Mobil

COD Kontrol Cihazı Mobilde Çalışmıyor mu? Bu 12 Düzeltmeyi Deneyin

COD Kontrol Cihazı Mobilde Çalışmıyor mu? Bu 12 Düzeltmeyi Deneyin

 

Call of Duty Mobile ile ilgili en iyi şey, denetleyiciyi desteklemesidir. Kontrolör ile COD oynamak, nişan alma ve atış yeteneğinizi geliştirmeye yardımcı olduğu için karşılaştırmalı bir avantaja sahiptir. Ancak birkaç oyuncu, Kontrolörlerinin sık sık bağlı cihazla bağlantısını kestiğini ve hiç yanıt vermediğini bildirdi.

Bildirilen hata sayısı arttıkça, oyun mobil platformlar için iyi optimize edilmemiş gibi görünüyor. Ancak, bununla birlikte, sorunu çözmek için birkaç şey yapabilirsiniz.

Denetleyicinizin Cep Telefonunuzda çalışmaması sorununu çözmek için hızlı ve kolay düzeltmeleri burada kısa listeye aldık.

Denetleyicim Neden Mobilde Çalışmıyor?

Denetleyicinin Mobil’de çalışmamasının çeşitli nedenleri olabilir. Bu sorunun arkasındaki olası ve en yaygın nedenlerden bazıları aşağıda belirtilmiştir:

Mobil Cihazınız ve Kontrol Cihazınız doğru şekilde kurulmamış veya bağlanmamıştır. COD denetleyicinizde fiziksel hasar var. COD denetleyicisi uyumsuz olabilir. Denetleyici pilinin çalışmak için yeterli gücü yok.

COD Denetleyicinin Mobilde Çalışamaması Nasıl Düzeltilir?

Bu bölümde, Denetleyicinin cihazınızda çalışmamasını nasıl çözebileceğinizi göreceğiz. Düzeltmelerden birinin işinize yarayacağını umuyoruz.

Desteklenen Denetleyiciyi Kullan

Kullanım-Desteklenen-Denetleyici

Birçok kullanıcı, COD Mobile’ın mobil cihazlar için çalışan çok az resmi denetleyici desteğine sahip olduğunun farkında değil. Mobil cihazlar için resmi olarak desteklenen bazı denetleyiciler, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox X ve S serisi gibi Xbox ve PlayStation’dandır. Bu denetleyicilerin yanında bağlanmaya veya oynatmaya çalışırsanız çalışmayabilir. Bu nedenle, COD’yi oynatmak için uyumlu Denetleyiciyi kullanmanız gerekir.

Fiziksel Hasar Kontrolü

Kontrolörünüzü kontrol etmeyi unutmayınız. Herhangi bir hasar varsa, tel kopmuşsa veya başka bir donanım hasarı varsa, düzgün çalışmayabilir. Sorun donanım hasarıysa, yenisiyle değiştirmeniz ve tekrar çalışıp çalışmayacağını görmeniz gerekir. Veya herhangi bir donanım sorunu yoksa aşağıda belirtilen diğer yöntemlere geçin.

Bağlantıyı Kontrol Edin

İnternet bağlantısı

Ağ Bağlantısı, cihazınızın ve Denetleyicinizin bağlanıp bağlanmayacağının belirlenmesinde de büyük rol oynar. Bu nedenle, Denetleyicinizin açık olduğundan ve cihazınızın Bluetooth’unun etkinleştirildiğinden emin olun. Bağlantı kesilme sorunlarıyla karşılaşırsanız, kararlı bir bağlantı için Bluetooth’u kapatıp açmalı ve Bluetooth aralığında kalmalısınız. Veya USB üzerinden kullanıyorsanız, düzgün şekilde kurulduğundan ve bağlandığından emin olun.

Denetleyicinin Pilini Şarj Edin

Denetleyicinizin onu açmak için yeterli pili olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Pili zayıfsa, sık sık bağlantıyı kesebilir veya yeniden bağlanmayabilir. Bu nedenle, Denetleyiciyi şarj edin ve tekrar çalışıp çalışmayacağını görün.

Oyuna Yeniden Girin

Oyunun ortasında Kumandanız çalışmayı durdurursa, oyunun ortasında kumanda ayarını değiştirmiş olabilirsiniz. Bu durumda, ayarlarınızı uygulanabilir hale getirmek için oyuna yeniden girmeniz gerekir. Bazı durumlarda, bunu yapmak Denetleyicinin düzgün çalışmasını da engelleyebilir.

Oyundan Çıkmaya Zorla

Oyunu oynarken, daha fazla pil tüketebileceğinden arka planda herhangi bir uygulama çalıştırmamanız daha iyidir ve tüm uygulamalar için belleğe uygun şekilde öncelik verilmeyebilir, bu da bazen bunun gibi genel görevleri gerçekleştirmekte zorlanabilir. Bu nedenle, böyle bir sorunu çözmek için tüm arka plan uygulamalarından çıkmalı ve oyunu yeniden başlatmalısınız.

iPhone ve Android’de

Ana ekrandan yukarı kaydırın ve en son uygulamaları gördüğünüzde parmağınızı bırakın.Oyunu bulun. Oyunu veya arka planda çalışan tüm uygulamaları yukarı kaydırın. Oyunu veya arka planda çalışan tüm uygulamaları yukarı kaydırın

Oyun İçi Kumanda Ayarlarını Kontrol Edin

Bağlı olup olmadığını görmek için denetleyici ayarlarına göz kulak olmanız gerekir. Ancak, yukarıda belirtildiği gibi, Bluetooth ayarlarını etkinleştirmeniz ve Denetleyicinizi cihaza takmadan önce yeterli pile sahip olmanız gerekir.

Denetleyici ayarlarını kontrol etmek için verilen adımları izleyin:

COD mobil oyununu açın. Ayarlar’a tıklayın. Denetleyiciye gidin ve Ayarlar’a dokunun. Connect Controller’ın bağlı olarak gösterildiğini kontrol edin ve ayrıca Enable Controller desteğini açmalısınız. Connect Controller'ın bağlı olarak gösterildiğini kontrol edin ve ayrıca Enable Controller desteğini açmalısınız.

Seç ve Dinle’yi devre dışı bırak

Bazen telefonunuzdaki özellikler Denetleyici gibi harici cihazın çalışmasını da engelleyebilir. Açtıysanız devre dışı bırakmanız gereken Konuşmak için seç adlı bir özellik vardır.

Android’de

Ayarlar’ı açın. Aşağı kaydırın ve Ek Ayarlar’a gidin. Erişilebilirlik’e dokunun.
Erişilebilirlik üzerine dokunun

Vizyon sekmesine gidin ve Seç ve Konuş üzerine dokunun.
Vizyon sekmesine gidin ve Seç ve Konuş üzerine dokunun

Ardından, Seç ve Dinle kısayolunu kapatın.

iPhone’da

Ayarlar’ı açın.Aşağı kaydırın ve Erişilebilirlik’e gidin.Sözlü İçerik’e dokunun.Konuşma Ekranını kapatın.
Konuşma Ekranını kapatın

Cihazlarınızı Yeniden Başlatın

Bu, bu tür sorunları çözmek için düşünmeniz gereken başka bir yöntemdir. Cihazı yeniden başlatmak, sorunların çoğunu fazla çaba harcamadan çözecektir. Ve çoğu zaman çalışır. Bu nedenle, sık sık bağlantı kopması veya bağlanamama sorunları yaşıyorsanız, düzeltmek için Mobil ve Denetleyicinizi yeniden başlatmayı deneyin.

Cihazınızı Güncelleyin

Denetleyicinin çalışıp çalışmaması, cihazınızın yazılım sürümüne de bağlıdır. Android durumunda, Android sürüm 10 veya daha yüksek bir sürüme sahip olmanız gerekir. iOS için, iOS 13 veya daha yüksek bir sürüme sahip olmanız gerekir. Bu tür sürümlerin altındaysanız, cihaz Denetleyici ile çalışmayacaktır. Bu nedenle, Denetleyici ile çalışmasını uyumlu hale getirmek için cihazınızı en son yazılım sürümüne güncellemeniz gerekir.

Android’de

Ayarlar’ı açın. Cihaz Hakkında’ya gidin. Sistem Güncellemesi’ne tıklayın.
Sistem Güncellemesine tıklayın

Şimdi güncellemeleri kontrol edin. Cihazınız için yeni güncelleme mevcutsa, Güncellemeyi İndir üzerine dokunun.
Güncellemeyi İndir'e dokunun

Cihazınızı güncellemek biraz zaman alabilir.

iPhone’da

Ayarlar’ı açın.Genel’e gidin.Yazılım Güncellemesi’ne tıklayın.Yeni güncelleme cihazınız için mevcutsa, İndir ve Yükle’ye dokunun.
Aşağı kaydırın, İndir ve Yükle'ye dokunun

Parolanızı girmeniz gerekmektedir. Ardından, cihazınız güncellenecektir. COD’yi güncelle

Bazen sorun Cep Telefonunuzda veya Kontrol Cihazınızda değildir. Oyunda bazı özelliklerin çalışmasını engelleyen bir sorun olabilir. Ayrıca oyunun eski bir sürümünde çalışıyorsanız, denetleyici özelliği çalışmayabilir. Sebep ne olursa olsun, oyunu en son sürüme güncellemek, oyun içindeki birçok sorunu çözebilir ve cihazınızda çalışmayan kontrolör sorunlarını çözebilir.

Android’de

Play Store’u açın. (COD) veya Call of Duty’yi arayın. Üzerine dokunun ve Güncelle’ye tıklayın.

iPhone’da

App Store’u açın. (COD) veya Call of Duty arayın. Üzerine dokunun ve Güncelle’ye tıklayın. Ağ Ayarlarını Sıfırla

Denetleyici ve Mobil Bluetooth aracılığıyla bağlanmalıdır. Soruna herhangi bir ağ ayarı neden oluyorsa, sorunu düzeltmek için cihazın ağ ayarını sıfırlayabilirsiniz. Bu ayarları sıfırladığınızda, ağ bağlantılarınızla ilgili tüm hatalar netleşerek bu sorunu çözebilir ve Kontrolör ile bağlantı kurabilirsiniz.

Android’de

Ayarlar’ı açın. Bağlantı ve Paylaşım’a gidin. Wi-Fi, Mobil Ağları ve Bluetooth’u Sıfırla’ya dokunun.
Wi-Fi, Mobil Ağları ve Bluetooth'u Sıfırla üzerine dokunun

Ayarları Sıfırla’ya tıklayın. Cihaz modelinizi çizmeniz veya bir şifre girmeniz gerekmektedir. Bunu yaptığınızda, ağ ayarlarınız sıfırlanacaktır.

iPhone’da

Ayarlar’ı açın. Genel’e gidin. Aşağı kaydırın ve iPhone’u Aktar veya Sıfırla’ya dokunun.
İPhone'u Aktar veya Sıfırla'ya tıklayın

Sıfırla’ya basın. Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya tıklayın.

Ağ Ayarlarını Sıfırla'ya tıklayın

Cihaz şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Bunu yaptıktan sonra, onaylamak için Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya tıklamalısınız.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu