Windows

Bilgisayar Konumu Yanlış mı? İşte Yapabilecekleriniz

Bilgisayar Konumu Yanlış mı? İşte Yapabilecekleriniz

 

Bilgisayarınızın mevcut konumu birçok ayarı ve hizmeti etkiler. Birçok web içeriği yalnızca belirli ülkelerde mevcuttur. Ayrıca, konumunuz yanlışsa sistem güncellemelerini indiremeyebilirsiniz. Ayrıca sisteminizde yanlış tarih ve saat ayarları yapabilir.

Yanlış konum tarih ve saat ayarlarınızı değiştirirse, saat diliminizi manuel olarak ayarlayarak sorunu atlayabilirsiniz. Ancak başka nedenlerle bu sorunu ayıklamak istiyorsanız, yapabileceğiniz yalnızca sınırlı bir şey var. İlk olarak, konum servislerinin bilgisayarınızın konumunu nasıl belirlediğine bir göz atalım.

Bilgisayar Konumu Neden Yanlış?

Çoğu bilgisayarda yerleşik bir Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) yoktur. Bilgisayarın konum hizmetleri, konumunu bulmak için bağlı ağı veya IP adresini kullanır.

Sisteminiz, aşağıdaki faktörlerin bir kısmını veya tamamını kullanarak bir konum veritabanı oluşturur:

IP adresi veya yönlendiriciniz ve ISP’niz.Yakındaki WiFi erişim noktaları.Aynı ağa bağlı diğer cihazlar (GPS’leri varsa).

Bazı sistemler, konumu tam olarak belirlemek için diğer uygulama ve veri bileşenlerini de kullanır. Sisteminiz daha sonra sisteme bağlı olarak veritabanını Microsoft, Google, Apple vb.’ye gönderir.

Geçmiş verileri daha doğru tahminler yapmak için faydalı olsa da, bilgisayarınızın gösterdiği konumu belirleyen ana faktörler mevcut IP adresleridir.

Ağ genel internete yönlendirilmeden önceki son erişim noktası olduğu için genellikle ISS’nizin konumunu görürsünüz. Ancak, bazı İnternet Servis Sağlayıcıları (ISS’ler) trafiğini genel internete çıkış noktası olarak farklı bir konuma yönlendirir. Bu durumda konum, mevcut konumunuzdan çok daha uzakta olabilecek çıkış noktasını gösterir.

Bilgisayar Konumu Yanlışsa Ne Yapmalı?

Kullandığınız bilgisayar veya herhangi bir uygulama doğru genel konumu gösterdiği sürece sorun yoktur. Ancak konum tamamen yanlışsa deneyebileceğiniz birkaç şey vardır, örneğin:

Konum Erişim İzni Ver

Normalde, konum hizmetlerine erişmek için izin ayarını etkinleştirmediyseniz, Haritalar’ı her kullandığınızda etkinleştirmeniz istenecektir. Ancak, bazı uygulamalar bunun yerine yalnızca yanlış konum gösterecektir.

Bu tür sorunlardan kaçınmak için sisteminize ve uygulamalarınıza konum hizmetlerine erişim sağlamanız gerekir. Windows, Mac ve bazı web tarayıcılarında bu işlem için gerekli adımlar şunlardır:

Windows’ta

Çalıştır’ı (Win + R) açın ve ms-settings:privacy-location girin. Konum servisleri anahtarını Açık konuma getirin veya Bu cihazda konuma erişime izin verin. Uygulamaların konumunuza erişmesine izin ver veya Uygulamaların konumunuza erişmesine izin ver’i etkinleştirin.|
etkinleştirme-konum-pencereleri

Yanlış konum gösteren tüm uygulamaların yanındaki anahtarların Açık olduğundan emin olun.

Mac’te

Apple simgesi > Sistem Tercihleri ​​> Güvenlik ve Gizlilik Tercihleri ​​> Gizlilik > Konum Servisleri’ne gidin. Kilidi tıklayın ve şifrenizi girin. Konum Servislerini ve konumunuza erişmesine izin vermek istediğiniz tüm uygulamaları etkinleştir’i işaretleyin.
etkinleştirme-konum-mac

Chrome’da

Adres çubuğuna chrome://settings/content/location?search=location girin.Kontrol Et Siteler konumunuzu sorabilir.
etkinleştirme-konum-kromu

Firefox’ta

Adres çubuğuna about:preferences#privacy yazın. İzinler’e ilerleyin ve Konum’un yanındaki Ayarlar’a tıklayın. Konumunuza erişmek isteyen Yeni istekleri engelle’nin işaretini kaldırın ve Değişiklikleri Kaydet’e tıklayın.
etkinleştirme-konum-firefox

Varsayılan Konumu Değiştir

PC’nizde varsayılan bir konum belirlemek mümkündür. Uygulamalarınız ve Konum hizmetleriniz bu konumu yalnızca geçerli konumunuzu bulamadığında kullanır. Çoğu kişi, bu tür durumları hesaba katmak için genellikle ev konumlarını varsayılan olarak ayarlar.

Farklı bir varsayılan konum girdiyseniz, bilgisayarınız mevcut konumunuzu algılayamamış ve bunun yerine varsayılan konumu göstermiş olabilir. Aşağıdaki adımları kullanarak bu verileri değiştirebilirsiniz:

Çalıştır’ı (Win + R) açın ve ms-settings:privacy-location girin. Varsayılan konum altında, Varsayılanı ayarla’yı seçin. Haritada, Konumumu göster (Çember) simgesine tıklayın. konum veya yanlış bir konum gösteriyorsa, Varsayılan konum’a tıklayın ve ardından kayan sekmede Varsayılan konumu ayarla veya Değiştir’e tıklayın.
varsayılan-konumu ayarla

Varsayılan olarak ayarlamak istediğiniz konumu manuel olarak girin.Sahte Konumları Devre Dışı Bırak

Bir bilgisayarda konumunuzu taklit eden bazı uygulamalar internette de mevcuttur. Böyle bir uygulamayı kullanıyor ve kapatmayı unutmuş olabilirsiniz, bu da bu soruna yol açıyor. Böyle bir senaryoda, programı devre dışı bırakın veya kapatın.

Tarayıcı Önbelleğini Temizle

Bazı kullanıcılar, Amazon gibi konumlarını kullanan web sitelerine göz atarken bir web tarayıcısında da bu sorunla karşılaşmıştır. Tarayıcının önbelleğindeki konum bilgisi yanlışsa gerçekleşir.

Bu sorunu çözmek için tarayıcı önbelleğini temizlemeniz gerekir. İşlem tüm tarayıcılar için farklıdır. Ancak, Google Chrome için adımlar şunlardır:

Chrome’un adres çubuğuna chrome://settings/clearBrowserData girin.Zaman aralığını Tüm zamanlar olarak ayarlayın ve aşağıdakileri kontrol edin:Çerezler ve diğer site verileriÖnbelleğe alınmış resimler ve dosyalarVerileri temizle’yi tıklayın.
clear-cache-chrome

Diğer tarayıcılar için de gerekli adımları almak için ziyaret edebileceğiniz Tarayıcılarda Önbellek Nasıl Temizlenir hakkında özel bir makalemiz var.

Windows işletim sistemini güncelleyin

Microsoft’un konum belirleme algoritması son yıllarda gelişiyor. Eski bir Windows sisteminiz varsa, Windows’u en doğru Konum hizmetlerine sahip olacak şekilde güncellemelisiniz.

Windows’u güncellemek için:

Ayarları açmak için Win + I tuşlarına basın. Windows Update’e veya Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update’e gidin. Daha yeni bir güncelleme yoksa, Şimdi yükle veya Güncellemeleri kontrol et’i tıklayın. Güncellemenizi duraklattıysanız, Güncellemeyi devam ettir’i seçin. Mevcut tüm ek güncellemeleri de yükleyin.
Bilgisayar Konumu

Ayrıca Microsoft’un güncelleme kataloğuna gidebilir ve en son güncellemeleri yükleyebilirsiniz.

Google Haritalar’ı kullanın

Çoğu kullanıcı, konumlarını belirlemek için Google Harita’nın algoritmasının Bing Haritalar veya Apple Haritalar’dan daha üstün olduğunu düşünür. Yanlış konum gösteriyorsa, sisteminizdeki varsayılan konum hizmetleri yerine bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Sanal Özel Ağı ve Proxy’yi Devre Dışı Bırak

VPN’ler ve Proxy’ler, IP adresinizi farklı konumlara yönlendirir. Bu nedenle, doğal olarak bilgisayarınız bu tür hizmetleri kullanırken yanlış bir konum gösterecektir.

Geçerli konumunuzu gerçekten bilmeniz veya kullanmanız gerekiyorsa, VPN’nizi veya proxy’nizi geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz.

Çözüm

Konum izinlerinizle ilgili herhangi bir sorun varsa veya bir VPN kullanıyorsanız, sağladığımız yöntemler tüm sorunları giderecektir. Ancak, bu çözümleri uyguladıktan sonra bile bilgisayarınız doğru konumu göstermeyebilir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, çoğu PC’de GPS olmadığı için bu bir altyapı kusurudur. Bu nedenle, ISS’nizle iletişim kurmaktan başka yapabileceğiniz pek bir şey yok.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu