Teknoloji

Apple, teknoloji akranları ilerlemeye devam ederken bile anlaşma hızını yavaşlatıyor

Apple, teknoloji akranları ilerlemeye devam ederken bile anlaşma hızını yavaşlatıyor

 

Her üç veya dört haftada bir şirket satın alan Apple Inc., son iki yılda anlaşmalarını önemli ölçüde yavaşlattı; bu, teknoloji devinin titrek bir ekonomi ve artan hükümet denetimi karşısında daha seçici davrandığının bir işareti.

Düzenleyici dosyalamalara göre, şirket son mali yılında satın almalarla bağlantılı ödemelere sadece 33 milyon dolar ve bu yılın ilk dokuz ayında 169 milyon dolar harcadı. Bu, 2020 mali yılında 1,5 milyar dolardan düştü.

Apple, Silikon Vadisi’ndeki benzerlerini cezbeden gişe rekorları kıran satın almalardan kaçınmasıyla ünlüdür. Ancak şirket, tarihinin çoğunu, bazıları Siri ve Face ID gibi popüler özelliklerin temelini oluşturan gelecek vaat eden girişimleri yakalamak için harcadı. Daha geçen Şubat ayında, İcra Kurulu Başkanı Tim Cook, Apple’ın son altı yılda ortalama ayda birden fazla olmak üzere 100 şirket satın aldığını belirtti.

Bu anlaşma akışı bir damlama kadar yavaşladı. Apple, 2022’de bilinen yalnızca iki satın alma gerçekleştirdi: İngiltere merkezli yeni kurulan Credit Kudos ve AI Music. Bu iki şirketten ilki, Apple’ın finansal ürünler için kendi altyapısını oluşturma çabalarına büyük olasılıkla yardımcı olacak kredi puanlarını hesaplamak için teknoloji geliştirdi. İkinci işletme, kişiye özel müzik üretmek için yapay zeka kullandı.

Apple’ın 2021’deki bilinen tek devralması, klasik müzik akışı hizmeti Primephonic’i satın almasıydı.

Bu rakamlar, Major League Baseball ve Major League Soccer için satın alınan şovlar ve dağıtım anlaşmaları dahil olmak üzere Apple TV+ içeriğine yapılan harcamayı etkilemez, ancak diğer teknoloji devleri tarafından yapılan son büyük bahislerle taban tabana zıttır.

Microsoft Corp., Activision Blizzard Inc.’i Ocak ayında yaklaşık 69 milyar dolara satın almayı kabul etti. Alphabet Inc.’in Google’ı, Mandiant Inc.’i 5,4 milyar dolara satın alıyor. Ve Amazon.com Inc. geçen hafta Roomba elektrikli süpürgesinin üreticisi IRobot Corp.’u 1,65 milyar dolara satın almayı kabul etti.

Elbette Apple’ın partiye katılmak istiyorsa harcayacak çok parası var. Geçen çeyreği 179 milyar dolarlık nakit ve menkul kıymetlerle bitirdi ve bir anlaşma yapmaya karar verirse hızlı hareket edebilir. Cook, geçen ayki megabirleşme komisyonculuğu için popüler bir yer olan Idaho’daki Sun Valley Konferansına katıldı. Ancak şimdilik şirket, hisse senedi geri alımlarına ve temettülere para yatırmayı seçti.

Apple, satın alma stratejisi hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Teknoloji anlaşmaları çoğalırken bile, eskisinden daha fazla düzenleyici baskı altına giriyorlar. Diğer bazı şirketler gibi Apple da geçen yılki yıllık raporuna, satın almaların artık daha fazla riskle karşı karşıya olduğunu belirterek dil ekledi. Şirket, “gerekli düzenleyici onayların zamanında veya hiç alınmamasını veya ağır koşulların dayatılmasını” içerdiğini söyledi. Apple’ın App Store uygulamaları ve iPhone’un dokun-öde özelliğini dış hizmetlere açma konusundaki isteksizliği nedeniyle ateş altında kalmasıyla, hükümetin incelemesi ancak o zamandan beri büyüdü.

Diğer teknoloji devleri de mikroskop altında. Temmuz ayında Federal Ticaret Komisyonu, sanal gerçeklik kulaklıkları için bir fitness uygulaması geliştiricisi olan Within’in satın alınmasını durdurmak için Meta Platforms Inc.’e dava açtı. Şubat ayında Nvidia Corp., FTC’nin bloke etmek için dava açmasının ardından tarihteki en büyük çip anlaşması olacak olan şeyden uzaklaştı.

2021 raporunda FTC, en büyük teknoloji şirketlerinden beşinin (Alphabet, Apple, Amazon, Microsoft ve Meta) önceki on yılda yüzlerce küçük işletmeyi satın aldığını ve genellikle antitröst düzenleyicilerini anlaşmalar hakkında bilgilendirmekten kaçınmak için yasal boşluklara güvendiğini söyledi.

Apple ayrıca gelecek yıl harcamaları dizginlemek istiyor, bu da birleşme ve satın almaları daha da zorlaştırabilir. Bloomberg’in geçen ay bildirdiğine göre, California merkezli Cupertino şirketi bazı departmanlarda işe alımları ve harcamaları yavaşlatıyor. Daha yakın zamanlarda Cook, Apple’ın yakın vadede harcamalarında daha “kasıtlı” olacağını söyledi.

Apple’ın çip bölümü, iPhone ve iPad’in arkasındaki çoklu dokunma teknolojisi ve tüm ürünlerinin kalbinde yer alan işletim sistemleri gibi önemli parçaları, satın almalardan kaynaklandı. Daha yakın tarihli anlaşmalar, şirketin hava durumu, müzik ve haber hizmetleri için zemin hazırlamaya yardımcı oldu.

Apple’ın bugüne kadarki en büyük satın alımı, 2014 yılında Beats Music ve Beats Electronics’i 3 milyar dolarlık devralması olmaya devam ediyor. Yıllar içinde analistler ve yatırımcılar, Apple’ın Netflix Inc., Tesla Inc. veya Electronic Arts Inc.’i satın alması gibi daha iddialı anlaşmaların hayalini kurdular.

Şirket, 2019’da yönetim kademelerini, Apple M&A şefi Adrian Perica’nın doğrudan Cook’a rapor vermesi için yeniden düzenledi – yatırımcıların büyük para anlaşmalarının yaklaştığının bir işareti olarak gördüğü bir hamle. Şirket o yıl küçük işlemlere 600 milyon dolardan fazla harcadı ve Intel Corp.’un kablosuz çip işini 1 milyar dolara satın almayı kabul etti, ancak büyük bir satın alma asla gerçekleşmedi.

Apple’ın analistlerle yaptığı son iki kazanç görüşmesi sırasında Cook’a satın alma harcamaları soruldu. Şirketin sinsi sinsi ilerlediğini, ancak sadece geliri artırmak için bir satın alma yapmayacağını iddia ediyor. Apple, stratejisine yardımcı olacak yetenek veya teknoloji istiyor, dedi.

Nisan ayındaki görüşme sırasında Cook, doğru fırsat ortaya çıkarsa daha büyük bir anlaşma yapmayı reddetmeyeceğini söyledi. “Seninle telefonda listemi gözden geçirmek istemiyorum, ama her zaman arıyoruz.”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu