Teknoloji

Bir ilk olarak, OTT akışı kablolu TV’yi geride bırakarak TV izlemenin en büyük payını alıyor: Nielsen

Bir ilk olarak, OTT akışı kablolu TV’yi geride bırakarak TV izlemenin en büyük payını alıyor: Nielsen

 

Resmi: Küresel pazarlama araştırma şirketi Nielsen’in en son verilerine göre, OTT akış platformları artık ABD’de kablolu TV’yi geride bırakıyor. Haber, çevrimiçi akış platformlarının Ağustos ve Eylül aylarında 1 milyar doları aşan büyük yayınlarına hazırlanırken geliyor. Bu ayki en büyük sürüm, dün prömiyeri yapılan ve şu anda Hindistan’da Disney+Hotstar’da bulunan HBO Max’s House of Dragon. Bu arada Amazon Prime Video, 1 Eylül’de çıkacak olan Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri için büyük bahis oynuyor. Ve bu programlar, özellikle ABD gibi pazarlarda, çevrimiçi akışın büyümeye devam ettiği bir zamanda geliyor.

Nielsen’in aylık toplam TV ve akış anlık görüntüsü olan The Gauge’a göre, akış şu anda ABD’deki toplam televizyon tüketiminin yüzde 34,8’ini oluşturuyor. Kablo ve Yayın sırasıyla yüzde 34,4 ve yüzde 21,6 ile geldi. Rapor, akış kullanımının daha önce Broadcast TV’ninkini aştığını, ancak bunun kablo izlemeyi de ilk kez aştığını belirtiyor.

Rapor, izleme davranışlarının nasıl büyük ölçüde değiştiğinin bir başka teyididir ve kalıptaki bu değişiklik devam edecektir. Hem yayın hem de kablo yıllık bazda düşüş yaşarken, rakamlara göre Streaming çift haneli büyüme kaydetti.

Nielsen’in verileri ayrıca “Temmuz ayında akış için harcanan sürenin haftada ortalama yaklaşık 191 milyar dakika olduğunu ve Temmuz 2022’deki beş ölçüm haftasının her birinin şu anda rekor düzeydeki en yüksek hacimli altı akış haftasından beşini oluşturduğunu” gösterdi. Akış alanında en büyük kazananlar Prime Video, Netflix, Hulu ve YouTube oldu ve “her biri daha önce Haziran ayında gerçekleştirdikten sonra Temmuz ayında rekor yüksek paylaşımlar yakaladı”. Netflix son aylarda bazı sıkıntılar yaşasa da, “yüzde 8 ile bir akış platformu için genel TV izlemenin en büyük payını” elinde tutmaya devam ediyor. Nielsen’e göre, Netflix’in sayıları, kendi başına yaklaşık 18 milyar görüntüleme dakikasını oluşturan Stranger Things Sezon 4’ün piyasaya sürülmesiyle arttı.

Veriler ayrıca, geleneksel olarak kablolu TV numaralarını artıran Sports’un, bir yıl öncesine göre yaklaşık yüzde 34’lük en büyük düşüşü gördüğünü gösterdi. Nielsen, “Aylık bazda, spor yayını izleme Temmuz ayında Haziran ayına göre %-41 azaldı ve yıldan yıla karşılaştırma %43’lük bir düşüş gösterdi” diyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu