Nasıl

Birinin iPhone’da Konumunu Kapattığını Nasıl Anlarız?

Birinin iPhone’da Konumunu Kapattığını Nasıl Anlarız?

 

iPhone’daki Konum Paylaşımı özelliği, ailenizin ve sevdiklerinizin güvende olmasını sağlamanın harika bir yoludur. Ancak gizlilik nedeniyle Apple, başkalarının konumlarını her zaman sizinle paylaşmayı bırakmasını kolaylaştırır. Dahası, bununla ilgili bir uyarı bile almıyorsunuz.

Neyse ki, birinin konumunu kapatıp kapatmadığını kontrol etmenin dolaylı yolları hala var. O halde lafı daha fazla uzatmadan tüm olası yöntemleri inceleyelim ve tartışalım.

Neden iPhone’da Birinin Konumunu Göremiyorum?

Birinin konumunu göremiyorsanız, bunun nedeni şu olabilir:

Konum Servisleri Kapalı: Cihazdaki konuma erişmek için konum servislerini açmak gerekir. Diğer kişi konum servislerini kapattıysa, onları bulamazsınız. Telefonun Kapanması: Bir diğer olası sebep de karşıdaki kişinin telefonunun pilinin bitmesi ve kapalı olmasıdır. Ya da kişi kasıtlı olarak telefonunu kapatmıştır. Kişi Ağ Yok Alanında: Aradığınız kişi ağ dışı alanlarda değil. Hücresel veri o bölgede bulunmayabilir. Ve kişinin bir Wi-Fi ağına da erişimi olmayabilir. Diğer Kişinin Tarih ve Saati Yanlış Olabilir: Cihazın saati ve tarihi yanlışsa konum paylaşımı çalışmayabilir. Bu nedenle, diğer kişinin telefonunda yanlış saat ve tarih ayarlanmış olabilir. Diğer Kişi Find My Uygulamasında Oturum Açmadı: iPhone’larda Find My uygulaması, konum paylaştığınız kişileri izlemenize yardımcı olur. Diğer kişi Find My uygulamasından çıkış yaptıysa, konumunu göremezsiniz. Uygulamamı Bul’da Konumumu Paylaş Kapalı: Diğer kişi Bul uygulamasında Konumumu Paylaş seçeneğini kapattıysa, konumunu göremezsiniz. Diğer Kişinin Telefonu Uçak Modunda Olabilir: Uçak modunun açılması telefondaki tüm kablosuz özellikleri devre dışı bırakır. Yani diğer kişi Uçak modunu açtıysa, konum servislerini otomatik olarak kapatacaktır. Böylece konumlarını göremezsiniz.

Birinin iPhone’da Konumlarını Kapatıp Kapatmadığını Nasıl Anlarım?

Find My uygulamasında ‘Konum mevcut değil’ mesajını gördüğünüzde birinin konumunu kapatıp kapatmadığını öğrenebilirsiniz. Büyük olasılıkla, Find My uygulamasındaki haritada arkadaşınızın simgesini görmeyeceksiniz.

Aşağıda, birinin iPhone’daki konumunu kapattığını anlamanıza yardımcı olacak yöntemlerin listesi bulunmaktadır:

Telefonunuzun Bildirimini Kontrol Edin

Birisi konumunu kapatmaya karar verdiğinde bildirim almazsınız. Ancak Find My uygulaması aracılığıyla kişinin ne zaman konum değiştirdiğini öğrenebilirsiniz. Find My uygulamasından gelen bildirimlere izin verirseniz, kişinizle ilgili bildirimler alabilirsiniz.

Birisi konumunu kapattığında, telefonunuza şu mesajlardan birini almanız olasıdır:

GPS kapalı Konum kapalıAdın veya profil resminin/simgesinin yanında kırmızı bir ünlem işareti (!) Konum bulunamadıKonum Yok

Diğer kullanıcı çevrimdışıysa veya konumunu kapatmışsa Find My uygulamasında ‘Konum Kullanılamıyor’ mesajı görüntülenebilir.

Bu mesajı kişinin adının hemen altında görebilirsiniz. Sorun, ağ sorunları, güncel olmayan iOS veya devre dışı bırakılmış konum hizmetleri nedeniyle kullanıcının cihazında olabilir.

Konum Haritada Yok

Birinin konumunu kapattığını bilmenin başka bir yolu da haritada olup olmadıklarını görmektir. Find My uygulamasını açabilir ve kişilerin listesini kontrol edebilirsiniz. Konumlarını sizinle paylaşmışlarsa, avatar kafaları haritada görünecektir.

Doğru verileri almak için Find My uygulamasına Kesin Konum erişimi sağlamanız gerekir.

Kişi Listesini Kontrol Edin

Sizinle konumlarını paylaşan kişilerin listesini görmek için ‘Kişiler’ sekmesini de kontrol edebilirsiniz.

Süreci bilmek için aşağıdaki adımları izleyin:

Uygulamamı Bul’a gidin ve açın. Ardından Kişiler sekmesini seçin. iPhone-Kişiler-Sekmesi

Konumlarını paylaşan kişilerin listesi, kişiyi ara ekranında görüntülenecektir. İsim listede yoksa, o kişi konumunu paylaşmayı bırakmıştır. Aile Paylaşımı/ iMessage aracılığıyla

Aile Paylaşımı ayarları, bir aile grubundaki kişilerle konumu göstermek için konum paylaşımı erişimine ihtiyaç duyar. Aile grubundaki kişiler konumlarını paylaşmayı seçmelidir. Konumu paylaşmayı reddederlerse, onları bulamazsınız.

Öte yandan, paylaşmayı kabul ederlerse, Find My uygulaması ve Mesajlar aracılığıyla onları bulabilirsiniz.

Başka Bir Cihazdan Çift Kontrol

Bazı durumlarda, suçlu telefonunuz olabilir. Bu nedenle, başka bir telefondan veya cihazdan giriş yapabilir ve diğer kişinin konumunu kontrol edebilirsiniz. Veya başka birinin hesabını da kullanabilirsiniz.

Konum Paylaşımı Çalışmadığında Ne Yapabilirim?

iCloud’unuzda oturum açmadığınızda konum paylaşımı çalışmıyor olabilir. Muhtemelen sorun, konum servisleri kapatıldığında da ortaya çıkıyor.

Sorunlar hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bunları çözmek için aşağıdaki adım adım kılavuzu takip edebilirsiniz:

iCloud’da oturum açın

iCloud’da oturum açmadıysanız, Konum Paylaşımı ile ilgili soruna neden olabilir. Find My’daki konum paylaşma özelliğinin başka bir aygıtı bulmak için iCloud’u kullandığını bilmek önemlidir.
Bu nedenle, aşağıdaki adımları izleyerek iCloud’da oturum açmanız gerekir:

Ayarlar’ı başlatın. iPhone’unuzda oturum açın’a dokunun. Apple Kimliğinizi ve parolanızı yazın. Sorulursa, telefon numaranıza veya bağlı cihazınıza gelebilecek doğrulama kodunu yazın. iPhone’un Konum Servislerini Etkinleştir

Konum Servislerini devre dışı bırakmak, iPhone’unuzda çalışmayan paylaşımı bulmanın başka bir nedenidir. Bu nedenle, konum servislerini açtığınızdan emin olun.

Ayarlar’ı açın.Gizlilik’i seçin.Konum Servislerini seçin.Konum Servisleri düğmesini açın.
Iphone-açma-kapama-konumu

iPhone’umu Bul ve Konumumu Paylaş’ı açın

Ayrıca sorunu çözmek için Ayarlar’dan Find My uygulaması için iPhone’umu Bul ve Konumumu Paylaş seçeneğini de açabilirsiniz.

Ayarları açın.Apple Kimliğine basın.Şimdi Bul seçeneğini belirleyin.Ardından iPhone’umu Bul’a dokunun. iPhone’umu Bul seçeneğini açın. Bul menüsüne bir adım geri gidin. Ardından, Konumumu Paylaş seçeneğini açın.konumumu-paylaş-aç

Konum İzninin My My’ı Bulmasına İzin Ver

Find My app cihazınızın yerini tespit etmek için konum erişimine ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle, konum paylaşımı sorununu çözmek için konum iznine izin vermeniz gerekir.

Ayarlar’ı seçin. Gizlilik seçeneğine dokunun. Ardından, Konum Servisleri’ne basın. Aşağı kaydırın ve Bul’u seçin. Bir Sonraki Sefere Sor veya Paylaştığımda veya Uygulamayı Kullanırken Sor’u seçin. Yanında mavi bir Onay işareti görünecektir.
bir dahaki sefere sor

İçerik ve Gizlilik Kısıtlamalarını Devre Dışı Bırak

Sorun, İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları ayarları altında Konum Servislerine erişim engellendiğinde ortaya çıkabilir. Etkinleştirmek için aşağıdaki adımlara güvenebilirsiniz:

Ayarlar menüsünü açın. Önce Ekran Süresi’ni seçin. Ardından, İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları’nı seçin. İstenirse, Ekran Süresi PIN’inizi sağlayın.
ekran ZAMANI

Şimdi, İçerik ve Gizlilik Kısıtlaması’nın yanındaki düğmeyi açın. içerik-ve-gizlilik-kısıtlamalarını seç

Gizlilik bölümünün altında Konum Servisleri’ne dokunun. Değişikliklere İzin Ver’i seçin. Konum Servisleri seçeneğini kaydırın ve açın. Ardından, Konumumu Paylaş seçeneğini tıklayın. Find My menüsünü açacaktır. iPhone’umu Bul ve Konumumu Paylaş seçeneklerini açın.
iphone-benim-ve-konumumu-bul-paylaş

Birisi Konumlarını Geçici Olarak Devre Dışı Bırakabilir mi?

Evet, konumunuzu geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Deneyebileceğiniz çeşitli yöntemler vardır.

Konum servislerini etkisiz hale getir

Konum servislerinizi tekrar açana kadar konumunuzu devre dışı bırakarak ayarlar menüsünden kapatabilirsiniz.

Önce Ayarlar’ı açın. Ardından Gizlilik seçeneğini seçin. Ardından Konum Servisleri’ni seçin.Konum Servisleri seçeneğini kapatın.
Iphone-geçiş-kapalı-konum

Bazı Uygulamaların Konumu Kullanma İznini Kısıtlama

Konum Servisleri ayarları aracılığıyla, yalnızca belirli uygulamalar için konum izni verebilirsiniz.

Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri > Konum Servislerini Aç/Kapat’ı seçin. Kaydırın ve uygulamayı seçin. Ardından, konum erişimini kısıtlamak için Asla’ya dokunun.
seçme-asla

Uygulamamı Bul’da Konumumu Paylaş’ı Kapatın

Find My uygulamasından Konumumu Paylaş seçeneğini kapatmak, konumunuzu geçici olarak devre dışı bırakır.

Bul uygulamasını başlatın. Ben sekmesini seçin. Konumumu Paylaş seçeneğini kapatın. Uygulamamı-bulmak-kapalı-konumumu paylaş

Konumlarını Kontrol Ederseniz Biri Bilebilir mi?

Find My uygulamasında size onları takip etme izni veren kişileri kontrol edebilirsiniz.

Böylece, isteğinize göre birinin konumunu görüntüleyebilirsiniz. Ve bununla ilgili iyi olan şey, konumlarını kimin kontrol ettiğini bilmeyecek olmaları.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu