GenelTeknoloji

Araştırmacılar CD’leri ucuz esnek biyosensörlere dönüştürerek geri dönüştürüyor

Araştırmacılar CD’leri ucuz esnek biyosensörlere dönüştürerek geri dönüştürüyor

 

New York’taki Binghamton Üniversitesi’nden araştırmacılar, eski CD’leri iyi bir şekilde kullanmanın bir yolunu buldular: onları üretimi kolay ve ucuz olan esnek biyosensörlere dönüştürmek için bir yöntem buldular.

Nature Communications’da yayınlanan araştırma, altın bir CD üzerindeki ince metalik tabakanın plastikten nasıl ayrılabileceğini ve insan kalpleri ve kaslarındaki elektriksel aktiviteyi izleyebilen sensörlere nasıl dönüştürülebileceğini gösteriyor. Bu biyosensörler ayrıca laktat, glikoz, pH ve oksijen seviyelerini izlemek için de kullanılabilir. Ayrıca, Bluetooth kullanarak akıllı telefonlarla iletişim kurabilirler.

İmalat herhangi bir pahalı ekipman gerektirmez ve yaklaşık 20 ila 30 dakika içinde tamamlanabilir. Cihaz başına yaklaşık 1,50 dolara mal oluyor ve işlem sırasında herhangi bir toksik kimyasal salmıyor. Kağıt, “Elektronik atıkların geri dönüştürülmesine yönelik bu sürdürülebilir yaklaşım, son teknoloji mikro üretim tesisleri, pahalı malzemeler veya yüksek kalibreli mühendislik becerileri gerektirmeyen, araştırmaya dayalı avantajlı bir atık akışı sağlıyor” diyor.

Üniversitenin Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nde doktora öğrencisi ve makalenin baş yazarı olan Michael Brown, biyosensörler üzerine önceki araştırmaları araştırarak başladı. Ancak bu sensörlerin CD’nin katı yapısını koruduğunu ve bu nedenle sınırlı uygulamaları olduğunu buldu.

Sensörün kendi versiyonlarını oluşturmak için Binghamton araştırmacılarının önce CD’deki metalik tabakayı plastik malzemeden çıkarmaları gerekiyordu. Bunun için yapışkan bantla birleştirilmiş kimyasal bir işlem kullandılar. İlk önce metali kimyasallar kullanarak gevşettiler ve ardından yapışkan bant kullanarak metali, tiftik rulosunun tiftiği toplamak için nasıl çalıştığına benzer şekilde soydular.

Bundan sonra, ince metal tabakayı elektronik bir devreye dönüştürmek için kullanıma hazır bir Cricut kesici kullandılar. Cricut kesiciler, kağıt, vinil, karton vb. dahil olmak üzere farklı malzemelerden tasarımları kesmek için kullanılabilen elektronik kesme makineleridir. Şu anda, teknolojinin yalnızca altın CD’lerle çalıştığı kanıtlanmıştır, ancak araştırmacılar şimdi benzer bir işlemi gümüşle yeniden oluşturmayı planlıyorlar. Daha yaygın olan CD’ler.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu