Windows

Bir Bilgisayar Nasıl Sıfırlanır ve Yeniden Biçimlendirilir

Bir Bilgisayar Nasıl Sıfırlanır ve Yeniden Biçimlendirilir

 

Bir bilgisayarı satıyorsanız veya başkasına veriyorsanız, bilgisayarı yeniden biçimlendirmek bir zorunluluktur. Kimsenin kişisel bilgilerinize ve dosyalarınıza erişmesini veya bu bilgileri toplamasını istemezsiniz. Herhangi bir potansiyel riskten kaçınmak için bilgisayarınızı atmak istiyorsanız, bilgisayarınızı yeniden biçimlendirmek de daha iyidir.

Bir bilgisayarı yeniden biçimlendirmek zor bir iş değildir ve yalnızca yaklaşık yarım saate ihtiyacınız vardır. Bu makalede, kendi işletim sisteminiz için bir bilgisayarı yeniden biçimlendirmenin yollarından bahsettik.

Windows Bilgisayarı Yeniden Biçimlendirme

Bir Windows cihazında, bilgisayarınızı yeniden biçimlendirmek için sistem sıfırlaması yapabilir veya işletim sistemini temiz yükleyebilirsiniz. İlk seçenek, bilgisayarınızla birlikte gelen işletim sistemini veya sisteminizi yükselttiyseniz daha sonraki bir sürümü yeniden yükler. Windows işletim sisteminin herhangi bir sürümünü temiz kurarak kurabilirsiniz, bu nedenle bilgisayarı satıyorsanız bu seçeneği tercih edebilirsiniz.

İlk olarak, gerekli dosyalarınızı veya sisteminizi harici bir sabit sürücüye yedekleyin. Ardından, tercih ettiğiniz yöntem için adımları izleyin.

Windows’u Fabrika Ayarlarına Sıfırla

Bir Windows PC’yi yeniden biçimlendirmenin en kolay yolu, onu fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Windows’u kurtarma bölümünüzden kaldırır ve yeniden yükler. Ayrıca bu işlem sırasında tüm kullanıcı dosyalarını kaldırma seçeneğine de sahip olursunuz.

Bilgisayarı başkasına vermek veya satmak istiyorsanız, öncelikle sistem sürücüsü (genellikle C) dışındaki tüm bölümleri silmelisiniz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Çalıştır’ı (Win + R) açın ve diskmgmt.msc yazın. Bir bölüme sağ tıklayın (Önyükleme veya Kurtarma değil) ve Biçim’i seçin. Başkalarının verilerinizi kurtarmasını önlemek istiyorsanız bu adım çok önemlidir.
biçim-ek-birim

Seçenekleri varsayılan olarak ayarlayın, Hızlı biçimlendirme gerçekleştir seçeneğinin işaretini kaldırın ve Tamam’ı tıklayın. Hızlı Biçim aslında sürücüdeki hiçbir veriyi silmez, ancak tüm alanı boş olarak işaretler. Tam format, bunun yerine tüm sürücüye sıfır yazar, bu nedenle verileri kurtarmak zordur. Onaylamak için Tamam’ı tıklayın.
tam format

Bölüme sağ tıklayın, Birimi Sil’i seçin ve Evet ile onaylayın. Tüm ek birimler için bu adımları uygulayın. Ardından, Sistem sürücünüze sağ tıklayın ve Birimi Genişlet’i seçin.
hacmi genişlet

Tüm ayrılmamış alanı eklediğinizden emin olarak ekrandaki talimatları izleyin.

Ardından, aşağıdaki adımları kullanarak bilgisayarınızı fabrika ayarlarına sıfırlayın:

Çalıştır’ı açın ve systemreset -factoryreset yazın. Her şeyi Kaldır’ı ve ardından Dosyaları kaldır’ı seçin ve sürücüyü temizleyin.
reset-pc-seçenekleri

Fabrika ayarlarına sıfırlamayı başlatmak için Sıfırla’ya tıklayın.

Sistem sıfırlamayı WinRE’den de gerçekleştirebilir veya diğer yöntemleri kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Windows 11’de Fabrika Ayarlarına Sıfırlama başlıklı makalemize göz atın.

Windows’u Temiz Yükle

Bir Windows PC’yi yeniden biçimlendirmenin başka bir yolu, Windows’u temiz bir şekilde yüklemektir. Bilgisayara farklı bir Windows sürümü yüklemek istiyorsanız kesinlikle en iyi yöntemdir.

İlk olarak, önyüklenebilir bir Windows yükleme medyası oluşturmanız gerekir. Bunu yapmanın birden çok yolu vardır, ancak en kolayı Medya Oluşturma Aracını kullanmaktır. İşte gerekli adımlar:

Windows indirme web sayfasına gidin ve Windows sürümünüzü seçin. Windows Kurulum Ortamı Oluştur altında, Başlamadan önce öğesini seçin ve yerine getirmeniz gereken gereksinimleri öğrenin. Ardından, altındaki Şimdi İndir’e tıklayın. Aracı çalıştırın ve lisans sözleşmelerini kabul edin. Başka bir PC için Kurulum ortamı oluştur’u işaretleyin ve İleri’ye tıklayın. USB flash sürücüyü işaretleyin ve İleri’ye tıklayın. Ekrandaki talimatları izleyin.

Ardından, önyüklenebilir sürücüyü kullanarak takın ve önyükleyin ve Windows’u temizlemek için aşağıdaki adımları izleyin:

Dilinizi ve diğer tercihlerinizi ayarlayın ve İleri’ye tıklayın. Şimdi yükle’ye tıklayın, lisans sözleşmelerini kabul edin ve İleri’ye tıklayın.
Windows-şimdi yükle

Windows’u Etkinleştir sayfasını görüntülerse, Ürün anahtarım yok’u tıklayın. Özel’i seçin: Yalnızca Windows’u yükle (gelişmiş).
özel yükleme pencereleri

Her bölümü seçin ve Sil’e tıklayın. Ayrılmamış alanı seçin ve Yeni’ye ve ardından Uygula’ya tıklayın.
yeni-bölüm-temiz-kurulum

Birincil bölümü seçin (Tür’e bakın) ve İleri’ye tıklayın.

İşlem tamamlandıktan ve bilgisayarınız yeniden başlatıldıktan sonra, Windows’u ilk kez kurmak için bir özelleştirme ekranı yükleyecektir.

Bilgisayarın sahipliğini değiştirmek istiyorsanız, onu özelleştirmek istemeyebilirsiniz. Burada Komut İstemi’ni yüklemek için Shift + F10 veya Shift + Fn + F10 tuşlarına basın. Bilgisayarınızı 5 saniye sonra kapatmak için buraya kapatma /s /t 5 girin. Alternatif olarak, bilgisayarı kapatmaya zorlamak için Güç düğmesine 3 saniye basabilirsiniz.

Mac Bilgisayarı Yeniden Biçimlendirme

Bir Mac bilgisayarı yeniden biçimlendirmek için fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekir. Bu işlem aslında tüm Mac içeriğini siler ve ardından çevrimiçi kaynaktan yeni bir işletim sistemini yeniden yükler.

Başlamadan önce, Time Machine’i kullanarak harici depolamada istediğiniz verileri yedekleyin veya Migration Assistant’ı kullanarak verileri yeni bir bilgisayara taşıyın.

Ardından, macOS’unuza bağlı olarak aşağıdaki gerçek adımlara geçin.

macOS Monterey Bilgisayarı yeniden biçimlendirin

macOS Monterey’i sıfırlamak, eski Mac sürümlerini sıfırlamaktan çok daha uygundur. Bu işletim sistemi, eski macOS için manuel olarak yapmanız gereken tüm içeriğinizi ve ayarlarınızı silmenize olanak tanır.

Ayrıca, Apple silikonlu veya Apple T2 Security Chip’li bir Mac’te macOS Monterey bu seçeneği sağlamaz. Dolayısıyla, böyle bir senaryoda, önceki sürümler için aynı adımları izlemeniz gerekecektir.

Bir macOS Monterey bilgisayarını fabrika ayarlarına şu şekilde sıfırlayabilirsiniz:

Apple simgesi > Sistem Tercihleri’ne gidin ve Tüm İçeriği ve Ayarları Sil’i seçin.
mac-silme-tüm içeriği-ve-ayarları-sistem-tercihleri

Kimlik bilgilerinizi girin ve Tamam’ı tıklayın. Time Machine Yedekleme sayfası görüntüleniyorsa, Time Machine’i Aç’ı tıklatarak ve verilen talimatları izleyerek sisteminizi harici bir sürücüye yedeklemeyi seçebilirsiniz.Yedekleme işlemini atlamak için Devam’ı tıklayın.Tekrar Devam’ı seçin. . Apple Kimliği parolanızı girin ve Apple Kimliğinden çıkmak için Devam’a basın. Tüm İçeriği Sil ve Ayar ile onaylayın.
mac-tüm içeriği-ve-ayarları-silme

İşlemin bitmesi için Mac’iniz birden çok kez yeniden başlayabilir. İşlem sırasında, bir Bluetooth cihazına bağlanmayı veya Mac’i kurmayı istediği ekrana geleceksiniz.

Burada, yeniden biçimlendirilmiş aygıtı kendiniz kullanmayacaksanız, kapatmak için güç düğmesini basılı tutun. Aksi takdirde, ekrandaki talimatları izleyin.

macOS Big Sur veya Eski Bilgisayarı Yeniden Biçimlendirin

Daha önce de belirtildiği gibi, macOS Big Sur veya önceki sürümlerde tüm içeriklerinizi ve ayarlarınızı manuel olarak silmeniz gerekir.

Öncelikle, aşağıdaki hesaplardan çıkış yapmanız gerekir:

iTunes (Yalnızca macOS Mojave veya önceki sürümlerde)iTunes’u açın. Menü çubuğundan Hesap > Yetkiler > Bu Bilgisayarın Yetkisini Kaldır’ı seçin.yetkisini kaldırmak

Kimlik bilgilerinizi girin ve Yetkilendirmeyi Kaldır’ı tıklayın.iCloudApple simgesine > Sistem Tercihleri’ne gidin.Catalina veya sonraki sürümlerde Apple Kimliği > Genel Bakış > Çıkış Yap’ı seçin. Daha önceki bir işletim sisteminde iCloud > Oturumu Kapat’ı seçin.
Macbook-AppleID Oturumunu Kapatma

Ekrandaki talimatları izleyin.iMessageMesajları Açın.Menü çubuğundan, Mesajlar > Tercihler > iMessage > Oturumu Kapat’ı seçin.

Ardından, Mac’inizi veriyorsanız Bluetooth cihazlarınızın eşleştirmesini kaldırın. Böyle yaparak,

USB klavye ve fareyi takın. Apple menüsü > Sistem Tercihleri ​​> Bluetooth’a gidin. İmlecinizi bir aygıtın üzerine getirin ve X.Kaldır’ı tıklayın.

Şimdi, işlemcinize bağlı olarak Mac’inizi sıfırlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

Apple Silikon Mac’te

Apple Silikon işlemcili Mac’i fabrika ayarlarına sıfırlama adımları şunlardır:

Mac’inizi kapatın.Güç düğmesine basarak açın ve başlatma seçeneklerini görene kadar basılı tutmaya devam edin.Seçenekler’i tıklayın ve ardından Devam’ı seçin.Kimlik bilgilerinizle oturum açın.macOS İzlenceleri penceresinde Disk İzlencesi’ni seçin ve Devam’ı tıklayın. Başlangıç ​​diskinizi seçin (listedeki ilk) ve üstten Sil’i tıklayın. Adı Macintosh HD olarak ayarlayın ve en üst seçenek olarak Biçimlendir’i tıklayın. Varsa Birim Grubunu Sil’i tıklayın. Değilse, Sil’i tıklayın.
silme-hacim-grubu

İstenirse Apple Kimliğinizi girin ve ardından Mac’i Sil ve Yeniden Başlat’ı tıklayın. Mac yeniden başlatıldıktan sonra, Mac’iniz etkinleşene kadar ekrandaki talimatları izleyin. Kurtarma Yardımcı Programlarından Çıkış’ı seçin. MacOS’u Yeniden Yükle’yi seçin ve verilen talimatları izleyin.
MacBook'ta yeniden macOS-Black ekranı

Intel tabanlı Mac’te

Mac Intel tabanlı Mac bilgisayarı şu şekilde fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz:

Mac’inizi yeniden başlatın ve kurtarma moduna girmek için anında aşağıdaki tuş birleşimlerinden birini basılı tutun:Command + R – Yükseltmeden macOS’i yeniden yükleyin.Option + Command + R – Desteklenen en son macOS’a yükseltin.İstenirse kimlik bilgilerinizle oturum açın.İstendiğinde macOS Utilities penceresine gidin, Disk İzlencesi’ni ve ardından Devam’ı seçin. Başlangıç ​​diskinizi seçin (listeden ilki) ve Sil’i seçin. Adı Macintosh HD olarak ayarlayın ve APFS veya Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü) Olarak Biçimlendirin, Yardımcı Program hangisini önerirse. Varsa Birim Grubunu Sil’i seçin. Aksi takdirde, Sil’i tıklayın. İstenirse Apple Kimliğinizi girin. Diskinizi bölümlere ayırdıysanız, tüm birimleri kaldırmanız gerekir. Macintosh HD ve Macintosh HD – Veri dışındaki dahili birimleri seçin ve – (eksi) seçeneğine tıklayın. Yardımcı Programlar penceresine gitmek için Disk Yardımcı Programından Çıkın. Yüklenmezse, kurtarma moduna yeniden başlayın. Yardımcı Programlar penceresinde, macOS’i yeniden yükle’yi seçin ve ekrandaki talimatları izleyin.

Her iki Mac sisteminde de macOS’i yeniden yükledikten sonra NVRAM’i sıfırlamanız gerekir. Bunu yapmak için Mac’inizi yeniden başlatın ve önyüklemeye başlar başlamaz Command + Option + P + R tuşlarını 20 saniye basılı tutun.

Bilgisayarınız kurulum asistanına açılır. Mac’i başka birine vermek istiyorsanız, kapatmak için burada Command + Q tuşlarına basın.

Chromebook’u Yeniden Biçimlendirme

Chromebook, temel olarak tüm kullanıcı hesaplarını silen ve Chromebook’unuzu varsayılan fabrika durumuna sıfırlayan yerleşik bir Powerwash özelliğine sahiptir.

Başlamadan önce, gerekli verileri Google Drive’a yedekleyin ve bilgilerinizi ve ayarlarınızı Google hesabınızla senkronize edin. Ardından, Powerwash kullanarak Chromebook’unuzu yeniden biçimlendirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

Ayarlar’ı açın ve Gelişmiş Ayarları Göster’e tıklayın. Aşağı kaydırın ve Powerwash’a tıklayın. Devam’ı seçin.

Chrome’u bir hesaba giriş yapmadan da Powerwash yapabilirsiniz. Böyle yaparak,

Oturum açma ekranında Ctrl+Alt+Shift+R tuşlarına basın. Yeniden Başlat’ı tıklayın. Powerwash > Devam’ı seçin ve ekrandaki talimatları izleyin.
powerwash-chromebook

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu