GenelTeknoloji

CEO Tim Sweeney, Epic Games’in oyunlarda NFT kullanımını yasaklamayacağını söyledi

CEO Tim Sweeney, Epic Games’in oyunlarda NFT kullanımını yasaklamayacağını söyledi

Epic Games CEO’su Tim Sweeney, şirketin oyunlarından takas edilemez jetonları (NFT’ler) yasaklama planı olmadığını tweetledi. Bu, Microsoft’a ait Minecraft’ın, topluluk tarafından işletilen Minecraft oyun sunucularında NFT’lerin kullanımını yakında yasaklayacağını duyurmasıyla geldi.

“Geliştiriciler oyunlarını nasıl oluşturacaklarına karar vermekte özgür olmalı ve siz onları oynayıp oynamamaya karar vermekte özgürsünüz. Mağazaların ve işletim sistemi üreticilerinin görüşlerini başkalarına dayatarak müdahale etmemeleri gerektiğine inanıyorum. Kesinlikle yapmayacağız” diye tweet attı Sweeney.

Gönderiye yanıt olarak, bir netizen Sweeney’e NFT’lerin “nefret dolu/ayrımcı içerik” kategorisine girip girmediğini sordu. Kullanıcıya yanıt veren Sweeney, Epic Games’in “editoryal” kararlar verdiğini, ancak NFT’lerin şu anda bunların kapsamına girmediğini öne sürdü. “Bir mağaza böyle bir yargıda bulunmamayı ve yasal olan herhangi bir şeye ev sahipliği yapmayı veya bizim yaptığımız gibi ana akım kabul edilebilir normlarda çizgiyi çizmeyi veya yalnızca sahibinin kişisel inançlarına uyan oyunları kabul etmeyi seçebilir” diye tweet attı.

Çarşamba günü Minecraft, oyuncuların güvenli ve kapsayıcı bir deneyim yaşamalarını sağlamak için şirketin NFT’leri yasaklamaya karar verdiğini belirten bir açıklama yayınladı. “..blockchain teknolojilerinin istemci ve sunucu uygulamalarımıza entegre edilmesine izin verilmez ve dünyalar, görünümler, kişisel öğeler veya diğer modlar gibi Minecraft oyun içi içeriği, kıt bir dijital varlık oluşturmak için blockchain teknolojisi tarafından kullanılamaz, ” şirket bir gönderide söyledi.

Minecraft geliştiricilerine göre, NFT’ler ve diğer blok zincir teknolojileri, yaratıcı dahil etme ve birlikte oynama değerleriyle uyumlu olmayan kıtlık ve dışlamaya dayalı dijital mülkiyet yaratır. Şirket ayrıca, odağı oyun oynamaktan uzaklaştıran ve vurgunculuğu teşvik eden NFT’ler etrafındaki spekülatif fiyatlandırma ve yatırım zihniyetinin altını çizdi. “Ayrıca, bazı üçüncü taraf NFT’lerin güvenilir olmayabileceğinden ve onları satın alan oyunculara mal olabileceğinden endişe duyuyoruz. Bazı üçüncü taraf NFT uygulamaları da tamamen blok zinciri teknolojisine bağlıdır ve önceden haber verilmeksizin ortadan kaybolabilecek bir varlık yöneticisi gerektirebilir.”

NFT’lerin yapay veya hileli olarak şişirilmiş fiyatlarla satıldığı durumlar olduğu belirtilmelidir. Bu arada Epic Games, lider bir interaktif eğlence şirketi ve 3D motor teknolojisi sağlayıcısıdır. 350 milyondan fazla hesap ve 2,5 milyar arkadaş bağlantısıyla dünyanın en büyük oyunu olan Fortnite’ı işletiyor. Epic ayrıca, dünyanın önde gelen oyunlarına güç veren ve film ve televizyon, mimari, otomotiv ve görselleştirme ve simülasyon için üretim gibi sektörlerde benimsenen Unreal Engine’i de geliştirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu