Yazılım

Blockchain uygulama geliştirme için en iyi 7 programlama dili

Blockchain geliştiricilerine olan talebin artmasıyla birlikte, blockchain uygulama geliştirmede kullanılan programlama dillerini öğrenmeye olan talep de artıyor.

Blockchain teknolojisi, sektördeki ilerleme ve NFT’lerin ve kripto para birimlerinin tanıtılmasıyla birlikte fütüristik bir teknolojidir. İzinsiz bir kamu teknolojisi olarak başladı, başka bir türblok zincirisonradan tanıtıldı. Bu blok zincirlerinin her ikisinin de kendi özel kullanım durumları vardır.

Blok zinciri uygulama geliştirme için kullanılan en iyi 7 programlama dili şunlardır:

Blockchain
Blockchain

1.Python

Python hızla dünyanın en popüler programlama dili haline geliyor ve Python bilgisine sahip yeni bir geliştiriciyseniz, sizin için ideal Blockchain dili olabilir. Python, yorumlanmış bir dil olma dezavantajına sahiptir ve bu da Blockchain’de karmaşık şifreleme prosedürleriyle ilgili sorunlara neden olur. Öte yandan Python, dilin performansla ilgili genel giderlerinin çoğunun yönetimine yardımcı olan nesne yönelimli bir dildir.

2. Vyper

Vyper, Python 3’e dayalı yepyeni bir Blockchain programlama dilidir. Vyper, Python’un tüm özelliklerine sahip olmasa da, Vyper sözdizimi meşru Python 3 sözdizimidir. Vyper, Solidity’nin yerini alacak şekilde tasarlandı. Solidity gibi, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) için yaygın olarak kullanılır.

3. C++
C++ teknoloji endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır ve bu Blockchain’de bile geçerlidir. Hareket semantiği, birincil bellek kontrolü, güçlü çoklu iş parçacığı ve işlev aşırı yüklemesi, çalışma zamanı polimorfizmi vb. gibi diğer nesne yönelimli özellikleri gibi birçok yeteneği nedeniyle, C++ Blockchain için tercih edilen bir seçimdir.

4.Java
Java, popülerlik ve fayda açısından C++ için güçlü bir rakiptir. Bu aynı zamanda Blockchain teknolojisi için de geçerlidir! Java, birçok Java sınıfı, paketi, arabirimi ve diğer özellikleri içeren kapsamlı bir Uygulama Programlama Arabirimine (API) sahiptir. Bu, içeride nasıl uygulandıklarını bilmeden uygulamalar oluşturmak için mükemmeldir.

5. Golang
Go, hem hızlı hem de verimli Blockchain sistemleri oluşturmak için mükemmel bir programlama dilidir. Blockchain uygulamaları oluşturmanın temeli olan hiper defter yapısı tasarlamak için en önemli dildir. Go, derlenmiş ve statik olarak yazılmış bir programlama dili olduğundan, aşağıdakiler için idealdir.Blockchain geliştirme.

6.Solidity
Solidity Solidity, Ethereum Sanal Makinesi üzerinde çalışan akıllı sözleşmeler geliştirmek için oluşturulmuş bir blok zinciri programlama dilidir. En hızlı büyüyen blockchain programlama dillerinden (EVM) biridir. Ethereum, blockchain tabanlı dağıtık bilgi işlem platformu ve işletim sistemi oluşturuldu.

7. JavaScript
En popüler web dili JavaScript’tir ve JavaScript çalışma zamanı ortamı olan NodeJS nedeniyle Blockchain mühendisleri arasında da popülerdir. JavaScript çoğu cihazda zaten yüklü olduğundan, çekici ve yenilikçi Blockchain uygulamaları oluşturabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu