Windows

Bağlantı Durumu Güç Yönetimi – Açıp Kapatmanız Gerekir

Bağlantı Durumu Güç Yönetimi – Açıp Kapatmanız Gerekir

 

Bir Windows PC, çok çeşitli özellikler ve özelleştirme seçenekleriyle birlikte gelir. Tüm bu farklı seçenekleri tercihlerimize göre değiştirebilir ve ince ayar yapabiliriz. Böyle bir özellik, Bağlantı Durumu Güç Yönetimidir.

Bu özellik, Windows’un PCIe hatlarıyla çalışmasına ve güç tasarrufu sağlamak veya performansı en üst düzeye çıkarmak için buna göre yapılandırmasına olanak tanır. Açık/kapalı olması bir sistem üzerinde farklı etkilere sahiptir. Güç tasarrufu modları, dizüstü bilgisayarın pilinin kapasitesine göre ayarlanabildiğinden, özellikle dizüstü bilgisayarları tercih eder.

Gelin ayrıntılı olarak gözden geçirelim ve kapatıp açmamanız gerektiğine karar verelim.

Bağlantı Durumu Güç Yönetimi Ne Anlama Geliyor?

PCI Express, Bağlantı Durumu Güç Yönetimi kapsamındaki Güç seçeneği, boş durumdaki nitelikli bağlantılar için Aktif Durum Güç Yönetimi (ASPM) politikasını uygulamamızı sağlar. Daha basit bir ifadeyle, bu mekanizma, ASPM aracılığıyla cihazlara güç tasarrufu sağlar.

Veriler bağlantı yoluyla aktarılmadığında, cihazın durumu – Açık durumundan Kapalı durumuna dönüştürülür.

PCIe seçeneğinde Güç Yönetimi için kullanılabilecek üç seçenek vardır. Bu iki seçenek şu şekilde ayrılmaktadır; sağladıkları güç tasarrufu ve gecikme düzeyi.

Üç güç tasarrufu modu aşağıdaki gibidir:

Orta Derecede Güç Tasarrufu: Bu modda, PC bağlantı durumunu açar. Başka bir deyişle, bilgisayarınız daha az güç tasarrufu sağlar, ancak Uyku modundan kurtarma süresi daha hızlıdır. Maksimum Güç Tasarrufu: Bu modda, PC bağlantı durumunu kapatır. Bu nedenle, çok daha fazla güç tasarrufu sağlar, ancak Uyku modundan kurtarma süresi daha yavaştır. Kapalı Durum: Bu durum sırasında bilgisayar herhangi bir güç tasarrufu sağlamaz. (Muhtemelen daha az gecikmeye neden olur)

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Nasıl Açıp/Kapatırım?

Bağlantı Durumu Güç Yönetimini açmanın veya kapatmanın artıları ve eksileri vardır. Seçtiğiniz şey, bilgisayarı nasıl kullandığınıza bağlıdır. Ne olursa olsun, ayarları nasıl Açık veya Kapalı hale getirebileceğinizi görelim.

Nasıl açıp kapatabileceğinizi öğrenmek için şu adımları izleyin:

Windows Tuşu + I, Ayarlar > Sistem’e basın. Güç ve Uyku seçeneği altında, Ek güç ayarları’na tıklayın.
gelişmiş Ayarlar

Mevcut güç planınızın yanındaki Plan ayarlarını değiştir’e tıklayın. Ardından, Gelişmiş güç ayarlarını değiştir’e tıklayın. PCI Express bölümünün altında, Bağlantı Durumu Güç Yönetimi’ni genişletin. Ayarlar açılır menüsünden istediğiniz durumu seçin.
Bağlantı Durumu

Bunu yaptıktan sonra Uygula ve Tamam’a basın. Açıp Kapatmanız Gerekir mi?

Yani, soru devam ediyor, Açmalı mısınız? Ya da bırakın. Cevap tamamen tercihinize bağlıdır. Daha düşük gecikmeyi tercih ediyorsanız ve güç tasarrufuyla ilgilenmiyorsanız, kapatmak en iyi seçenek olacaktır. Ancak, PC’nizin güç kablosu her zaman takılı değilse ve güç tasarrufu yapmanız gerekiyorsa, onu açmak en uygunudur.

Açmak isterseniz, iki seçeneğiniz vardır; Orta ve Maksimum güç tasarrufu. Tercihinize göre bunları birbirinin yerine kullanabilirsiniz. Orta, daha iyi gecikmeyi azaltmanıza yardımcı olurken, Maksimum güç tasarrufu daha iyi pil tasarrufu sağlar.

PC’nizde çok fazla oyun oynayan biriyseniz, bu ayarları değiştirmek size fayda sağlayabilir. Örneğin, ayarı kapalı olarak ayarlarsanız, bu size hafif bir FPS artışı sağlayabilir.

Bunun nedeni, PCIe (GPU’nuzun bağlı olduğu yer) çok fazla güç tüketmeye başladığında, Windows’un güç tüketimini sınırlandırması ve bu da PCIe bağlantı noktanızın gücünü sınırlandırmasıdır. Ayarlarınız kapalıysa, Windows, performansı artırma karşılığında bilgisayarınızın maksimum performansta çalışmasına izin veren bu tür işlemleri devre dışı bırakır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu