Windows

Bilgisayarınızda Windows Anahtarı Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Bilgisayarınızda Windows Anahtarı Nasıl Devre Dışı Bırakılır

 

Windows tuşu, kısayol tuşlarını düzenli olarak kullanıyorsanız kullanışlı ve yararlı bir işlevdir. Winkey ile çok faydalı olan birçok tuş kombinasyonu vardır. Ancak, eğer bir oyuncuysanız, Windows tuşu aniden düşüşünüz olabilir.

Birçok kullanıcı, oyunlarının ortasında yanlışlıkla Windows tuşuna basma sorunuyla karşı karşıya kaldı. Doğrudan oyundan çıkarsınız ve başlat menüsü açılır. Ayrıca, hızlı tempolu oyunlarda ve FPS oyunlarında, bir saniyelik duraklama, yenilgi veya oyun içi ölüm anlamına gelir.

Pek çok oyuncunun başına bela olan Pencere tuşu için bunu nasıl devre dışı bırakacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Windows Anahtarı Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Windows tuşunu devre dışı bırakmak, nasıl yapılacağını biliyorsanız göründüğü kadar kolaydır. Üçüncü taraf uygulamalar da bunu yapmayı kolaylaştırdı. Ancak, üçüncü taraf uygulamaların ayarlarınızı değiştirmesine izin verme fikrinden hoşlanmıyorsanız, Winkey’i devre dışı bırakmak için sistem dosyalarını kendiniz de yapılandırabilirsiniz.

Windows’unuzda Windows anahtarını devre dışı bırakmanın altı yolu.

Microsoft Güç Oyuncaklarını Kullanma

Microsoft Power Toys, Microsoft tarafından sağlanan ve güncellenen bir uygulamadır. Özellikleri beğeninize göre değiştirmek ve özelleştirmek ve en önemlisi Windows tuşunu devre dışı bırakmak için Power Toys’u kullanabilirsiniz.

Microsoft Power Toys kullanarak Windows tuşlarını devre dışı bırakmak da çok kolaydır. Aşağıdaki adımları takip et.

Microsoft Store’u kullanarak Microsoft Power Toys’u yükleyin.microsoft mağazası microsoft güç oyuncakları

Microsoft Power Toys’u açın. Kenar çubuğundan Klavye Yönetimi’ni seçin ve Ayarları Aç’a tıklayın. (Daha önce PowerToys kullandıysanız, açık ayarlar gösterilmez.)
powertoy ayarları klavye yöneticisi bir tuşu yeniden eşler

Bir anahtarı yeniden eşle seçeneğini belirleyin. (Klavye Yöneticisini Etkinleştir’in açık olduğundan emin olun.) ‘+’ işaretini tıklayın ve Tür’e basın. (Bir anahtar seçmenizi isteyen yeni bir pencere açılacaktır.)
powertoys soldan bir anahtar galibiyetini yeniden eşle

Windows tuşuna basın ve Tamam’a tıklayın. Harita Hedefi altında, açılır seçeneğe tıklayın ve Devre Dışı Bırak’ı seçin.
powertoys bir anahtarı devre dışı bırak

Tamam tuşuna basın.

Artık Windows anahtarınız devre dışı bırakıldı. Diğer Windows anahtarınızı devre dışı bırakmak istiyorsanız, bunun için de aynısını yapın. Windows tuşunu tekrar etkinleştirmek için çöp tenekesi simgesine tıklayın ve Tamam’a basın.

AutoHotkey’i kullanma

AutoHotkey, Windows için öncelikle kısayol tuşlarını hedefleyen özel bir komut dosyası dilidir. Winkill’den farklı olarak, AutoHotkey yalnızca Windows anahtarını devre dışı bırakmaya odaklanmaz, Winkey’i mükemmel şekilde devre dışı bırakabilir.

Ayrıca, AutoHotkey ile Window tuşunu devre dışı bırakmak için herhangi bir programlama bilgisine ihtiyacınız yoktur. AutoHotkey aracılığıyla Winkey’i devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin.

AutoHotkey’i indirin ve kurmak için kurulum dosyasını çalıştırın. Bilgisayarınızdaki herhangi bir klasöre gidin ve sağ tıklayın. Yeni’yi seçin ve AutoHotkey Komut Dosyası’na tıklayın. (Dosyaya istediğiniz ismi verebilirsiniz.)
dosya gezgini yeni autohotkey komut dosyası

Dosyaya sağ tıklayın ve Komut Dosyasını Düzenle’yi seçin.Önceki varsayılan girişleri silin ve LWin::dönüş yazın.
lwin-dönüş

Dosyayı kaydedin ve çıkın.AutoHotkey komut dosyasına çift tıklayın ve Windows tuşu devre dışı bırakılacaktır. Windows anahtarını tekrar etkinleştirmek için, AutoHotkey sistem tepsisi simgesine sağ tıklayın ve Çıkış’a basın.
autohotkey pencere tuşu komut dosyası çıkışını devre dışı bırak

Sağ pencere anahtarınızı da devre dışı bırakmak isterseniz, AutoHotkey komut dosyasını düzenleyin ve LWin::return altına RWin::return ekleyin. RWin, sağ Pencere anahtarı anlamına gelir. Autohotkey sistem tepsisi simgesine sağ tıklayın ve sağ Windows tuşunu devre dışı bırakmak için Komut Dosyasını Yeniden Yükle’ye basın.

Kısayol tuşlarını değil, yalnızca Windows tuşunu devre dışı bırakmak istiyorsanız, AutoHotkey sistem tepsisi simgesine sağ tıklayın ve Kısayol Tuşunu Askıya Al’a basın.

Oyun Modunu Kullanma

Bazı klavyelerde, Windows tuşunu otomatik olarak devre dışı bıraktıkları oyun modu bulunur. Her uyumlu klavyenin onu etkinleştirmenin farklı bir yolu vardır. Oyun modu olup olmadığını ve nasıl etkinleştirileceğini öğrenmek için kullanım kılavuzunuza bakın.

Bazı klavyeler tuş kombinasyonlarını kullanır ve hatta bazılarında Winkey’i devre dışı bırakmak için klavyede yerleşik fiziksel anahtarlar bulunur.

Oyun modu, Windows anahtarınızı devre dışı bırakmanın en kolay yöntemlerinden biridir. Ancak, tüm klavyelerde bu özellik yoktur.

Kayıt Defteri Düzenleyicisini Kullanma

Kayıt Defteri Düzenleyicisi, fazladan uygulama indirmeden Windows’u devre dışı bırakmanın başka bir yoludur. Ancak, bu yöntemi uygulamak için kayıt defteri dosyalarınızı biraz ayarlamanız gerekir.

İlk olarak, herhangi bir değişiklik yapmadan önce kayıt defterinizi yedeklemeniz önerilir. Kayıt defterinizi yedeklemek için lütfen makalemize bakın.

Winkey’i Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanarak devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Çalıştır Penceresini açmak için Windows + R tuşlarına basın. windows artı r regedit

Regedit yazın ve Enter’a basın. Açılır iletişim kutusunda Evet’i tıklayın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde şuraya gidin:
Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layout.Boş alana sağ tıklayın ve New.Choose Binary Value’yu seçin ve Scancode Map olarak adlandırın.
kayıt defteri düzenleyicisi klavye düzeni yeni değer ikiliScancode Map’e çift tıklayın ve Value Data’ya 000000000000000000300000000005BE000005CE000000000 girin. (Sayıları boşluk bırakmadan sürekli yazmalısınız.)kayıt defteri windows anahtarı devre dışı bırakma komut dosyası

Tamam’a basın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nden çıkın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Adımları izlemeden önce kayıt defteri düzenleyicinizi yedeklediğinizden emin olun. Yol boyunca herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, kayıt defteri düzenleyicinizi kayıtlı yedeğinize geri yükleyin.

Winkill’i kullanma

Winkill, Windows anahtarını devre dışı bırakmak için listedeki en kolay yöntemdir, ancak üçüncü taraf bir uygulama indirmeniz gerekir. Aynı zamanda, sekiz yılı aşkın bir süredir yayında olan bir kamu malı ve açık kaynaklı yazılımdır.

Winkill çok hafiftir ve neredeyse hiç sistem kaynağı kullanmaz. Winkill’i kurmak için Winkill’i bilgisayarınıza indirin ve çıkarın.

Çıkardıktan sonra Winkill’in simgesi sistem tepsinizde oturuyor olacak. Etkinleştirmek için bir kez tıklayın ve devre dışı bırakmak için tekrar tıklayın.

Windows tuşu devre dışıysa, Winkill simgesinde kırmızı bir ‘X’ gösterecek ve etkinse kırmızı ‘X’ kaybolacaktır.

Son olarak, Winkill bir başlangıç ​​uygulaması olarak başlamaz; PC’nizi her yeniden başlattığınızda açmanız gerekir.

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini Kullanma

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi, bir bilgisayar ağını yönetmek için kullanılan gelişmiş bir araçtır, ancak bunu tek bir bilgisayarın ayarlarını özelleştirmek için de kullanabilirsiniz. Ancak bu yöntem yalnızca Windows kısayol tuşunu devre dışı bırakır ve Winkey’in kendisini devre dışı bırakmaz.

Yerel grup ilkesi düzenleyicisini kullanarak Windows kısayol tuşunu devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Çalıştır penceresini açmak için Windows tuşu + R’ye basın. gpedit.msc yazın ve Enter’a basın. Kenar çubuğunda Yönetim Şablonları’na çift tıklayın. Windows Bileşenleri’ne çift tıklayın ve Dosya Gezgini seçeneğine gidin. Windows Tuşlarını Kapat Kısayol Tuşuna çift tıklayın, yeni bir pencere açılacaktır.gpedit windows kısayol tuşunu kapat

Etkin’i seçin ve Tamam’a basın.gpedit etkinleştirme windows kısayol tuşlarını kapat

PC’yi yeniden başlatın.

Yeniden etkinleştirmek istiyorsanız, 6. adımda Yapılandırılmadı veya Devre Dışı öğesini seçin. Son olarak, Grup İlkesi düzenleyicisi Windows Home sürümünde kullanılamaz. Yalnızca Pro ve Enterprise sürümü için kullanılabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu