Windows

Ctrl F Çalışmıyor mu? Düzeltmenin 12 Kanıtlanmış Yolu

Ctrl F Çalışmıyor mu? Düzeltmenin 12 Kanıtlanmış Yolu

 

Ctrl + F, belgenizdeki kelimeleri veya ifadeleri anında bulmanızı sağlayan kullanışlı bir kısayoldur. Ancak bu özellik bazen çalışmayı durdurur ve hızlı arama yeteneğinizi engeller.

Bul kısayolu herhangi bir zamanda çalışmayı durdurabilir. Örneğin, Microsoft Word’de bir sözcük belgesi aramak için Ctrl + F tuşlarına basarsınız, ancak Bul iletişim kutusu görünmez.

Çoğu zaman, sorun hatalı bir klavye nedeniyle ortaya çıkabilir. Ancak, bazı durumlarda birçok yazılım hatası da sorumludur.

Ctrl F’nin Çalışmamasının Nedenleri

Düzeltmeler bölümüne geçmeden önce, Ctrl F tuşunun çalışmamasının ardındaki bazı nedenlere değinelim: Tuşlarla ilgili fiziksel sorunlar Kayıtsız veya bozuk Oleacc.dll dosyasıKlavye yeniden eşleme aracının kullanımı Kısayolları ele geçirme uygulamalarıFarklı klavye düzeniTarayıcı UzantılarıDevre dışı HID ​​hizmetiBozuk klavye sürücüsüSorunlu Windows güncellemesi

Ctrl F Çalışmıyor Nasıl Onarılır

Ctrl + F komutunuzun çalışmamasının birkaç nedeni olsa da, belirli bir çözüm sunamıyoruz. Ancak, sorununuzu çözmenize yardımcı olabilecek 12 sorun giderme yöntemini listeledik.

Öyleyse hemen konuya girelim.

Donanım Kontrolü Gerçekleştirin

Diğer düzeltmelere geçmeden önce temel bir donanım denetimi gerçekleştirmelisiniz. Kullandıkça ellerinizdeki kir ve kalıntılar klavyeye kolayca girebilir. Diğer yabancı cisimler de anahtarların altına girerek onları kusurlu hale getirebilir.

Anahtarları pamuklu çubuk veya tüy bırakmayan bir bezle de temizleyebilirsiniz. Bezi nemlendirmek için izopropil alkol kullanmanızı öneririz. Bir basınçlı hava siliciyi yönetebiliyorsanız, klavyeleri temizlemek için kullanın.

Klavyenizde, klavyenin solunda ve sağında olmak üzere iki adet Ctrl tuşu bulunmaktadır. Her ikisini de F tuşuyla kullanmayı deneyin ve soruna hangi tuşun neden olduğunu anlayabilirsiniz.

Yapışkan Tuşlar Özelliğini Etkinleştirin

Yapışkan tuşlar, Windows tarafından sağlanan ve etkinleştirildiğinde kısayolları daha kolay kullanmanızı sağlayan bir erişim kolaylığı özelliğidir. Örneğin, Ctrl + F tuşlarına basmanız gerekiyorsa, Ctrl’ye basabilir, bırakabilir ve ardından F tuşuna basabilirsiniz. F’ye basmadan önce Ctrl tuşunu basılı tutmanıza gerek yok.

Başka bir tuşa basmadan önce bir tuşu basılı tutmakta sorun yaşıyorsanız, yapışkan tuş özelliğini etkinleştirin.

İşte adımlar:

Ayarlar’ı açmak için Windows + I tuşlarına basın. Sol bölmeden Erişilebilirlik’e tıklayın ve ardından sağ bölmedeki Klavye’ye tıklamak için aşağı kaydırın.
erişilebilirlik klavyesi

Yapışkan tuşlar seçeneğini açın.
yapışkan tuşlarda geçiş yap

Aktif Erişilebilirlik Temel Bileşenini Yeniden Kaydedin veya Onarın

Aktif Erişilebilirlik Çekirdek Bileşeni olarak da bilinen Oleacc.dll, bir klavye veya fareden girişleri kaydetmekten sorumlu bir dinamik bağlantı kitaplığı (DLL) dosyasıdır. Bazen kendi kendine kaydı silinebilir ve Ctrl + F gibi kısayollarda soruna neden olabilir. Böyle bir durumda bileşeni yeniden kaydetmeniz gerekir.

Oleacc.dll dosyasını yeniden kaydettirmek için aşağıdaki adımları izleyin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows + R tuşlarına basın. Komut İstemi’ni yönetici olarak çalıştırmak için cmd yazın ve Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın. Komut penceresine şu komutu yazın: regsvr32 oleacc.dll ve dll dosyasını yeniden kaydetmek için Enter’a basın .
oleacc dosyasını yeniden kaydettirin

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Bul kısayoluyla sorunun devam edip etmediğini görün. Yeniden kayıt işlemi işe yaramazsa, dll dosyası muhtemelen bozuktur. Bozuk .dll dosyasını onarmak için SFC ve DISM araçlarını kullanabilirsiniz.

İlk önce SFC komutunu çalıştırın; sorunu çözerse, DISM ile devam etmenize gerek yoktur. Aksi takdirde, bozuk dosyayı düzeltmek için DISM aracını da çalıştırmanız gerekir.

Komut penceresinde SFC /Scannow yazın ve SFC aracını çalıştırmak için Enter tuşuna basın.
koşu-sfc

Komut penceresine Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth yazın ve DISM aracını çalıştırmak için Enter’a basın.
dism-komut-3-1

Yerel Grup İlkesini Düzenle

Windows, normalde sistem yapılandırması olan yerel grup ilkelerini düzenlemek için bir Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi sağlar. Kısayol tuşu özelliğinin açık olduğundan emin olun. Aksi takdirde, Ctrl + F dahil olmak üzere Windows kısayollarını kullanamazsınız.

Politikalarda değişiklik yapmak için şu adımları izleyin:

Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Çalıştır’ı seçin. Metin kutusuna gpedit.msc yazın ve Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni açmak için Enter’a basın. Kullanıcı Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Dosya Gezgini’ne gidin. Ayarlar boyunca aşağı kaydırarak Dönüş’ü bulun Windows Anahtar kısayol tuşlarını kapatın.
pencereleri kapat-tuş-kısayol tuşları

Üzerine çift tıklayın ve bir sonraki pencerede Yapılandırılmadı veya Devre Dışı Bırakıldı’yı seçin.
yapılandırılmamış-veya-devre dışı bırakılmış

Değişiklikleri kaydedin ve Politika Düzenleyicisinden çıkın.Şerit Seçeneklerini Özelleştirin

Microsoft Word ile çalışıyorsanız, Ctrl + F belgenizdeki herhangi bir şeyi bulmak için kullanışlı bir özelliktir. Normalde Word’deyken kombinasyona bastığınızda, Pencerenin sol üst veya sağ üst köşesinde küçük bir Bul kutusu açılır ve bunu fark etmeyebilir ve Ctrl + F çalışmıyor olarak yanlış yorumlayabilirsiniz.

Word’deki şerit seçeneklerini, klavyede Kısayol bul tuşuna bastığınızda ekranınızın ortasında büyük bir açılır pencere görünecek şekilde özelleştirebilirsiniz.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Microsoft Word’ü başlatın ve yeni bir boş belge açın. Pencerenin sol üst köşesindeki Dosya menüsünü tıklayın ve listeden Seçenekler’i tıklayın. Şeridi Özelleştir > Özelleştir’e gidin.
özelleştir_şeritler

Kategoriler altındaki Ana Sayfa sekmesine tıklayın ve Komut listesinde DüzenleBul’a tıklayın. Yeni Kısayol Tuşuna Basın altındaki metin kutusuna tıklayın ve klavyenizde Ctrl + F tuşlarına basın.Ata düğmesine tıklayın.
home_tab_edit_find

Pencereyi kapatın ve değişiklikleri kaydetmek için Tamam düğmesine tıklayın.Klavye Yeniden Eşleme Aracını Kontrol Edin

Bilgisayarınızda SharpKeys gibi bir klavye yeniden eşleme aracı kuruluysa, Bul dışındaki görevleri gerçekleştirmek için Ctrl + F tuş kombinasyonu atanabilir. Bilgisayarınızda bir yeniden eşleyici uygulaması olup olmadığını kontrol edin. Varsa, kısayolları yeniden yapılandırın, böylece Bul işlevi için Ctrl + F kullanılabilir. Artık ihtiyacınız yoksa, yeniden eşleme aracını kaldırmayı da düşünebilirsiniz.

Tarayıcıda Uzantıları Kontrol Edin

Hatta birçok kullanıcı, web tarayıcılarında Ctrl + F kısayolunu kullanmaya çalıştıklarında bunun işe yaramadığını ve bunun nedeninin yüklü uzantılardan biri olduğunu bildirdi. Tarayıcınızda uzantılar yüklüyse, bunları kaldırmayı deneyin ve kısayolun çalışıp çalışmadığına bakın.

Uzantıyı Chrome’da kaldırmak için şu adımları izleyin:

Chrome’u başlatın ve ardından pencerenin sağ üst köşesindeki menü (⋮) düğmesini tıklayın. Listeden Ayarlar’ı seçin. Ayarlar sayfasının sol bölmesinden Uzantılar’ı tıklayın. Tarayıcınızda yüklü olan uzantıların bir listesini size gösterecektir. Uzantıyı kaldırmak için Kaldır düğmesini tıklayın.
uzantıyı kaldır

Tercih Edilen Klavye Dilinizi Değiştirin

Her klavye düzeni, Bul işlevi için bir kısayol olarak Ctrl + F kullanacak şekilde ayarlanmamıştır. Bul kısayolunu kullanmadan önce klavye ayarlarında İngilizce’nin (ABD) birincil dil olduğundan emin olmalısınız.

Tercih ettiğiniz klavye dilini nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Ayarlar’a tıklayın. Saat ve Dil > Dil’e gidin. Birincil dil olarak İngilizce’yi (ABD) seçin.
dil ekle

Ayrıca, başka bir dil ekleyerek ve tekrar İngilizce’ye (ABD) döndürerek klavye ayarlarını sıfırlamayı deneyin.Klavye Sürücüsünü yeniden yükleyin

Bozuk bir klavye sürücüsü, klavyenizin çalışmaya başlamasının başka bir nedenidir. Bazen kısayolları kullanırken bile sorunlara neden olabilir. Klavye sürücüsünü yeniden yüklemeyi deneyin ve sorunu çözüp çözmediğine bakın.

Bu adımları takip et:

Çalıştır iletişim kutusunu açmak için klavyenizde Windows + R tuşlarına basın. Metin alanına devmgmt.msc yazın ve Aygıt Yöneticisi’ni açmak için Enter’a basın. Aygıt Yöneticisi penceresinde Klavyeleri Genişletin. Etkin klavye profiline sağ tıklayın ve Aygıtı şuradan kaldır’ı seçin. bağlam menüsü.
kaldırma_klavyesi

Onay iletişim kutusundaki Kaldır düğmesine tıklayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Sürücünün yeni bir kopyasını yükleyecek ve bozuk klavye sürücüleriyle ilgili sorunları çözecektir.En Son Güncellemeleri Kaldırın

Yakın zamanda bir güncelleme yüklediyseniz ve Ctrl + F harekete geçmeye başladıysa, sorunun nedeni muhtemelen sorunlu güncelleme olabilir. Son güncellemeyi kaldırmayı deneyebilir ve kısayolu çalışma durumuna geri alıp almadığınızı görebilirsiniz.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Başlat düğmesine sağ tıklayın ve listeden Çalıştır’ı seçin. Metin alanına kontrol yazın ve Denetim Masası’nı açmak için Enter’a basın. Programlar > Programlar ve Özellikler > Yüklü güncellemeleri görüntüle’ye gidin.
Yüklenmiş güncellemeleri görüntüle

Orada yüklenen en son güncellemelerin bir listesini göreceksiniz. Seçin, üzerine sağ tıklayın ve Kaldır’a tıklayın.
kaldırma_opsiyonel_güncellemeler

İnsan Arayüzü Aygıt Erişimini Etkinleştir

HID Access hizmeti, bilgisayarınızdaki kısayol düğmesi işlevinin korunmasından sorumludur. Bu hizmet durdurulursa Ctrl + F gibi kısayolların çalışmadığı ile karşılaşabilirsiniz.

Hizmeti etkinleştirmek için şu adımları izlemeniz gerekir:

Windows arama kutusuna Hizmetler yazın ve en üstteki sonuçta gördüğünüz uygulamayı açın. Aşağı kaydırın ve İnsan Arayüzü Aygıt Hizmeti’ni bulun.
HID-hizmetleri

Hizmet adına çift tıklayın ve Başlangıç ​​türü açılır menüsünden Otomatik’i seçin.
başlangıç ​​tipi

Tamam düğmesine tıklayın.Programları Ele Geçiren Kısayolları Kontrol Edin

Bilgisayarınıza EverNote ve GoToWebinar gibi uygulamalar yüklediğinizde, mevcut Windows kısayollarını kendi kısayollarıyla değiştirebilirler. Bu uygulamaları kurup çalıştırdıktan sonra Ctrl + F’nin artık bir Bul işlevi gerçekleştirmediğini fark edebilirsiniz.

EverNote normalde Bul için Ctrl + F yerine Win + Shift + F tuşlarını kullanır, bu da soruna neden olabilir. Söz konusu uygulamanın Kısayol Tuşları bölümünü açarak kısayolu yeniden yapılandırabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu