Windows

“Bu Bilgisayara Bağladığınız Son USB Aygıtı Arızalı” Nasıl Onarılır

“Bu Bilgisayara Bağladığınız Son USB Aygıtı Arızalı” Nasıl Onarılır

 

“Bu bilgisayara bağladığınız son USB aygıtı arızalı”, “USB aygıtı tanınmadı” iletişim kutusunun altında belirir. Hata, PC’nize yeni taktığınız cihazı okuyamadığında açılır. USB’yi devre dışı bırakıp etkinleştirerek bu sorunu çözebilirsiniz.

Ayrıca öncelikle cihazınızın arızalı olup olmadığını farklı bir bilgisayarda deneyerek de teyit edebilirsiniz. Bu şekilde, nedeni daraltabilirsiniz. Aynı şekilde, bu makalede bu soruna yönelik daha fazla neden ve başka düzeltmeler bulabilirsiniz.

USB Arızasının Muhtemel Nedenleri

Bu sorun çok yaygındır ve uzun bir Windows güncellemesi ve hata düzeltmesi satırından sonra bile devam eder. Ancak inanışların aksine bu konu Windows ile ilgili olmayabilir. Bu sorun genellikle taktığınız sürücü arızalı olduğunda ortaya çıkar. Ancak, tek suçlu onlar olmayabilir.

Eski Sürücüler Hasarlı USB/ USB bağlantı noktasıKir ve Toz Eski BIOS

“Bu Bilgisayara Bağladığınız Son USB Aygıtı Arızalı” Nasıl Onarılır?

Tanınmayan bir aygıtı veya sürücüyü düzeltmek için bu düzeltmeleri deneyebilirsiniz. Bazen USB bağlantı noktası hatalı çalışıyor ve cihazı tanımayı reddediyor.

USB’yi Etkinleştir/Devre Dışı Bırak

Bu sorunu çözmenin en etkili yolu, bu cihazı devre dışı bırakmak ve yeniden etkinleştirmektir. Aşağıdaki adımları izleyerek USB’nizi nasıl yeniden etkinleştireceğinizi öğrenebilirsiniz:

Windows + X tuşlarına basın ve Aygıt yöneticisine gidin. Evrensel Seri Veri Yolu Denetleyicilerini genişletin. USB Kök Hub veya Genel USB Hub’a sağ tıklayın ve aygıtı devre dışı bırak seçeneğine tıklayın.
usb-root-hub-devre dışı

5 saniye bekleyin ve sağ tıklayın ve cihazı etkinleştir’i tıklayın.

Bu, sorunu çoğu zaman çözmesi gereken USB’yi yazılımdan sıfırlayacaktır. Ancak, sorunu çözmezse bu diğer adımları deneyebilirsiniz.

USB Sürücüsünü Güncelle

Sürücünün güncellenmesi genellikle bozuk sistem dosyalarını düzeltir. Eski sistem dosyaları, daha yeni aygıtlarla etkileşime girerek, sürücüyü tamamen desteklememelerine neden olur. Bu adımlar, USB sürücüsünün güncellenmesinde size rehberlik edecektir.

Aygıt yöneticisini açın. Evrensel Seri Veri Yolu Denetleyicilerini genişletin. USB Kök Hub’ı veya Genel USB Hub’ı üzerinde sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle’yi tıklayın.
usb-root-hub-güncellemesi

Bilgisayarınızdaki en iyi sürücüyü otomatik olarak aramak için Sürücüleri otomatik olarak ara’ya tıklayın. Kaydedilmiş bir sürücü güncellemeniz varsa, sürücü için bilgisayarıma göz atın ve güncelleme dosyasını seçin.

Üzerinde sarı ünlem işareti olan tüm sürücüleri yeniden yüklemeyi unutmayın. Sarı ünlem işareti, sürücünün iyi çalışmadığını gösterir. Sürücüyü kaldır seçeneğine tıklayarak da sürücüyü yeniden yükleyebilirsiniz. Bu, sürücüyü kaldıracak ve bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra yeniden yükleyecektir.

Windows Sorun Giderme

Windows sorun gidericisi, temel Windows sorunlarıyla başa çıkmak için yerleşik bir programdır. Bireysel sorun gidericileri çalıştırabilir ve ilgili sorunları çözebilirsiniz.

Windows + R.Type msdt.exe -id DeviceDiagnostic tuşlarına basın ve Enter tuşuna basın. Sorun giderme işlemini başlatmak için bir iletişim kutusu göründükten sonra İleri’ye basın.
donanım-ve-cihaz-sorun giderme

Bu, herhangi bir donanım ve cihazla ilgili sorunları otomatik olarak arayacak ve sonuçları size gösterecektir. Herhangi bir sorun bulunursa düzeltmeyi uygulamanızı isteyecektir.

USB Bağlantı Noktasını Değiştir

USB cihazını farklı bir USB bağlantı noktasında deneyin. Bu, sorun giderme sürecini daraltarak belirli bir bağlantı noktasının hatalı olup olmadığını belirlemenize olanak tanır. Diğer USB bağlantı noktaları iyi çalışıyorsa, bir bağlantı noktasında sorun olabilir.

USB cihazınızın zarar görmediğini doğrulamak için USB cihazınızı farklı bir bilgisayarda da deneyebilirsiniz.

USB Bağlantı Noktasını/USB’yi temizleyin

Toz ve tiftik, USB’yi ve bağlantı noktasını etkisiz hale getirerek sıkıştırabilir. USB ile bilgisayarın kendisi arasındaki bağlantıyı engelleyebilir, böylece cihazı temizlemek de sorunu çözebilir.

Yaygın tozu temizlemek için portun içine hafifçe üfleyebilirsiniz. Çok fazla kir görüyorsanız, kiri ve tüyleri çıkarmak için dar, kör bir nesne de kullanabilirsiniz.

USB Seçici Askıya Alma Ayarlarını Devre Dışı Bırak

USB seçici askıya alma, geri kalan USB bağlantı noktalarının işlevselliğini etkilemeden tek veya birden çok bağlantı noktasını devre dışı bırakan bir Windows özelliğidir. Bu özellik hata verebilir ve sorunlara da neden olabilir. Böylece, herhangi bir hata olasılığını ortadan kaldırmak için tamamen devre dışı bırakabiliriz. Bu özellik, pille çalışan cihazlarda güç israfını önlemek için kullanıldığından yalnızca bir dizüstü bilgisayarda veya tablette kullanılabilir.

Görev çubuğunuzdaki pil simgesine sağ tıklayarak güç seçeneklerine gidin. Seçtiğiniz güç planına göre Plan ayarlarını değiştir’e tıklayın.
değişiklik-plan-ayarları

Ardından Gelişmiş güç ayarlarını değiştir’e tıklayın. USB ayarlarına gidin ve önündeki ‘+’ işaretine tıklayın. ‘USB seçici askıya alma ayarları’nı genişletecek, ardından önündeki artıya tıklayın. Hem Pilde hem de Fiş takılıyken devre dışı bırakın.
usb-seçici-askıya alma-ayarları

Ayarları uygulamak için uygula ve tamam’a tıklayın.USB’yi biçimlendir

USB’de önemli bir veri yoksa, sürücüyü biçimlendirmeyi deneyebilirsiniz. Veri yazarken USB sürücüsünün bağlantısını kesmek büyük sorunlara neden olabilir. Sürücüyü doğrudan dosya gezgini aracılığıyla biçimlendiremeyebilirsiniz. Bu durumda alternatif bir yöntem deneyebilirsiniz.

USB’yi cihazınıza bağlayın.Arama çubuğunda komut istemini arayın ve Yönetici Olarak Çalıştırın.Yönetici ayrıcalıklarına izin vermek için sorulduğunda evet’i tıklayın.Komut istemine diskpart yazın.Bilgisayarınızdaki kullanılabilir diskleri listelemek için list disk yazın. USB’nizin kimliğini not edin. USB sürücünüzü biriminden tanıyabilirsiniz. Bu komutları komut satırına sırayla yazın. diski seçin 1cleancreate bölümü birincilActiveformat fs=fat32 hızlı

Disk-parça listesi-formatı|
Bu, sürücüdeki tüm bölümleri ve verileri temizleyecek ve onu bir fat32 sistemine hızlı bir şekilde biçimlendirecektir. Disk bölümünden çıkmak için çıkış yazın.

Artık diski dosya gezgininden manuel olarak biçimlendirebileceksiniz.

BIOS’u güncelleyin

Bu noktadan sonra sistemin bellenimini kurcalarken göz önünde bulundurmanız gereken en son şey BIOS ayarlarınızı güncellemek olmalıdır. Bellenim, işletim sistemi için talimatlar içeren herhangi bir sistemin temel kodudur. Herhangi bir aksilik, bilgisayarda ciddi hasara neden olabilir ve bazı en kötü durumlarda bilgisayarın kendisini bile bozabilir.

Güç kaynağınızdan eminseniz, bu bir kolay olmalı. BIOS sürümünüzü güncellemek, arızalı USB dahil birçok sorunu çözebilir. Cihazı yakındaki bir onarım merkezine vermek, göz önünde bulundurulması gereken güvenli bir seçenektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu