Windows

Bilgisayar Sesi Çok Düşük? Düzeltmenin 14 Kanıtlanmış Yolu

Bilgisayar Sesi Çok Düşük? Düzeltmenin 14 Kanıtlanmış Yolu

 

Müzik dinlemeye çalışıyordunuz ama bilgisayarınızın ses seviyesinin çok düştüğünü hissettiniz mi? Merak etme. Yalnız değilsiniz. Birçok insan bu sorunla karşı karşıyadır ve bu makalede tartıştığımız şey budur.

Düşük ses seviyesiyle karşılaştığınızda çeşitli senaryolar olabilir. Sesi sonuna kadar ayarlayabilir ve yine de düşük ses sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Veya aralıklı, bozuk ve tıslama sesleri dinleyebilirsiniz.

Bu yazıda, düşük bilgisayar hacminin arkasındaki nedenler ve bunu düzeltmek için çözümler konusunda size rehberlik edeceğiz.

Bilgisayarınızın Sesini Çok Düşük Yapan Nedir?

Düzeltmeler bölümüne geçmeden önce, bilgisayarınızın ses düzeyinin çok düşük olmasının bazı nedenlerine değinelim: Donanım sorunları Güncel olmayan ses sürücüleri Yanlış yapılandırılmış ses geliştirme ayarları Bozuk ses yapılandırma dosyaları Durdurulan Windows Ses Hizmeti Ses Düzeyi Karıştırıcıda ayarlanmış farklı ses düzeyleri Eski Windows

Düşük Bilgisayar Hacmi için Düzeltmeler

Sesi ihtiyacınıza göre yükseltemezseniz, ses deneyiminiz kötü etkilenir. Mümkün olan en kısa sürede çözmeniz gerekiyor.

Düşük bilgisayar hacmi sorununu gidermek çok da önemli değil. Basit bir donanım kontrolü ve küçük yazılım düzeltmeleri içerir. Çok fazla zamanınızı almaz ve o kadar da sıkıcı değildir.

Donanım Kontrolü Gerçekleştirin

Daha fazla düzeltmeye geçmeden önce bir donanım kontrolü yapmalısınız. Hoparlörleri PC’nize bağlayan kablolar gevşeyebilir veya zamanla aşınabilir ve yırtılabilir. Ayrıca, USB konektörü arızalı olabilir ve soruna neden olabilir. Suçlu olup olmadığını kontrol edin.

Hoparlörleri toz ve kalıntılar tıkayabileceğinden temizleyin. Yumuşak bir bezle silebilir veya elektrikli süpürge kullanabilirsiniz. Hoparlör konisini temizlerken nazik olun. Hassastırlar ve sonunda onlara zarar verebilirsiniz.

Ayrıca, hoparlörlerinize gömülü ses kontrol tekerleğini de kontrol etmelisiniz. Bazen minimuma ayarlanmış olabilir ve ses seviyesi düşük olabilir. Ayrıca hoparlörlerinizin çevresinde manyetik bir cihaz olmadığından emin olmalısınız. Aynı zamanda sesinizin bozuk ve alçak olmasının sebeplerinden biridir.

Ayrıca hoparlörleri değiştirebilir ve ses seviyesini kontrol edebilirsiniz. Hoparlörünüzü başka bir bilgisayara alın veya yeni bir hoparlör alın ve sorunun devam edip etmediğini görmek için bilgisayarınıza bağlayın. Bundan sonra, bir donanım veya yazılım sorununun bilgisayarınızın sesini çok düşürüp düşürmediğini kolayca anlayacaksınız.

Bilgisayarı yeniden başlat

Yeniden başlatma, PC’nizdeki sorunların çoğunu daha fazla sorun yaşamadan çözer. Ses hizmetine müdahale eden tüm aksaklıklar çözülür ve yeniden başlatmanın ardından gerçek ses seviyesini geri alabilirsiniz. Öyleyse bir dene.

Ses Sürücülerini Güncelleyin

Ses sürücüleri, işletim sisteminizi ve ses cihazlarınızı koordine etmekten sorumludur. Sürücüler güncelliğini yitirirse, bilgisayarınızın ses düzeyinin düşük olmasına neden olabilir.

Çalıştır iletişim kutusunu açmak için klavyenizde Windows + R tuşlarına basın. Arama alanına devmgmt.msc yazın ve Aygıt Yöneticisini açmak için Enter tuşuna basın. Aygıt Yöneticisi’ndeyken Ses girişleri ve çıkışları ile Ses, video ve oyun denetleyicileri. Bunları genişletin ve içerik menüsünden Sürücüyü güncelle seçeneğini seçmek için her bir öğeye tek tek sağ tıklayın.
sürücüyü güncelle

Bir sonraki açılır pencerede, Sürücüleri otomatik olarak ara’yı tıklayın. Varsa güncellemeleri indirecek ve yükleyecektir.

search_automatical_for_drivers

Yanınızda ilgili sürücüleriniz varsa, Sürücüler için bilgisayarıma gözat seçeneğiyle devam edin.

İpucu : Realtek High Definition Audio Driver’ı yüklemenizi öneririz. Düşük hacim sorunu yaşıyordum, ancak yükledikten sonra çözüldü. Bi dene.

En Yüksek Örnekleme Hızını ve Bit Derinliğini Seçin

Örnekleme hızı ve bit derinliği, Ses ile ilgili teknik terimlerdir. Örnekleme hızı, dosyanın birim zamanda taşıdığı ses örneklerinin sayısıdır. Bit derinliği ise her bir örneği tanımlayan bit sayısıdır. Değerleri ne kadar yüksek olursa, ses kalitesi o kadar yüksek olur. Bunu en yükseğe şu şekilde ayarlayabilirsiniz:

Windows arama kutusunda Denetim Masası’nı arayın ve açın.Donanım ve Ses > Ses’e gidin. Oynatma sekmesi altında, aktif hoparlör profilinizi seçin ve Özellikler düğmesini tıklayın.Bir sonraki açılır pencerede Gelişmiş sekmesine atlayın.Varsayılan altında Biçimlendir, genellikle DVD kalitesinde olan açılır listeden en yüksek örnekleme hızını ve bit derinliğini seçin.

sample_rate_and_bit_depth

Değişiklikleri kaydetmek için Tamam’a tıklayın. Hoparlörleriniz için Ses Düzeyi Eşitlemesini Etkinleştirin

Ses yüksekliği eşitleme, sesinizin sabit olmasına yardımcı olan bir özelliktir. Sesin daha yüksek ve daha sessiz olan kısmını dengeler ve daha iyi ses çıkarmasına yardımcı olur. Sorununuzu çözüp çözmediğini görmek için bu özelliği etkinleştirin. İşte nasıl:

Hoparlör Özellikleri açılır penceresini açmak için önceki yöntemin ilk üç adımını izleyin. Geliştirme sekmesine gidin ve Ses Düzeyi Dengeleme seçeneğini işaretleyin.
ses yüksekliği dengesi

Değişiklikleri Kaydet ve Çık.

Not : Belirli ses cihazları ve ses kartları bu seçeneği sağlamaz. Seçeneği görmüyorsanız endişelenmenize gerek yok. Diğer düzeltmelerle devam edin.

Tüm Ses Geliştirmelerini Devre Dışı Bırakın

Microsoft, işitme deneyiminizi geliştirmek için Bas Kuvvetlendirme ve Oda Düzeltme gibi farklı ses geliştirme teknikleri sağlar. Ancak bazen bilgisayarınızın ses seviyesinin düşük olmasına neden olabilirler. Bunları devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin:

Denetim Masası > Donanım ve Ses > Ses’i açın. Oynatma sekmesi altında aktif hoparlörünüzü tıklayın ve Özellikler düğmesini tıklayın. Hoparlör Özellikleri penceresindeki Geliştirme sekmesi altında, Tüm geliştirmeleri devre dışı bırak seçeneğini işaretleyin.

disable_all_enhancements

Değişiklikleri kaydetmek için Uygula > Tamam’a tıklayın. İletişim Ayarlarını Değiştirin

İletişim ayarları, telefon aramaları veya diğer iletişim etkinlikleri algıladığında PC’nizdeki ses seviyesini ayarlamak için kullanılır. Bir arama yapıyorsanız, düşük ses seviyesiyle karşılaşabilirsiniz. Sesi azaltmak istemiyorsanız bu ayarı devre dışı bırakabilirsiniz. İşte nasıl:

Denetim Masası >Donanım ve Ses > Ses’i açınSes açılır penceresinde, İletişim sekmesine atlayın. Kullanılabilir seçenekler listesinden Hiçbir şey yapma seçeneğini işaretleyin.iletişim_ayarları

Değişiklikleri kaydetmek için Uygula’yı ve ardından Tamam’ı tıklayın. Ses Düzeyini Artırmak için Ses Düzeyi Karıştırıcıyı Kullanın

Bir ses mikseri kullanarak farklı uygulamalar için farklı ses seviyeleri ayarlayabilirsiniz. Belirli uygulamalarda ses seviyesi düşükse ancak diğerlerinde sorun yoksa, uygulamaya özel ses seviyesini ayarlamak için bir ses mikseri kullanabilirsiniz. Bu adımları takip et:

Görev çubuğunuzdaki hoparlör simgesine sağ tıklayın ve Ses düzeyi karıştırıcısını aç seçeneğine tıklayın. Ses düzeyi karıştırıcı penceresinde, ses özelliğini ve ses düzeylerini kullanan uygulamaların bir listesini göreceksiniz. Ses kaydırıcısını ayarlayın ve en yükseğe ayarlayın.
hacim karıştırıcı

İpucu : Google Chrome’unuzda düşük ses sorunu yaşıyorsanız, bir ses yükseltici uzantısı yükleyebilirsiniz. Ses kartınız tarafından işlenmeden önce Chrome’da çaldığınız sesi artıracaktır.

Ses Sorun Gidericisini çalıştırın

Windows, birçok özel sorun giderme aracını entegre eden bir sorun giderici aracı içerir. Farklı cihazlar ve ayarlarla ilgili sorunları teşhis etmek ve düzeltmek için kullanılırlar. Sesle ilgili sorun giderme, ses cihazlarınızla ilgili sorunları gidermek için kullanılabilecek bunlardan biridir. Ayrıca düşük ses seviyesi ile ilgili sorunları da çözecektir. Ses sorun gidericisini çalıştırmak için şu adımları izleyin:

Windows arama kutusuna Sorun giderme ayarları yazın ve açın. Diğer sorun gidericiler’i tıklayın. Mevcut sorun gidericiler listesinden Ses Çalma’yı bulun. Ses Çalma sorun gidericisinin yanındaki Çalıştır düğmesini tıklayın.ses sorun giderici

SFC ve DISM Komutlarını Çalıştırın

SFC, Sistem Dosyası Denetleyicisi (SFC) anlamına gelir. PC’nizdeki bozuk dosyaları kontrol etmekten ve bunları çalışan sürümle geri yüklemekten sorumludur. Herhangi bir bozuk dosya birim hizmetine müdahale ediyorsa, SFC sorunu çözecektir.

DISM (Dağıtım Görüntüsü Hizmeti ve Yönetimi), işletim sisteminizi bozuk dosyalar için tarar ve onarır. Windows görüntüsünde bulunan kusurların düzeltilmesinden sorumludur. Bizim durumumuzda, herhangi bir bozuk ses yapılandırma dosyası bulursa, onları onarmaya ve ses düzeyinizi geri almanıza yardımcı olacaktır.

SFC ve DISM aracını çalıştırmak için şu adımları izleyin:

Windows arama kutusuna Komut İstemi yazın, üzerine sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin. Önce SFC komutunu çalıştırmanız gerekir. Sorunu çözerse DISM komutunu çalıştırmanız gerekmez. Aksi takdirde, SFC’den sonra DISM komutunu çalıştırın. Komut penceresine SFC/scannow yazın ve SFC’yi çalıştırmak için Enter’a basın.sfc-scannow-komutu

Şu komutu kopyalayıp yapıştırın: Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth ve DISM’yi çalıştırmak için Enter’a basın

.dism komutu

Ses Denetleyicilerini yeniden etkinleştirin

Birçok kullanıcı, ses denetleyicisini yeniden etkinleştirdikten sonra gerçek ses düzeyine geri döndüğünü bildirdi. Denetleyiciyi devre dışı bıraktıktan ve etkinleştirdikten sonra her türlü aksaklık çözülecektir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Windows + X tuşuna basın ve Aygıt Yöneticisi’ni açın. Genişletmek için Ses, video ve oyun denetleyicileri menüsünü bulun ve çift tıklayın. Etkin ses denetleyicisine sağ tıklayın ve içerik menüsünden Aygıtı devre dışı bırak’ı seçin.
disable_sound_controller

Onay açılır penceresinde Evet’i tıklayın. Birkaç dakika sonra ses denetleyicisine tekrar sağ tıklayın ve Aygıtı etkinleştir’i seçin. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Windows Ses Hizmetini yeniden başlatın

Windows Ses hizmeti, Windows PC’deki ses aygıtlarını ve efektleri yönetmekten sorumludur. Herhangi bir şekilde durdurulursa, sistem sesinizle ilgili sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Windows Ses hizmetini yeniden başlatmak için şu adımları izleyin:

Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Metin alanına Services.msc yazın ve Hizmetler uygulamasını açmak için Enter’a basın. Windows Ses yazan hizmeti bulmak için aşağı kaydırın. Windows Ses hizmetini sağ tıklayın ve Yeniden Başlat’ı tıklayın. sağ tıklama bağlam menüsü.restart_windows_audio_service

Windows’u güncelleyin

Windows’un eski sürümleri, ses sürücüsüyle uyumluluk sorunlarına neden olabilir ve ses düzeyini çok düşük hale getirebilir. Windows’u en son sürüme güncellemek sorunu çözmenize yardımcı olacaktır. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Ayarlar’ı seçin. Windows Update sekmesine tıklayın. Sağ bölümden Güncellemeleri Kontrol Et düğmesine tıklayın. Kontrolü tamamladıktan sonra, herhangi bir güncelleme olup olmadığını size gösterecektir.güncellemeleri kontrol et

Bunları indirin ve kurun.Üçüncü Taraf Bir Ekolayzır Programı Kullanın

Yukarıda tartışılan tüm düzeltmeleri denediyseniz, kesinlikle sorunu çözersiniz. Ama çözemediyseniz, internette bilgisayarınızın sesini artırmanıza izin veren birçok uygulama var. Bazıları Equalizer APO, Ear Trompet ve Boom 3D’dir. Ancak, bunları kullanmak için biraz uzmanlığa ihtiyacınız var.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu