MobilNasıl

Bir iPhone’da Wi-Fi Nasıl Paylaşılır

Bir iPhone’da Wi-Fi Nasıl Paylaşılır

 

Wi-Fi’nizi şifreyi söylemeden başkalarıyla paylaşmak ister misiniz? Veya şifreyi hatırlamıyorsunuz ama Wi-Fi ağınızı paylaşmanız gerekiyor. Böyle bir durumda Wi-Fi paylaşımı işe yarar.

Neyse ki Wi-Fi’nizi paylaşmak için herhangi bir üçüncü taraf uygulamasına ihtiyacınız yok. Dahili iPhone ayarlarınızı kullanabilir ve işi kolayca halledebilirsiniz.

Bu yazıda, kullandığınız cihaza bağlı olarak Wi-Fi paylaşmanın birkaç yolunu öğreneceğiz.

iPhone’da Wi-Fi Nasıl Paylaşılır

iPhone’da Wi-Fi paylaşmaya başlamadan önce, daha fazla ilerleme kaydetmek için kontrol edilmesi veya yapılması gereken birkaç şeyi anlamamız gerekiyor.

Wi-Fi’yi paylaşmak istediğiniz cihazın internete bağlı olduğundan emin olun. Wi-Fi’yi Hotspot veya Bluetooth üzerinden paylaşmak istiyorsanız, etkinleştirmeniz gerekir. Wi-Fi’yi iPhone’dan iPhone’a, Mac’ten iPhone’a veya tam tersi şekilde paylaşacaksanız, her Apple cihazının kullanıcısının kişilere (telefon numarası) kaydetmesi ve kişilerine Apple Kimliği e-posta adresini eklemesi gerekir. iPhone’unuz iOS 11 veya sonraki bir sürümü çalıştırıyor olmalıdır.

iPhone’dan iPhone’a

Her iki kullanıcı da cihazlarında kişileri (telefon numarası ve Apple kimliği) kaydettiyse, Wi-Fi’yi iPhone’dan iPhone’a paylaşmak oldukça kolaydır. Kişiyi henüz kaydetmediyseniz, Wi-Fi paylaşma özelliği çalışmayacaktır. Bu nedenle, önce kişiyi kaydedin. Bunu yaptıktan sonra, Wi-Fi’yi iPhone’dan iPhone’a şu şekilde paylaşabilirsiniz:

iPhone’unuzun ve bağlamak istediğiniz diğer iPhone’un birbirine yakın olduğundan emin olun. Wi-Fi almak isteyen kullanıcı için iPhone’un ayarlarını açın. Wi-Fi’ye dokunun.
Wi-Fi'ye dokunun

Bağlanmak istediğiniz Wi-Fi ağını seçin. Wi-Fi’yi paylaşan iPhone kullanıcısı hakkında bir bildirim alacaksınız. Onaylamak için Şifreyi Paylaş’a dokunun.

Onaylamak için Şifreyi Paylaş'a dokunun

Parolayı Paylaş’a dokunduğunuzda birkaç saniye bekleyin. Ve şifreyi otomatik olarak diğer iPhone’a girecektir. Ağınıza bağlanmak isteyen diğer iPhone’dan Katıl’a dokunun.
Ağınıza bağlanmak isteyen diğer iPhone'dan Katıl'a dokunun

Android’den iPhone’a

Bir Android kullanıcısıysanız ve Wi-Fi’yi bir iPhone kullanıcısıyla paylaşmak istiyorsanız, bu aynı zamanda iPhone’dan iPhone’a yaptığınız gibi kişileri kaydetmeyi gerektirmeyen basit bir işlemdir. Wi-Fi’yi Android’den iPhone’a paylaşmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Android cihazınızda Ayarlar’ı açın. Wi-Fi’ye gidin. QR kodunu oluşturmak için Wi-Fi adına tıklayın.
QR kodunu oluşturmak için Wi-Fi adına tıklayın

QR kodunu android cihazınıza aldıktan sonra, yukarıdan aşağı kaydırarak kontrol merkezinden iPhone’daki QR tarayıcıyı açın. Bir iPhone’da QR tarayıcıya dokunun.
Bir iPhone'daki QR tarayıcıya dokunun

Bir Android cihazında görüntülenen QR kodunu taramak için iPhone’u getirin. Şimdi, Wi-Fi’ye bağlanmak için (bir iPhone’dan) Katıl’a tıklayın.
Katıl'a tıklayın

Mac’ten iPhone’a

Wi-Fi’yi Mac’ten iPhone’a paylaşmak, neredeyse benzer adımlara ve gereksinimlere sahiptir. Paylaşmadan önce hem Mac hem de iPhone’un birbirlerinin kişilerini (telefon numarası ve Apple Kimliği e-posta adresi) kaydettiğinden emin olun. Bu gereklilik yerine getirildikten sonra, verilen talimatları takip edebilirsiniz.

Mac’inizin ve bağlamak istediğiniz diğer iPhone’un birbirine yakın olduğundan emin olun. Bir iPhone’un Ayarları’nı açın. Wi-Fi’ye dokunun. Bağlanmak istediğiniz Wi-Fi adını seçin. Mac’inizde bir bildirim alacaksınız. Onaylamak için Paylaş’a dokunun.
Onaylamak için Paylaş'a dokunun

Birkaç saniye bekleyin. Ve ağınıza bağlanmak için iPhone’da Katıl’a dokunun.
Ağınıza bağlanmak isteyen diğer iPhone'dan Katıl'a dokunun

iPhone’da Hotspot aracılığıyla

Bu, Wi-Fi şifresini söylemeye gerek kalmadan Wi-Fi’yi kablosuz olarak paylaşmak için yapabileceğiniz başka bir yöntemdir. Hotspot üzerinden paylaşım yapıyorsanız, sabit bir internet bağlantısına sahip olduğundan emin olun çünkü çoğu durumda mobil hotspot üzerinden bağlantı daha yavaş olduğundan alıcı cihaz yavaş internet bağlantısı yaşayabilir. Örneğin, Wi-Fi’yi paylaşmak için etkin nokta sağlayıcımız olarak bir Android cihazı kullandık.

Bir Android Cihazda Hotspot’u Kurma
Android cihazınızda Ayarlar’ı açın. Taşınabilir erişim noktasına gidin. Erişim noktasında geçiş yapın. QR kodunu oluşturmak için QR kodunu paylaş üzerine dokunun.
QR kodunu oluşturmak için QR kodunu paylaşın ve üzerine dokunun.

iPhone’da Hotspot’u kullanma
Kontrol merkezini açın ve iPhone’unuzda QR tarayıcıyı açın.
Bir iPhone'daki QR tarayıcıya dokunun

Android cihazında görüntülenen QR kodunu taramak için iPhone’u getirin. Şimdi, Wi-Fi’ye bağlanmak için (bir iPhone’dan) Katıl’a tıklayın

.Katıl'a tıklayın (bir iPhone'dan)

iPhone’da Bluetooth Tethering ile

Android cihaz veya iPhone, Bluetooth’un daha düşük bir sürümüne sahipse, yavaş internet hızı ve kısa bir Bluetooth aralığı bekleyebilirsiniz. Bu nedenle, sabit bir menzil ve Bluetooth aracılığıyla daha iyi internet bağlantısı için yakın durun. Örneğin, Wi-Fi paylaşmak için Bluetooth sağlayıcımız olarak bir Android cihazı kullandık.

Bir Android Cihazda Bluetooth Tethering’i Kurma
Android cihazınızda Ayarlar’ı açın. Taşınabilir ortak erişim noktasına gidin. Bluetooth Tethering’i açın, Bluetooth’u etkinleştirir.
iPhone

iPhone’da Bluetooth tethering aracılığıyla Wi-Fi kullanma
iPhone’da Ayarlar’ı açın.Bluetooth’a dokunun ve açın.Android cihazının Bluetooth adına dokunun veya bulamıyorsanız android kullanıcısından adı isteyin. Hem iPhone’da hem de Android’de bir eşleştirme isteği görünecektir. Her iki cihazdan da Eşleştir üzerine dokunun. Her iki cihazdan da Eşleştir'e dokunun

Bağlandıktan sonra interneti kullanabilirsiniz. iPhone’da USB Tethering ile

Hotspot veya Bluetooth üzerinden bağlanmaktan nispeten daha iyi bir internet hızı elde edebilirsiniz. Ancak internet hızı, internet bağlantısına ve USB versiyonuna da bağlıdır. Örneğin, Wi-Fi’yi iPhone’da USB üzerinden paylaşmak için bir Mac kullandık. İşte bunu nasıl yapabileceğiniz.

Sağ üst köşedeki Apple simgesine dokunun.Sistem Tercihleri’ne gidin. Paylaşım’a tıklayın. Paylaş'a tıklayınBağlantınızı şuradan paylaşın altında İnternet Paylaşımı’nı ve Wi-Fi’yi seçin. Ardından, Kullanan bilgisayarlara altındaki iPhone USB’ye tıklayın.
Seç-İnternet-Paylaşım-ve-Seç-Wi-Fi-altında-bağlantınızı-paylaşın-dan.

Artık iPhone’unuzda interneti kullanabilirsiniz.iPhone’dan Mac’e

Yukarıda bahsedildiği gibi, Wi-Fi’yi iPhone’dan Mac’e paylaşmak istiyorsanız, Mac’ten iPhone’a veya iPhone’dan iPhone’a yaptığınız prosedürle aynı prosedüre sahiptir, çünkü çok kullanışlı olan Apple ekosistemi etrafında inşa edilmiştir. Mac’inizde Wi-Fi paylaşmak istiyorsanız, bunu ne kadar kolay yapabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Mac’te Wi-Fi Ayarlarını açın. Mac’inizde bağlanmak istediğiniz Wi-Fi’yi seçin.
Mac'inizde bağlanmak istediğiniz Wi-Fi'yi seçin

iPhone’unuzda bir bildirim alacaksınız. Onaylamak için Şifreyi Paylaş’a dokunun. Onaylamak için Şifreyi Paylaş'a dokunun

Birkaç saniye bekleyin, parolayı otomatik olarak Mac’e girecektir. Ve ağınıza bağlanmak için Mac’te Katıl’a dokunun.

Mac'te Katıl'a dokunun

iPhone’dan Android’e

iPhone ve Android gibi cihazlar farklı işletim sistemlerinde çalışır. İnsanlar Wi-Fi’yi Apple ekosistemi dışında paylaşmanın zor olacağını düşünebilir. Ancak durum böyle değil. Bir iPhone kullanıcısıysanız ve Wi-Fi paylaşmak istiyorsanız, bunu kolayca yapabilirsiniz.

Bunun için Apple’ın resmi uygulaması olan Shortcut adlı bir uygulama kullanmanız gerekiyor. Bu uygulamadan Wi-Fi için QR kodları oluşturabilirsiniz. İşte bunu nasıl yapabileceğiniz.

iPhone’unuzda kısayol uygulamasını açın. Wi-Fi Paylaş’a dokunun. Bu seçeneği görmüyorsanız, elma sitesinden indirmeniz gerekir. Veya o sayfaya gitmek ve doğrudan Kısayol Almak için buraya tıklayabilirsiniz. Bir kez indirirsiniz. Wi-Fi Ağını Paylaş’a dokunun.
Wi-Fi Ağını Paylaşın

Bu Wi-Fi’nin bir QR kodu iPhone’da oluşturulacak. Şimdi, Android cihazında Wi-Fi ayarlarını açın ve açın. QR tarayıcıya dokunun.

QR tarayıcıya dokunun

QR kodunu taramak için Android cihazınızı getirin. Otomatik olarak ağa bağlanacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu