Windows

Bluetooth Aygıt Yöneticisinde Görünmüyor mu? İşte Nasıl Düzeltilir

Bluetooth Aygıt Yöneticisinde Görünmüyor mu? İşte Nasıl Düzeltilir

 

Bilgisayarınızdaki Bluetooth farklı türde hatalar gösterebilir. Genellikle bu tür hataları aygıt sürücüleriyle oynayarak düzeltiriz. Ancak bazen Bluetooth, cihaz yöneticisinde bile görünmez. Böyle bir durumda neler yapılabileceğini merak edebilirsiniz.

Bu sorun genellikle bağlantı sorunları nedeniyle ortaya çıkar. Arızalı bağlantı noktaları, USB Bluetooth aygıtları için de sorun yaratabilir. Ancak, donanımın kendi içindeki hasar, herhangi bir teknik bilgi olmadan düzeltilemez.

Ancak, bu bir donanım sorunu değilse veya anakartınıza gömülü Bluetooth modülleri varsa, sorunun nedenlerini ve çözümlerini bulmak için bu makaleyle birlikte hareket edin.

Bluetooth Aygıt Yöneticisinde Neden Görünmüyor?

Bu sorunun başlıca nedenlerinden bazıları şunlardır:

Windows uygun sürücüleri algılamıyorDevre dışı Bluetooth HizmetiYanlış yapılandırılmış BIOS ayarlarıHatalı OS dosyalarıGizli Bluetooth aygıtıHatalı Bluetooth modülleri

Aygıt Yöneticisinde Bluetooth’un Görünmemesi Nasıl Düzeltilir?

Kontrol etmeniz gereken ilk şey, cihazınızın donanım seviyesindeki Bluetooth durumudur. Bilgisayarınızda dahili Bluetooth yoksa, onu asla cihaz yöneticisinde bulamazsınız. Varsa, harici Bluetooth cihazının bağlantısını kontrol edin.

Size her şey yolunda görünüyorsa, sorunun çözümlerini deneyin:

Güç Bisiklete binme

Bilgisayarınızdaki aygıtlar çeşitli nedenlerle arızalanabilir veya donabilir. Ancak PC’nizde kalan güç, bu tür cihazların kendilerini varsayılan yapılandırmaya geri yüklemelerine ve sıfırlamalarına izin vermez. Bu nedenle, Bluetooth cihazınız bu tür bir sorunla karşı karşıyaysa, tüm gücü boşaltana kadar bu sorunu çözmeyecektir.

Tüm çevre birimlerinin bilgisayarınızla olan bağlantısını keserek başlayın. Dizüstü bilgisayarsa, pili arka panelden çıkarın. Ardından, güç düğmesini 15-20 saniye basılı tutun. PC’nizin kapasitörlerinde kalan şarjları boşaltacak ve tüm donanım bileşenlerinin düzgün şekilde yeniden başlatılmasını sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Bluetooth Hizmetini Başlat

Bluetooth destek servisi, Bluetooth cihazlarını ve cihazınızın bağlantısını yönetir. Devre dışıysa, bilgisayarınızdaki Bluetooth düzgün çalışmayacaktır. Hizmeti etkinleştirmek ve aygıtın önyükleme işlemiyle başlatmak için şu adımları izleyin:

Çalıştır komutunu açmak için Windows + R tuşlarına basın. services.msc yazın ve Enter’a basın. Gezin ve Bluetooth Destek Hizmeti’ne sağ tıklayın. Özellikler’i seçin. Başlangıç ​​türü açılır menüsünden Otomatik’i seçin. Hizmet durumu altında Başlat’a tıklayın.
bluetooth-destek-servis-yeniden başlatma

Ardından Uygula ve Tamam.

Bilgisayarınızı bir kez yeniden başlatın ve Bluetooth’un düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Gizli Cihazları Göster

Cihazlarınızdaki Bluetooth modülleri cihaz yöneticisinde gizlenmiş olabilir. Genellikle bu, USB Bluetooth çevre birimlerinde olur. Bu tür cihazları bulmak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

Arama çubuğundan Aygıt Yöneticisi’ni açın.Üst gezinme çubuğundan Görünüm’e gidin.Gizli aygıtları göster’e tıklayın.Bilinmeyen Aygıtlar veya Diğer Aygıtlar açılır menüsünü genişletin.diğer-cihazlar-aygıt-yöneticisi

Bu seçenekler Bluetooth’tan oluşuyorsa, üzerlerine sağ tıklayın ve Donanım değişikliklerini tara’yı seçin. Bluetooth için doğru donanımın algılanması üzerine, sağ tıklayıp Sürücüyü güncelle’yi seçerek sürücüleri güncelleyin.

En Son Bluetooth Sürücülerini Yükleyin

Windows, bağlı aygıtlar için doğru sürücüyü otomatik olarak bulamayabilir. Bu nedenle, doğru Bluetooth Sürücüsünü indirmek ve kurmak için üreticinin web sitesini incelemek daha iyi bir seçenek olacaktır.

sürücüler ve indirmeler

Bilgisayarınızın adı ve modeliyle birlikte Bluetooth sürücüsünü arayın.
Ardından, sürücüyü üreticinin orijinal web sayfasından indirin ve yüklemek için ekrandaki talimatları izleyin.

Sürücü Sorunlarını Çözün

Bluetooth modülleri anakarta PCI yuvaları aracılığıyla bağlanabilir ve bu da arızaya neden olabilir ve bu soruna neden olabilir. Harici Bluetooth aygıtları, kendi sorunları olabilecek USB bağlantı noktaları aracılığıyla da bağlanabilir.

Aygıt yöneticisinde USB veya PCI aygıtlarıyla ilgili hatalar görürseniz, bu belirli sorunları çözmek Bluetooth sorununuzu çözmenize yardımcı olabilir.

Ek olarak, yonga seti sürücülerinizi güncellemek de yardımcı olabilir. Aygıt Yöneticisi aracılığıyla bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Çalıştır komutuna devmgmt.msc yazın ve Enter’a basın. IDE ATA/ATAPI denetleyicileri için açılır menüyü genişletin. İçindeki sürücüye sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle’yi seçin.güncelleme-ide-ata-atapi

Sürücüleri otomatik olarak ara’yı seçin.

Windows, mevcut sürücü güncellemelerini otomatik olarak yükler. Güncelleme tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

En yeni yonga seti sürücülerini güncellemek istiyorsanız, bunları doğrudan üreticiden almak en iyi seçeneğiniz olacaktır. Markanızın ve işletim sistemi sürümünüzün yonga seti sürücülerini çevrimiçi olarak arayın. Yükleyici dosyasını resmi web sitesinden indirin, ardından ekrandaki talimatları izleyerek yükleyin.

Bluetooth Sorun Giderici’yi kullanın

Windows, aygıtlar ve donanım için yerleşik bir sorun gidericiye sahiptir. Sorunları otomatik olarak kontrol edecek ve bunları düzeltecek veya yapılması gerekenleri önerecektir. Bluetooth sorun gidericisine ayarlardan da erişilebilir, ancak kontrol panelindeki adımlar çoğu kullanıcı için uygundur:

Ayarlar’dan Denetim Masası’nı açın. Görüntüleme ölçütü:’ne tıklayın ve Büyük simgeler’i seçin. Sorun Giderme’yi seçin. Donanım ve Ses’e gidin. Bluetooth’u seçin ve İleri’ye tıklayın.bluetooth sorun giderici

Bittiğinde kapatın.Windows Güncelleme Sorunlarını Çözün

Windows güncellemesinin Bluetooth sürücüleri için hatalar getirdiği de bildirildi. Böyle bir Windows güncellemesi sorununuza neden oluyorsa, güncelleme geçmişini kontrol ederek önceki güncellemeyi kaldırabilirsiniz. Güncelleme yamalarını sisteminizden kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Ayarları açmak için Windows + I tuşlarına basın. Windows Update’e gidin, ardından Güncelleme geçmişi. Kaydırın ve Denetim Masası’nı açan Güncellemeleri kaldır bağlantısını tıklayın.
kaldırma-windows-güncellemeleriMicrosoft Windows içindeki her güncelleme yamasına sağ tıklayın.kaldırma-microsoft-windows--güncelleme

Kaldır’ı ve ardından Evet’i seçin.

Veya sorunu çözmek için yamalar içeren bir sonraki güncellemeyi de bekleyebilirsiniz.

Bluetooth Adaptörünü Kontrol Edin

Yukarıdaki tüm düzeltmeleri denedikten sonra bile soruna bağlı kalabilirsiniz. Sisteminizi sıfırlamak veya yeniden yüklemek için hareket etmeden önce, donanım düzeyinde harici Bluetooth adaptörünü kontrol edin. Başka bir sisteme takın ve düzgün çalışıp çalışmadığını görün. Değilse, başka bir cihaz satın almanız gerekecektir.

BIOS’u güncelle

Yerleşik Bluetooth modüllerinin BIOS’tan etkinleştirilmesi gerekir. Değilse, işletim sistemi ayarlarını değiştiremez veya değiştiremez. Bunu yapmak için, önyükleme sırasında F2 veya F12 tuşlarına basarak BIOS’a girmelisiniz. Genel olarak, Bluetooth seçeneği Gelişmiş > Cihazlar > Yerleşik cihazlar altında bulunur. Ancak BIOS’u etkinleştirme/devre dışı bırakma prosedürleri markalara göre değişebilir.

BIOS (Temel Giriş Çıkış Sistemi), donanımların temel işleyişi ile ilgilenir. BIOS’taki sorunlar da çeşitli aygıtları kesintiye uğratabilir. Bluetooth, Anakartınızın içinde yerleşikse, düzeltmek için BIOS’u güncellemeyi deneyebilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme/Sıfırlama

Deneyebileceğiniz son seçenek Windows’u sıfırlamaktır. Bilgisayarınızda herhangi bir geri yükleme noktası oluşturduysanız, sisteminizi o noktaya geri yükleyebilirsiniz. Ayrıca, geri yükleme sorunu çözemezse Windows’u yeniden yükleyebilirsiniz.

Windows’un nasıl yeniden yükleneceğiyle ilgili kapsamlı kılavuzumuzu takip edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu