GenelTeknoloji

Bilim adamları, T. rex’i güçlü Tyrannosaurus’un tek türü olarak savunuyorlar

Bilim adamları, T. rex’i güçlü Tyrannosaurus’un tek türü olarak savunuyorlar

 

Pazartesi günü, bu yıl ileri sürülen, güçlü et yiyici Tyrannosaurus’un sadece bir değil üç tür olarak tanınması gerektiğine dair tartışmalı bir hipoteze karşı çıkan bilim adamlarına göre, T. rex hala dinozorların kralı olarak hüküm sürüyor.

Pazartesi günü yayınlanan araştırmada yedi paleontolog, Mart ayındaki bir çalışmanın, dünyanın en ünlü dinozorunun fosillerine dayanan üç Tyrannosaurus türü olduğunu göstermek için yetersiz kanıt sunarak, uygunsuz istatistiksel yöntemler, sınırlı karşılaştırmalı örnekler ve hatalı ölçümler öne sürdü.

T. rex, dinozor ilk kez 1905’te tanımlandığından beri tanınan Tyrannosaurus cinsinin tek türü olmuştur. Bir cins, bir türden daha geniş bir ilgili organizma grubudur.

Diğer üç araştırmacı, aynı dergide yayınlanan daha önceki çalışmada, yaklaşık üç düzine Tyrannosaurus örneği arasında uyluk kemiklerinin kalınlığındaki ve alt ön dişlerin şeklindeki varyasyona dayanarak üç türün tanınması gerektiğini söyledi.

“Kanıtların inandırıcı olması gerekiyor ve yüz yılı aşkın bir süredir bilinen T. rex gibi ikonik bir hayvanı birdenbire farklı türlere ayırmak, yüksek bir ispat yükü gerektiriyor. T. rex kemiklerinin boyutunda ve şeklinde varyasyon olduğu doğrudur, ancak yeni çalışmamızda bu varyasyonun minimal olduğunu gösteriyoruz” dedi. Evrimsel Biyoloji dergisi.

Tüm etçil dinozorları içeren theropodlar adlı bir grubun parçası olan Tyrannosaurus, muazzam bir kafaya ve muazzam bir ısırma kuvvetine sahipti, iki güçlü bacağı üzerinde yürüdü ve sadece iki parmağıyla cılız kolları vardı.

Yeni çalışma, diğer dört et yiyen dinozorda ve küçük tüylü theropodların soyundan gelen 112 canlı kuş türünde uyluk kemiği kalınlığındaki türler arası varyasyona baktı ve Tyrannosaurus varyasyonlarının istisnai olmadığını buldu.

“Herhangi bir türün boyut ve şekil olarak değişken olması normaldir. Bugün, hepsi tek bir türün üyesi olan insanların boy, bel ölçülerine ve dişlek sırıtışlarına bir bakın. Bu nedenle, T. rex’in kemikleri ve dişleri arasındaki farklar o kadar küçüktür ki, T. rex’in birden fazla türe bölünmesini desteklemezler, “dedi Brusatte.

Tyrannosaurus, 66 milyon yıl önce bir asteroid Meksika’nın Yucatan Yarımadası’na çarparak dinozorları mahvetmeden önce, dinozor çağının alacakaranlığında Kretase Dönemi’nde batı Kuzey Amerika’da dolaştı.

“Tyrannosaurus rex, dinozorların tek gerçek kralı olmaya devam ediyor. Brusatte, “Kuzey Amerika’da Kretase’nin sonunda yaşayan tek dev apeks yırtıcı dinozor türüdür” diye ekledi.

“Zorba kertenkele kralı” anlamına gelen T. rex türüne ek olarak, Baltimore merkezli bağımsız paleontolog ve paleoartist Gregory Paul ve iki meslektaşı iki ek tür önerdi: “tiran kertenkele imparatoru” anlamına gelen T. imperator ve anlamına gelen T. regina. “tiran kertenkele kraliçesi.”

Pavlus, yeni çalışmayı aceleyle yapıldığı ve “uygun bir bilimsel çalışma olmadığı” gerekçesiyle eleştirdi.

Paul, “Tyrannosaurus cinsinin fosil örneklerinin, cinsin kesinlikle yaptığı birden fazla türü içerdiği olasılıklarını ciddi bir şekilde araştırmak yerine, T. rex’i savunmak için yapılandırılmış gibi görünen paleopropaganda olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

“Sevgili T. rex’te, insanların diğer paleotaksalarda (eski organizmalar) görülmeyen bir dereceye kadar tedirgin olmasına neden olan bir şey var. Makalemiz, diyelim ki, aynı zamanda devasa Arjantinli theropod Giganotosaurus’un türleri hakkında olsaydı, büyük olasılıkla bu kadar yaygara ve rahatsızlık olmazdı, ”diye ekledi Paul.

Belki de bilinen en büyük Tyrannosaurus, Şikago’daki Field Museum’da Sue adında, 40-1 / 2 fit (12,3 metre) uzunluğunda bir örnektir.

Brusatte, “Birden fazla Tyrannosaurus türü olabileceği konusunda açık fikirliyiz” dedi. “Sadece daha fazla ve daha iyi fosillere ihtiyacımız var. Veri kümelerindeki fosil sayısı o kadar azdır ki, Tyrannosaurus’u açık, tanımlaması kolay, tutarlı farklılıklara dayalı olarak birden fazla türe ayırmanın tutarlı bir yolunu bulmak zor.”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu