Teknoloji

Apple, sıfır gün açıklarını düzeltmek için iOS 15.6.1’i yayınladı

Apple, sıfır gün açıklarını düzeltmek için iOS 15.6.1’i yayınladı: Neden en kısa sürede güncellemeniz gerekiyor?

 

Apple kısa süre önce iOS 15.6.1 güncellemesini yayınladı ve tüm iPhone ve iPad kullanıcılarından en kısa zamanda en son sürüme güncelleme yapmalarını istiyor. iOS 15.6.1 güncellemesi, iPhone ve iPad’lere saldırmak için kullanılmış olabilecek iki büyük sıfır gün güvenlik açığını düzeltir. Sıfır gün istismarı, yazılım geliştiricinin bile farkında olmadığı bir istismardır. Apple’ın güvenlik güncellemesi için yaptığı güncellemeye göre, bu güvenlik açıklarının bilgisayar korsanları tarafından istismar edilmiş olabileceğinin farkında. Teknoloji devi, güvenlik endişelerini gerekçe göstererek macOS Big Sur ve macOS Catalina kullanıcıları için Safari 15.6.1 güncellemesini de yayınladı.

iOS 15.6.1 güncellemesi, iPhone ve iPad kullanıcılarını etkileyen iki güvenlik açığını yamalar. Apple, çekirdek ayrıcalıklarıyla rastgele kod yürütmek için kullanılabilecek CVE-2022-32894’ü ele aldıklarını ve istismarın aktif olarak kullanıcılar olabileceğini ekledi.

WebKit motorunu etkileyen bir başka güvenlik açığı CVE-2022-32893 de teknoloji devi tarafından ele alındı. Bir uygulamanın bazı keyfi kod yürütmesine izin verebilirdi.

Güncelleme şu anda iPhone 6S veya üzeri, tüm iPad Pro çeşitleri, iPad 5. nesil veya üzeri, iPad Mini 4 veya üzeri ve iPad touch (7. nesil) sahipleri için mevcut.

CVE-2022-32893 olarak adlandırılan Safari istismarına gelen Apple, macOS Big Sur ve mac OS Catalina’daki kullanıcıları etkileyen bir güvenlik sorununa yama ekledi. Şirket, istismarın kötü niyetli web içeriğini işlemek için kullanılabileceğini ve rastgele kod yürütülmesine yol açabileceğini söyledi ve sorunun aktif olarak istismar edildiğini gösteren bazı raporların farkında olduklarını söyledi.

Apple, herkesi cihazlarını mümkün olan en kısa sürede iOS 15.6.1’e güncellemeye çağırıyor. Bunu yapmak için, ‘Ayarlar’ uygulamasını açmanız, ‘Genel’ bölümüne gitmeniz ve Yazılım Güncellemesine dokunmanız gerekir.’ Oradan güncellemeyi yükleyebileceksiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu