Windows

“Bu Bilgisayarda Yürürlükte Olan Kısıtlamalar Nedeniyle Bu İşlem İptal Edildi” Hatası

“Bu Bilgisayarda Yürürlükte Olan Kısıtlamalar Nedeniyle Bu İşlem İptal Edildi” Hatası

 

Genel olarak, MS Office üzerindeki köprülere sorunsuz bir şekilde erişebilirsiniz. Ancak bazen, “Bu bilgisayarda geçerli olan kısıtlamalar nedeniyle bu işlem iptal edildi” hata mesajını alıyorsunuz. Bu, köprünün diğer işlevleri açmasını veya gerçekleştirmesini kısıtlayacaktır.

Sorun esas olarak internet ayarları sorunlarından kaynaklanmaktadır. Ama neyse ki, dışarıdan yardım almadan gerçekleştirebileceğiniz bazı düzeltmeler var. Öyleyse, doğrudan konuya gidelim ve sorunu çözmek için düzeltmeleri tartışalım.

“Bu işlem iptal edildi” Hatası Nasıl Düzeltilir?

Düzeltmeler hakkında daha fazla ayrıntı sağlamak için sorunu çözmenize yardımcı olacak adım adım bir kılavuz hazırladık.

Denetim Masası ile Varsayılan Tarayıcıyı Değiştirin

Web tarayıcısında bazı aksaklıklar varsa sorun ortaya çıkabilir. Sorunu minimum çabayla çözmek için en iyi çözüm, varsayılan tarayıcıyı değiştirmek ve sorunun devam edip etmediğini görmek olacaktır.

Başlangıç ​​ekranına gidin, kontrol panelini yazın ve açmak için seçin. Ardından, Programlar seçeneğini seçin. Şimdi, Varsayılan Programlar > Varsayılan programlarınızı ayarlayın’ı tıklayın. Sizi Varsayılan uygulamalar menüsüne yönlendirecektir. Varsayılan uygulamaları seçin bölümünden, Web tarayıcısının altındaki tarayıcıya tıklayın. Ardından, Microsoft Edge olarak değiştirin.
Windows-Set-DefaultTarayıcı-EdgeInternet Explorer Ayarlarını Sıfırlayın

Bahsedilen hatayı ortadan kaldırmak için en çok kullanılan düzeltmelerden biri, Internet Explorer Ayarlarını Sıfırlamak olacaktır.

İşte adımlar:

Başlat ekranına gidin ve Çalıştır’ı arayın. Açmak için Çalıştır’ı seçin. Ardından, inetcpl.cpl yazın ve Tamam’a tıklayın. Üst panelden Gelişmiş sekmesini seçin. Internet Explorer ayarlarını sıfırla bölümünün altındaki Sıfırla düğmesini tıklayın.
gelişmiş seç-sonra tıkla-sıfırla

Ardından, Kişisel ayarları sil’i seçin ve Sıfırla seçeneğine basın. Ardından Kapat’a tıklayın. Bundan sonra, Programlar sekmesine tıklayın. Şimdi, Programları Ayarla’ya tıklayın.
programları seç ve programları ayarla

Varsayılan programlarınızı ayarlayın’ı seçin. Soruna neden olan Microsoft Outlook veya diğer programları arayın. Ardından, Bu programı varsayılan olarak ayarla seçeneğini belirleyin. Ayrıca, Internet Explorer’ı bulun ve Bu programı varsayılan olarak ayarla’yı seçin. Ardından, Tamam’ı seçin. Grup İlkesini Değiştir

Grup ilkesini kullanarak, kullanıcılar ve bilgisayarlar için çeşitli yapılandırmaları değiştirebilirsiniz. Hata mesajıyla karşılaşırsanız, bunun nedeni grup ilkesi ayarlarındaki bazı değişiklikler olabilir.

Bu nedenle, grup ilkesi menüsünden ayarları değiştirmek de sorunun çözülmesine yardımcı olabilir.

Başlat ekranını açın ve Çalıştır yazın. Çalıştır’ı seçin ve ardından gpedit.msc yazın ve Tamam’a tıklayın. Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi açılacaktır. Buradan Kullanıcı Yapılandırmasını seçin. Ardından Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Dosya Gezgini’ni seçin. Bilgisayarımdan sürücülere erişimi engelle dosyasına çift tıklayın. Yapılandırılmamış seçeneğini seçin.
ayarlanmamış

Bundan sonra, Uygula ve ardından Tamam düğmesine basın.Kayıt Defteri Düzenleyicisi Ayarlarını Değiştirin

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ndeki DisallowRun anahtarının da hata mesajının olası suçlusu olabileceğini belirtmekte fayda var. Bahsettiğimiz anahtar, bazı programların köprüleri açmasını da engelleyebilir. Bu nedenle, problem için ideal çözüm, bu özel anahtarı silmek olacaktır.

DisallowRun anahtarını silmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Çalıştır istemini başlatmak için klavyenin Windows tuşu + R düğmesine basın. Ardından, regedit yazın ve Enter’a basın. İstendiğinde, Evet’i tıklayın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi açılacaktır. Oradan HKEY_CURRENT_USER > Software’i seçin. Bundan sonra Microsoft > Windows > CurrentVersion’ı seçin. Şimdi, Policies > Explorer’ı seçin. Ardından DisallowRun anahtarına sağ tıklayın ve Sil’e tıklayın. Windows-RegistryEditor-silme-izin vermemeNoViewOnDrive’ı görürseniz, onu da silmeniz gerekir. Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra Bilgisayarı Yeniden Başlatın.

Not: Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ndeki herhangi bir değişiklik, tüm bilgisayar sistemini etkileyebilir. Bu nedenle, kayıt defteri değerlerinde herhangi bir değişiklik yapmadan önce kayıt defteri verilerinin bir yedeğini oluşturun.

Microsoft Fix It ile sorun giderme

Sorunu çözmek için, bilgisayarınızda Microsoft Fix it’i kullanarak sorunları gidermek de iyi bir seçenek olabilir. Aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

Ayarlar menüsünü açmak için klavyenin Windows tuşu + I tuşlarına birlikte basın. Güncelleme ve Güvenlik seçeneklerini seçin. Şimdi, sol panelden Sorun Gider’e tıklayın. Ekranın sağ tarafından Windows’ta düzeltme aracını kullanma seçeneğine tıklayın. ‘Web’den Yardım’ başlığı altında olmalıdır.
Windows-sorun giderme-düzeltmeArdından, Sorun gidericileri bul’a tıklayın.bulma-sorun gidericilerMicrosoft Office’i onarın

Hata mesajı Microsoft Office ve uygulamalarıyla ilgili olduğundan, sorunu çözmenize yardımcı olması için onu onarmanızı da öneririz.

Denetim Masası penceresinden Programlar seçeneğini seçin. Ardından Programlar ve Özellikler’i seçin. Programlar listesinden Microsoft Office’e gidin. Ayrıca Microsoft 365 veya benzeri bir şey olarak da listelenebilir. Şimdi, sağ tıklayın. Ardından, Değiştir’i tıklayın.
onarım-ms-ofisiİstenirse, Evet’i tıklayın. Bundan sonra, Çevrimiçi Onarım seçeneğini seçin ve Onar seçeneğine basın. Ekranda bir iletişim kutusu açılırsa, Onar’ı seçin.
seç-onarım-çevrimiçi-sonra-seç-onarımMsaccess.exe Anahtarını Kayıt Defteri Düzenleyicisinden Silin

Msaccess.exe anahtarı virüsten etkilendiği için hata mesajı alıyor olabilirsiniz. Bu nedenle, bu sorun için en kolay çözüm anahtarı silmek olacaktır. Böyle yaparak,

Önce Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresini açın. Ardından, HKEY_LOCAL_MACHINE’i seçin. Şimdi, Yazılım > Microsoft > Windows NT’yi seçin. Ardından, CurrentVersion > Görüntü Dosyası Yürütme Seçenekleri’ni seçin. Aşağı kaydırın ve msaccess.exe anahtarına gidin. Anahtarı sağ tıklayın ve Sil seçeneğini tıklayın.sil-msaccessmsaccess.exe anahtarını sildikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. HTML İlişkilendirmeleri için Değer Verilerini Değiştirin

Deneyebileceğiniz başka bir olası çözüm, kayıt defteri düzenleyicisinden HTML ilişkilendirmelerinin değer verilerini değiştirmektir. Böyle yaparak,

Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresini başlatın. HKEY_CURRENT_USER’ı seçin. Ardından, Yazılım > Sınıflar > .html’yi tıklayın. Şimdi, sağ tarafta bulunan Varsayılan dizeyi sağ tıklayın ve ardından Değiştir’i seçin. Ardından, Değer verisini html dosyası olarak değiştirin ve Tamam’a basın.
değişim-değer-veri-ve-sonra-tık-tamamBundan sonra aynısını .htm, .shtml, .xhtml ve .xht için yapın. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız ve köprüleri yeniden açmanız gerekecek. Başka Bir Bilgisayardan Kayıt Defteri Anahtarını İçe Aktarın

Bazen bozuk bir Kayıt Defteri anahtarı da soruna neden olabilir. Böyle bir durumda, farklı bir bilgisayarda bir kayıt dosyası oluşturabilir ve sorunla karşılaşan bilgisayara aktarabilirsiniz.

Başka bir bilgisayardan etkilenen bilgisayara bir kayıt defteri anahtarı oluşturmak ve almak için aşağıdaki adımları izleyin.

Çalıştır istemine regedit yazın ve Enter tuşuna basın. Onay isteyecek ve Evet’e tıklamanız gerekiyor. HKEY_Local_Machine > Yazılım’ı tıklayın. Ardından, Sınıflar > htmldosyası > kabuk > aç’ı seçin. Şimdi Komut alt anahtarını seçin. Ardından, üst kısımdaki Dosya seçeneğini seçin. Şimdi Dışa Aktar’ı seçin.
seç-dosya-ve-seç-dışa aktar

Kayıt dosyasına bir ad verin ve Kaydet’i seçin. Dosyayı kopyalayın ve sorunu olan başka bir bilgisayara bir kalem sürücü veya diğer flash sürücüler aracılığıyla aktarın. Etkilenen bilgisayara yapıştırdıktan sonra dosyaya çift tıklayın. Kayıt dosyasını bilgisayarla birleştirir ve gerekli değişiklikleri yapar. İstenirse, onay için Evet’i seçin.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu