.

!#iPhone14pro pic.twitter.com/DwYPJqgNzx

— Buz evreni (@UniverseIce) 4 Ağustos 2022

Apple’ın yaklaşmakta olan diziyi ne zaman açıklayacağına dair resmi bir bilgi olmadığı için, Pro ve Pro olmayan varyantların bazı önemli farklılıkları olacağı oldukça açık. Burada, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max hakkında şimdiye kadar bildiğimiz her şeye bakacağız.

Görüntülemek

iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modellerini farklılaştıran en önemli faktörlerden biri de ekran olacak. Apple, hem Pro hem de Pro olmayan varyantlar için Samsung OLED panellerini kullanacak olsa da, Pro sürümünün M12 OLED’i destekleyebileceği görülüyor. M12, 1Hz ile 120Hz arasında değişen yenileme hızlarını dinamik olarak değiştirebilen düşük sıcaklıkta polikristal oksit (genellikle LTPO olarak bilinir) TFT OLED ekrandır.

Ayrıca, iPhone 14 Pro serisinin Always-On bir ekrana sahip olması bekleniyor. Bunun göstergeleri, Apple’ın Xcode 1’in SwiftUI önizlemesinde de görüldü. Geliştiriciler, uygulamalarda yapılan değişiklikleri gerçek zamanlı olarak görmek için SwiftUI’yi kullanır. Ayrıca, iPhone 16 beta’nın duvar kağıdındaki değişiklikler de seri için Her Zaman Açık bir ekrana işaret ediyor.

Bu arada, tipster Steve Mosser, yaklaşan iPhone 14 Pro modellerinde Always-On ekranın nasıl görünebileceğine dair bazı görüntüler de paylaştı.

Xcode 14 beta 4 Simulator tarafından söylentili iPhone 14 Pro ‘Her Zaman Ekranda’ özelliğinin bir önizlemesi sızdırılmış olabilir. Sim’i uyandıran bir videonun ilk iki karesi ektedir. İlk görüntü (Her Zaman Ekran modunda), widget’taki balina görüntüsünden dokuyu kaldırır 🧵 https://t.co/YDsTmuHotb pic.twitter.com/jPYDGh7m6k

— Steve Moser (@SteveMoser) 1 Ağustos 2022

Daha hızlı işlemci ve bellek

Digitimes’a göre bazı tedarik zinciri kaynakları, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’in 6GB LPDDR5 RAM’e sahip olacağını belirtti. Apple, 5nm sürecini temel alan A16 Bionic yonga setini kullanacak. Bu, Apple’ın her yıl A serisindeki bir sonraki işlemciye yükselttiği için verilen bir tür. Muhtemelen bu, performansta, termallerde vb. iyileştirmeler getirecektir. İlginç bir şekilde, A16 yonga setinin Pro varyantlarıyla sınırlı olabileceği, normal iPhone 14, 14 Max’in ise 2021’den itibaren A15 yonga seti ile geleceği bildiriliyor.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Yeni renk seçenekleri

Tipster Jioriku ayrıca iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’in Mor, Gümüş, Yeşil, Altın ve Grafit renklerinde satışa sunulacağını belirtti. Görünüşe göre teknoloji devi, Pro serisi için Sierra Blue’yu Purple ile değiştirmeye karar vermiş.

Tasarım
Sızan iPhone 14 Pro tasarımı Yaklaşan iPhone 14 Pro böyle görünebilir. (Resim Kaynağı: CGTrader)

Apple, elbette ön ekrandaki çentiği saymazsanız, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max tasarımını büyük ölçüde değiştirmeyecek. CGTrader tarafından yapılan bir sızıntı, bize Pro sürümünün nasıl görünebileceğini gösteriyor ve bu, önceki iPhone 13 serisine az çok benziyor. Pro serisinin daha önce de belirttiğimiz gibi yeni renk seçenekleriyle geldiğini görebiliyorduk.

Kamera

Kamera adası bu yıldan daha büyük olacak gibi görünüyor. Apple Analisti Ming Chi-Kuo’ya göre Apple bu sefer 48MP kamera sensörü kullanacak. Daha önce 8K kayıt için de destek olacağını tahmin etmişti. Kuo, yeni bir tweet’te 48MP kamera sensörünün bu sefer kamera modülünün daha fazla yer kaplayacağı anlamına geleceğini söyledi. Ultra genişliğin 12MP’de mi kalacağı yoksa bunun da 48MP kameraya mı yükseltileceği henüz belli değil.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu