GenelTeknoloji

Büyük teknoloji neden canlı sporlara büyük önem veriyor?

Büyük teknoloji neden canlı sporlara büyük önem veriyor?

Apple’ın müzik endüstrisini alt üst etmesinden ve Amazon’un perakende satışını alt üst etmesinden on yıldan fazla bir süre sonra, teknoloji devleri gözlerini değişime hazır yeni bir arenaya dikti: canlı spor.

Derin ceplerinden cesaret alan ve akışlı abonelik hizmetlerinin görüntülenmesini artırmaya istekli olan Apple ve Amazon, kendilerini NFL, MLB, Formula 1 yarışları ve kolej konferansları tarafından düzenlenen medya hakları için müzakerelere soktular.

Süreci bilen beş kişiye göre, ligin yılda 2,5 milyar dolardan fazla, şu anda maliyetinden yaklaşık 1 milyar dolar daha fazla satmak istediği bir paket olan NFL Sunday Ticket’in hakları için DirecTV’nin yerini almak için yarışıyorlar. Teklifi bilen iki kişi, Google’ın 2023’te başlayan haklar için YouTube’dan da bir teklif sunduğunu söyledi.

Teknoloji şirketlerinin ilgisi, spor ligleri için bir heyecan ve diğer işletmelerdeki baskın konumlardan on milyarlarca dolar toplayan rakiplerin rekabetinden korkan medya şirketleri için bir terör. Geçen yıl spor, televizyonda en çok izlenen 100 programın 95’ini oluşturdu.

ESPN’yi kontrol eden The Walt Disney Co.’nun eski CEO’su ve başkanı Bob Iger, teknoloji şirketlerinin parasına atıfta bulunarak, “Aynı finansal kurallara göre oynamayan kuruluşlarla rekabet ettiğinizde zor” dedi.

Yerel televizyonda gösterilmeyen pazar dışı Pazar NFL oyunlarını gösteren NFL Pazar Bileti paketi, DirecTV’nin teklif vermemeyi seçmesinden dolayı mevcuttur. Yaklaşık 2 milyon aboneden oluşan güvenilir bir tabandan da yararlanmış olsa da, pakette yılda 500 milyon dolar kaybediyor.

Apple, spor, medya ve teknoloji endüstrilerindeki bir düzine kişiye göre öncü olarak kabul ediliyor. Ancak, mobil cihazlarda canlı oyunlara erişim sağlayan yeni bir abonelik hizmeti olan NFL Network, RedZone kanalı ve NFL+ dahil olmak üzere NFL medya varlıklarının eşzamanlı satışı konusundaki müzakereler nedeniyle nihai bir anlaşma ertelendi.

Apple, paketi kazanmayı bir öncelik haline getirdi. Apple’ın CEO’su Tim Cook, sürece aşina olan üç kişiye göre, Dallas Cowboys’un sahibi Jerry Jones ve New England Patriots’ın sahibi Kraft ailesi gibi lig yetkilileri ve etkili takım sahipleri ile bir araya geldi. Apple yorum yapmaktan kaçındı.

Yine de, 2014’te haklar için bir teklif araştıran Amazon, ESPN+ ve YouTube, bu kişilerin bazıları, avda kaldığını söyledi. NFL’nin medya ve iş sorumlusu Brian Rolapp yaptığı açıklamada, ligin önümüzdeki aylarda bir anlaşmaya varmayı beklediğini söyledi. Rolapp, “Birkaç şirket Pazar Biletini potansiyel olarak indirmek için güçlü bir konumda, ancak bu süreçte hala gitmemiz gereken bir yol var” dedi.

Müzakerelerin bazı detayları daha önce SportsBusiness Journal tarafından rapor edilmişti.

Taraftarlar, hakları kimin kazandığına bakılmaksızın Pazar günleri tüm oyunlara erişmeye devam edebilecek, ancak hizmeti Apple, Amazon, ESPN+ veya YouTube hizmetlerine eklemek için muhtemelen bir prim ödeyeceklerini söyledi. Bu primin DirecTV’nin bir yıl için talep ettiği 294 dolardan az mı az mı olacağı henüz belli değil, diye eklediler.

Apple ve Amazon kendilerini kablosuz bir gelecek için konumlandırmaya çalışıyorlar. Sektörü takip eden bir yatırım şirketi olan MoffettNathanson’a göre, 2015’ten bu yana geleneksel ödemeli televizyon, abonelerinin dörtte birini (yaklaşık 25 milyon ev) kaybetti.

Ancak canlı spor haklarının fiyatının yalnızca artması bekleniyor. MoffettNathanson’ın verilerine göre Disney, Comcast, Paramount ve Fox dahil olmak üzere en büyük medya şirketlerinin 2024’te haklar için toplam 24,2 milyar dolar harcaması bekleniyor.

Onlarca yıllık bir dağıtım modelinin parçalanması, Apple ve Amazon için bir fırsat yarattı. Şirketler, Apple TV+ ve Amazon Prime abonelikleri satarak medyayı daha da genişletmek istiyor. Bu hizmetler, kendi özel şovlarını ve sporlarını içermenin yanı sıra, Apple ve Amazon’a satılan her aboneliğin %15’ini veya daha fazlasını ödeyen Starz ve HBO Max gibi ek akış teklifleri satan portallar olarak ikiye katlanıyor.

Yatırım bankası BMO Capital Markets’ın tahminlerine göre Amazon, üçüncü taraf abonelik satışlarından yılda 3 milyar dolardan fazla gelir elde ediyor. İş modelinin işe yaraması için Apple ve Amazon’un daha fazla izleyici çekmesi gerekiyor ve spor medyadaki en güçlü çekim. Şirketler, DirecTV’nin tarihsel olarak yaptığı hesaplamayla, yeni müşterileri işlerinin diğer bölümlerine maruz bırakmak için Pazar Bileti’nde para kaybetmeye istekli olabilir.

Apple ve Amazon için zorluk, biraz şüpheci spor liglerini yüksek kaliteli yayınlar üretebilecekleri, milyonlarca eşzamanlı izleyici için kusursuz bir şekilde oyun akışı sağlayabilecekleri ve oyunlar arasında uzaktan kumandayla gezinmeye alışmış spor hayranlarını yeni bir uygulamaya gitmeye değil, ikna edecek. .

İlgileri, akış endüstrisi için bir yola işaret ediyor. Netflix’in CEO’su Reed Hastings, şirketinin sadece bir kez izlendiği, canlı olduğu ve bir daha hiç izlenmediği için sporla ya da haberlerle ilgilenmediğini yıllarca birçok yöneticiyle anlaştı.

Ancak birçok yayın şirketi, aboneler için rekabet yoğunlaştıkça, hisse senedi fiyatları düştükçe ve kârlılık – çoğu için – erişilemez durumda kaldığı için yeniden değerlendiriyor.

Spora olan yeni ilgileri Pazartesi günü MLB’nin Los Angeles’taki Dodger Stadyumu’ndaki Home Run Derbisi sırasında, Apple, Amazon, Google ve Facebook’tan yöneticilerin spor liderleriyle sosyalleştiği ve televizyon endüstrisinin tarihsel olarak tekelinde olan bir partiyi çökerttiği yerde sergilendi.

Tech’in canlı sporlara hakim olması kaçınılmaz bir sonuç değil. En çok aranan hakların çoğu, on yıl veya daha uzun bir süredir yayıncılarla sözleşme kapsamındadır. Ligler, yayıncılara üçüncül paketler satmayı tercih ediyor, onlara “Sunday Night Football” gibi kayan yazı özellikleri emanet etmekten çekiniyor çünkü geleneksel televizyon hala en büyük izleyicileri sunuyor.

Büyük izleyicilere ulaşmak, sporlarının uzun vadeli canlılığını sağlamak için mümkün olan en geniş hayran kitlesini kurmaya çalışan ligler için çok önemlidir.

Birçok spor medyası yatırımı yapan Redbird Capital’in kurucusu ve yönetici ortağı Gerry Cardinale, “Kablo demetinin ölüm çanı büyük ölçüde abartılıyor” dedi. “Mümkün olduğu kadar çok sporu tek durakta bulabileceğiniz en iyi yer.”

Teknoloji şirketleri, hizmetlerine sporu eklemek için bir prim ödemeye razı oldular. Geçen yıl boyunca Apple, 1.000 oyunun küresel hakları için 10 yıllık 2.5 milyar dolarlık bir anlaşma ile MLS’nin yıllık hak ödemelerinin iki katından fazlasını kabul etti. Ayrıca, haftalık iki Cuma gecesi MLB oyunlarından oluşan yeni bir paket için yılda yaklaşık 85 milyon dolar taahhüt etti.

Amazon, Perşembe gecesi NFL oyunları için Fox ile önceki anlaşmaya göre %50 artışla yılda 1 milyar dolar ödemeyi kabul etti. SportsBusiness Journal’a göre ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Formula 1 yarışlarının hakları için ESPN’e kaptırdığı ve önceki sözleşmeye göre 15 kat artışla 75 milyon dolara yenilenen haklar için yılda 100 milyon dolardan fazla teklif verdi.

Tüm yıkıcı potansiyellerine rağmen, Apple ve Amazon, Amerika Birleşik Devletleri’nde henüz bir seçim çerçevesi hakları paketi kazanmadı. Bu, spor liglerinin oyunları ağ televizyonundan kablolu televizyona kaydırarak izleyicilerini kaybetmekten korktukları 20 yıl öncesini hatırlatıyor. Ancak değişim yavaş yavaş standart hale geldi.

Geleneksel televizyon şirketleri, kendi akış abonelik hizmetlerini başlatarak Apple ve Amazon’u savuşturmaya çalışıyor. Geçen yıl, NBCUniversal’ın sahibi olan Comcast, ABD kanalını desteklemek ve insanları yalnızca bazı İngiliz Premier Ligi futbol maçlarını yayınladığı Peacock için ödeme yapmaya teşvik etmek için NBC Sports Network’ü kapattı. Benzer şekilde, ESPN, ESPN+ hizmetinde bazı oyunları televizyonda yayınlamak için NHL ile bir anlaşma yaptı ve CBS, Paramount+’da kayan yazı futbol maçları gösterdi.

Ancak bu hizmetler, medya şirketlerinin bir zamanlar ulaştığı 100 milyondan fazla kablo abonesinin bir kısmına sahip. Sonuç olarak, spor programlarının çoğu, liglerin ve reklamcıların daha geniş izleyici kitlesini garanti edebilecekleri geleneksel ödemeli TV kanallarında devam ediyor.

NBA, yeni rekabet ortamının ilk büyük sınavı olacak. ESPN ve Turner ile olan anlaşmaları 2024-25 sezonu boyunca devam ediyor. Çoğu spor ve medya yöneticisi, ligin oyunlarının çoğu için geleneksel yayıncılara sadık kalacağını ve bir teknoloji şirketi için hakların küçük bir kısmını keseceğini tahmin ediyor.

Spor özel sermaye şirketi Bruin Capital’in kurucusu ve NASCAR’ın eski baş işletme görevlisi George Pyne, “Onları gelecek için koruyor ve ürünü yeni izleyicilere sunuyor” dedi. “Ağ ortaklarıyla hala uzun vadeli bir ilişkiye sahip olabilirler, ancak ayak parmaklarını yeni medyaya sokarlar.”

Bu makale ilk olarak The New York Times’da yayınlandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu