Teknoloji

Apple Watch için yayınlanan WatchOS 9: İşte yenilikler ve nasıl edinileceği

Apple Watch için yayınlanan WatchOS 9: İşte yenilikler ve nasıl edinileceği

 

Apple, Apple Watch için büyük WatchOS 9 güncellemesini Pazartesi günü yayınladı. WatchOS 9, ücretsiz bir yazılım güncellemesi olarak sunulacak. Apple, WatchOS 9’u ilk olarak Haziran ayında düzenlenen yıllık Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) tanıttı. Cupertino, cihazları daha yetenekli hale getirmek için her yıl cihazları için yeni yazılım güncellemeleri yayınlar. Bu yılki güncelleme, ileriye doğru bir sıçrama değil, özellikler açısından hala önemli bir güncelleme.

Çok fazla değişiklik var; İşte Apple Watch’unuzu kullanma şeklinizi değiştirecek özelliklerden bazıları.

WatchOS 9 ne zaman çıkacak ve nasıl edinilir?

Apple, yeni işletim sisteminin Eylül ayından itibaren kullanıma sunulacağını söyledi Yeni Apple Watch Series 8 ve Apple Watch SE’nin (2) 16 Eylül lansmanından 12 gün önce, Apple Watch Ultra ise 23 Eylül’de geliyor.

Neye ihtiyacınız olacak Bir Apple Watch 4 veya üstü Bir iPhone 8 veya üstü WatchOS 9’u nasıl indirebilirim?

Apple Watch’unuzu yükseltmeden önce iOS 16’yı telefonunuza indirmelisiniz. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme > İndir ve Yükle seçeneğine giderek iOS 16’yı indirebilirsiniz. Bu bittiğinde, yazılım telefonunuzu yeniden başlatacaktır. Ardından İzle Uygulaması > Genel > Yazılım Güncelleme’ye gidebilirsiniz. Hem Apple Watch’unuzu hem de iPhone’unuzu gece boyunca birbirine yakın şarjda bırakın. Her ikisinin de Wi-Fi’ye bağlı olduğundan emin olun.

İlaçlar özelliği yaşlılar için kullanışlıdır.
WatchOS 9’da hangi yeni özellikler görünecek?

En dikkate değer olanı yeni bir egzersiz uygulamasıdır. Böylece egzersiz yapmaya başladığınızda Aktivite halkası bilgileri, kalp atış hızı bölgeleri ve daha fazlasını içeren daha fazla bilgi göreceksiniz. Digital Crown’u çevirmek için ihtiyacınız olan her şey. Kalp atış hızı bölgeleri, sağlık verileriniz kullanılarak otomatik olarak hesaplanır. Bunları manuel olarak da oluşturabilirsiniz. Kişiselleştirmeye gelince, kendiniz için çalışma ve iyileşme aralıkları oluşturabilirsiniz.

Uyku uygulaması, WatchOS 9’da büyük bir yükseltme alıyor. Apple, Uyku Aşamaları adlı bir şey ekliyor. Uyku Aşamaları ile REM, hafif ve ağır uyku aşamalarını kullanarak ne kadar iyi uyuduğunuzu görebileceksiniz.

Yeni ve yenilenen saat yüzleri de WatchOS 9’un bir parçası. Astronomi saat kadranı, Apple Watch’un dünya çapında bulut kapsamını göstermek için daha geniş ekranından yararlandığı için yeni bir görünüme kavuşuyor. Ardından, dijital tepeyi döndürdüğünüzde içeri ve dışarı hareket eden komplikasyonlara ve sayılara sahip özelleştirilebilir bir saat kadranı olan Metropolitan var. Bu arada Ay, tepeyi çevirdiğinizde ay takvimini gösterir. Son olarak Playtime, sanatçı Joi Fulton ile bir işbirliğidir.

Apple Watch’un yeni düşük güç modu yalnızca Apple Watch Series 4 veya daha yeni modellere sahipseniz çalışır. (İmaj kredisi: Anuj Bhatia/Hint Ekspresi)

Apple ayrıca bir İlaçlar uygulaması aracılığıyla WatchOS 9’a yeni ilaçlar özelliği ekledi. Temel olarak, İlaçlar uygulaması ilaçları, vitaminleri ve takviyeleri yönetmenize izin verir. Kullanıcılar aldıkları ilaçları uygulamaya ekleyebilir ve doz aldıklarında bildirim alabilirler. Endişelenmeyin, bir Apple Watch’ınız yoksa da ilaçlarınızı iPhone’unuzdaki Sağlık uygulamasına ekleme seçeneğiniz olacak.

WatchOS 9 ile Apple Watch, bir kişinin ne kadar süredir Afib’de olduğunu (atriyal fibrilasyon) izleyebilir. Yeni özellik, kalbinizin geçmişini takip eder ve doktorunuzla paylaşmak için bir çizelge sağlar.

Son olarak Apple, Apple Watch’a yeni bir düşük güç modu ekliyor. Bu özellik, iPhone ve iPad’de bulunana benzer şekilde çalışır. Esasen, Apple Watch 5’teki Always-on-Mode gibi özellikleri, örneğin cihazın pili azaldığında devre dışı bırakarak Apple Watch’un pil ömrünü uzatır. Apple, özelliğin tam şarjla Apple Watch Series 8 için 36 saate kadar, Apple Watch Ultra için ise beş güne kadar pil ömrü sağlayacağını söylüyor. İşin iyi yanı, Apple, Apple Watch Series 4 dahil olmak üzere daha eski Apple Watch modellerine düşük güç modu getiriyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu