Windows

“Disk Hatalarını Onarma Bu Bir Saat Sürebilir”

“Disk Hatalarını Onarma Bu Bir Saat Sürebilir”

 

Bazen Windows başlatılırken, önyükleme ekranında “bu bir saat sürebilen disk hataları onarılıyor” mesajıyla karşılaşabilirsiniz. Bu hata genellikle sabit diskinizde sorunlar olduğunda ve Windows önyükleme işlemi sırasında disk sorunlarını gidermeye çalıştığında oluşur.

Birçok küçük sorun Windows tarafından otomatik olarak düzeltilir ancak bu biraz zaman alabilir. Ancak çoğu durumda, sorun daha kritik olabilir ve bilgisayarınızı saatlerce hatta günlerce yalnız bıraktıktan sonra bile çözülmez. Yani, benzer bir durumdaysanız, bu rehber tam size göre.

“Bu bir saat sürebilecek disk hatalarını onarmak” Hatasına Neden Olan Nedir?

En basit senaryoda, bu hata, zorunlu bir kapatma nedeniyle oluşabilir. Ani elektrik kesintilerinden veya güç düğmesine yanlışlıkla basılmasından kaynaklanabilir. Ancak bu hata mesajının oluşmasına neden olan diğer nedenler şunlardır:

Bozuk Çevresel Aygıtlar.Windows dosyalarında sorun.Diskte bozuk sektörlerSabit disk hatası

“Bu bir saat sürebilen disk hatalarını onarmak” Hatası Nasıl Düzeltilir?

Bu makaledeki çözümleri denemek için öncelikle Windows Gelişmiş Başlangıç ​​seçenekleri ekranına ulaşmalısınız. Güç düğmesini 10 saniye basılı tutarak bilgisayarınızı kapatın. Ardından bilgisayarınızı açın ve bu işlemi üç kez tekrarlayın. Üçüncü yeniden başlatmada, Windows Kurtarma Ortamı’na girmelisiniz.

Ardından, aşağıdaki çözümleri denemeye hazırsınız:

Başlangıç ​​onarımı

Başlangıç ​​Onarma, Windows’un başlatılmasını engelleyen hataları gidermek için başka bir yerleşik araçtır. Bilgisayarınızda Gelişmiş Başlangıç ​​Seçeneği ekranını açın ve aşağıdaki adımları izleyin:

Başlangıç ​​ekranından Sorun Gider seçeneğini seçin. Gelişmiş seçeneklere gidin. Başlangıç ​​onarımına tıklayın.
Başlangıç ​​onarımı

İşlem bitene kadar bekleyin. Hatanın türüne bağlı olarak Windows ya düzeltir ya da tamir edilemediğini gösterir. Başlangıç ​​onarımı sorunu çözmezse, BCD’yi yeniden oluşturmayı deneyin.

Harici Sürücüleri Ayırın

PC’ye herhangi bir çevresel depolama aygıtı eklemek, depolama alanını genişletir. Bilgisayar, bu tür depolamayı ayrı bir disk bölümü olarak tanımaya çalışır. Ve önyüklemeden önce herhangi bir bozuk sürücü takarsanız, Windows sorunu giderme eğilimindedir. Ve sorunları çözemezse, bu tür bir hata mesajı alırsınız.

Bunun olası çözümü, bilgisayarınızdan herhangi bir harici sürücüyü çıkarmaktır. Çıkarmak için bilgisayarınızı kapatın ve ardından sorunu çözüp çözmediğini kontrol etmek için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

CHKDSK Komutunu Çalıştırın

CHKDSK (Diski Denetle), diskle ilgili sorunları gidermek için Windows’ta yerleşik bir komuttur. Diskinizde bulunan bozuk kesimleri düzeltmek için bu komutu güvenli modda çalıştırabilirsiniz. Windows Kurtarma Ortamı’na girdikten sonra,

Sorun Giderme seçeneğine gidin. Gelişmiş Seçenekler > Komut İstemi’ni seçin. CHKDSK C:\ /r /f /x komutunu yazın ve Enter’a basın.0x80070057 1 için chkdsk'yi çalıştırın

Bu komutu, Windows’unuza güvenli mod yükleyerek de çalıştırabilirsiniz. Windows’ta sorunlara neden olabilecek çoğu sürücü ve diğer dosyalar yüklenmez. Ancak komutları çalıştırmak gibi varsayılan Windows işlevlerini gerçekleştirebileceksiniz.

Windows’u Sıfırla ve Yeniden Yükle

Bu hata, çöken Windows’un bir sonucu olabileceğinden, geçerli bir seçenek olarak sıfırlayabilirsiniz.

Bunu yapmak için önce Windows Kurtarma Ortamı’na girmeniz gerekir.

Ardından şu adımları izleyin:

Sorun Gider’i seçin. Bu bilgisayarı sıfırla seçeneğini belirleyin.sorun giderme-bu bilgisayarı sıfırla

Dosyalarımı sakla veya Her şeyi kaldır’ı seçin.Disk Hataları

Sürücüyü tamamen temizle’yi seçin. Sıfırla’yı seçin.

Ancak sıfırlama işlemi sorunu çözmezse, temiz bir Windows yüklemesi de gerçekleştirebilirsiniz.

Sabit Sürücü Arızalarını Kontrol Edin

Sabit sürücüler, teknik hatalara maruz kalabilecek fiziksel cihazlardır. Sabit sürücünüz zor zamanlar geçiriyorsa, PC böyle bir hata mesajı gösterecektir.

Durumunu bulmak için diskinizin sağlığını kontrol edebilirsiniz. Birçok üçüncü taraf uygulaması, diskin ayrıntılı performansını taramak ve ölçmek için size özellikler sağlar. HP ve Dell gibi belirli bilgisayar markaları, onarılabilir sorunları taramak ve düzeltmek için kendi yazılımlarını da sağlar.

Bu hata devam ederse, sabit sürücünüz hasar görmüş olabilir. HDD’lerdeki motor arızasından SSD’lerdeki bozuk sektörlere kadar her şey olabilir. Harici bir SATA – USB sürücü muhafazası kullanarak arızaları olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu tür durumlar için çevrimiçi arama yapın.

Şimdi bilgisayarınızı kapatın ve sabit diski güvenle çıkarın. Sabit diskinizi kullanım kılavuzlarına göre kutusuna yerleştirin ve başka bir PC’ye bağlayın. Başka bir bilgisayarda da sorun yaratıyorsa, sürücünüz arızalıdır.

Ancak kontrol ettikten sonra, sabit diskinizde onarılamaz bir sorun bulursanız, onu onarmak veya değiştirmek için ilerleyin. Bir teknisyene danışmanızı tavsiye ederim.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu