GenelTeknoloji

Çin, en güçlü roketinin enkazını yakından takip ediyor

Çin, en güçlü roketinin enkazını yakından takip ediyor

 

Pekin hükümeti Çarşamba günü yaptığı açıklamada, yeni fırlatılan büyük bir Çin roketinin kalıntılarının bu hafta sonu kontrolsüz bir yeniden girişle atmosfere geri dönmesi bekleniyor, ancak yerdeki herkes için çok az risk oluşturuyor.

Long March 5B roketi, yörüngede yapım aşamasında olan yeni Çin uzay istasyonuna bir laboratuvar modülü teslim etmek için Pazar günü patladı ve Çin’in 2020’deki ilk lansmanından bu yana Çin’in en güçlü roketinin üçüncü uçuşunu işaret etti.

İlk iki uçuşu sırasında meydana geldiği gibi, roketin 100 fit (30 metre) uzunluğunda ve 22 ton (yaklaşık 48.500 lb) ağırlığındaki ana çekirdek aşamasının tamamı zaten düşük yörüngeye ulaştı ve atmosferik bir kez Dünya’ya geri dönmesi bekleniyor. Amerikalı uzmanlara göre sürtünme onu aşağı doğru çekiyor.

Nihayetinde, roket gövdesi atmosfere daldıkça parçalanacak, ancak çok sayıda parçanın, yaklaşık 2.000 km (1.240 mil) uzunluğunda ve yaklaşık 70 km (44 mil) bir alanda yağmur enkazına ateşli bir yeniden girişten kurtulması için yeterince büyük. geniş, bağımsız ABD merkezli analistler Çarşamba günü söyledi.

Uzmanlar, önümüzdeki günlerde potansiyel etki alanını yeniden girişe daha yakın daraltabilecek olsa da, enkaz alanının muhtemel yerini önceden belirlemek imkansız.

Los Angeles yakınlarındaki hükümet tarafından finanse edilen kar amacı gütmeyen bir araştırma merkezi olan Aerospace Corp.’a göre, mevcut en son izleme verisi projelerinin yeniden girişi Pazar 0024 GMT civarında, artı veya eksi 16 saat içinde gerçekleşecek.

Havacılık ve uzay analisti Ted Muelhaupt bir haber brifinginde gazetecilere verdiği demeçte, potansiyel enkaz yolundaki Dünya yüzeyinin %75’inin su, çöl veya orman olduğu göz önüne alındığında, yerdeki insanlar ve mülkler için genel risk oldukça düşüktür.

Bununla birlikte, roket parçalarının, Mayıs 2020’de başka bir Çin Uzun Yürüyüşü 5B’nin parçalarının Fildişi Sahili’ne inip bu Batı Afrika ülkesindeki birkaç binaya zarar vererek, yaralanma olmamasına rağmen, olduğu gibi, nüfuslu bir alana düşme olasılığı var. Muelhaupt, rapor edildiğini söyledi.

Buna karşılık, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer birçok uzay yolculuğu ülkesi, genellikle büyük, kontrolsüz yeniden girişleri önlemek için roketlerini tasarlamanın ek masrafına gidiyor – NASA uzay istasyonu Skylab’ın büyük parçaları düştüğünden beri büyük ölçüde gözlemlenen bir zorunluluktur. 1979’da yörüngeye oturdu ve Avustralya’ya indi.

Genel olarak, bu hafta sonu düşen roket parçalarından birinin yaralanması veya ölmesi ihtimali 1000’de bir ile 230’da bir arasında değişiyor ve uluslararası kabul edilen 10.000’de bir olan zayiat riski eşiğinin oldukça üzerinde, dedi.

Ancak herhangi bir bireyin maruz kaldığı risk, 10 trilyonda altı şans mertebesinde çok daha düşüktür. Karşılaştırıldığında, yıldırım çarpma ihtimalinin yaklaşık 80.000 kat daha fazla olduğunu söyledi.

Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, enkazın havacılığa veya yerdeki insanlara ve mülklere zarar verme olasılığının çok düşük olduğunu söyledi. Roketin çoğu bileşeninin yeniden girişte imha edileceğini söyledi.

Geçen yıl, NASA ve diğerleri, Pekin hükümetinin tahmini enkaz yörüngesi veya Mayıs 2021’deki son Uzun Yürüyüş roket uçuşunun yeniden giriş penceresi hakkında sessiz kalmasından sonra Çin’i anlaşılmaz olmakla suçladı.

Bu uçuştan çıkan enkaz Hint Okyanusu’na zararsız bir şekilde indi.

Zhao’nun Çarşamba günü yaptığı konuşmadan birkaç saat sonra, Çin İnsanlı Uzay Ajansı (CMSA), son roketinin yaklaşık konumunu nadir bir kamu açıklamasında verdi. Ajans, saat 16:00 (0800 GMT) itibariyle roketin, en uzak noktasında 263,2 km ve en yakın noktasında 176,6 km yükseklikte eliptik bir yörüngede dünyayı çevrelediğini söyledi.

Çarşamba günü CMSA tarafından tahmini yeniden giriş ayrıntıları verilmedi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu