Windows

Dizüstü Bilgisayarda İmleç Nasıl Açılır?

Dizüstü Bilgisayarda İmleç Nasıl Açılır?

 

Birçok yeni dizüstü bilgisayar bir dokunmatik ekran özelliği ile birlikte gelir, ancak yine de eski imleç kadar kullanışlı değildir. Örneğin, dizüstü bilgisayarımda fare kullanmaya o kadar alışkınım ki, sahip olmamam performansımı ciddi şekilde engelleyebilir.

Ancak, imleç bazen kilitlenebilir. Ne kadar denerseniz deneyin, imleç tek bir yerde kalır. Bunun nedeni, aygıt sürücülerinin arızalanması, ayarların yanlış yapılandırılması veya birisinin yanlışlıkla devre dışı bırakması olabilir.

Bu yazıda, bir dizüstü bilgisayarda imlecin kilidinin nasıl açılacağına ilişkin bilgileri ele aldık.

Windows’ta İmleç Kilidi Nasıl Açılır?

Dizüstü bilgisayarınızda imlecin kilidini açmanın birkaç yöntemi vardır. Ancak, başlamadan önce, tüm sisteminizin değil, yalnızca imlecin kilitlendiğinden emin olun.

Başlat menüsünü açmak için windows tuşuna basabilir ve açılıp açılmadığını görebilirsiniz. Varsa, yalnızca imleciniz kilitlenir, ancak kilitlenmezse, tüm bilgisayarınız büyük olasılıkla donmuştur.

Windows’ta imlecin kilidini açmak için diğer bazı yaygın yöntemler şunlardır.

İşlev tuşlarından Dokunmatik Yüzeyi Etkinleştir

Dokunmatik Yüzeyi klavyeden devre dışı bırakmak çok basittir ve insanlar genellikle yanlışlıkla ona basar. İmleç kilitlenir ve Dokunmatik Yüzey çalışmayı durdurur.

Dokunmatik Yüzeyi yeniden etkinleştirmek için ‘Dokunmatik yüzeyi devre dışı bırak’ işlev tuşuna basabilirsiniz. Anahtarın konumu laptoptan laptopa değişiklik gösterebilir ancak 12 fonksiyon tuşundan birindedir. Genellikle F6, F7 veya F8 tuşlarında bulabilirsiniz. Bazı dizüstü bilgisayarlar değişiklik gösterebileceğinden, Fn tuşuyla birlikte işlev tuşuna da basmanız gerekebilir.

Bu yöntem işinize yaramazsa bu listedeki diğer yöntemleri deneyin.

Ayarlardan Dokunmatik Yüzeyi Etkinleştir

Dizüstü Bilgisayar

Dokunmatik Yüzeyi ayarlardan da devre dışı bırakabilir veya etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca, etrafta bir fareniz yoksa, Touchpad’i ayarlardan yalnızca klavyeyi kullanarak etkinleştirme yöntemimiz var.

Ek olarak, Touchpad’in çalışması için hem işlev tuşunda hem de ayarlarda etkinleştirilmesi gerekir. Dokunmatik Yüzeyiniz işlev tuşundan devre dışı bırakılmışsa ancak ayarlar etkin olduğunu gösteriyorsa, Dokunmatik Yüzeyiniz yine de çalışmayacaktır. Ayarlardaki dokunmatik yüzey işlev tuşu ve dokunmatik yüzey seçeneği bağımsızdır.

Bu yöntemi denedikten sonra, işlev tuşundan Dokunmatik Yüzeyi etkinleştirmeyi deneyin.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Fare ve Klavyeyi Kullanma Ayarları açın ve Cihazlar’ı seçin. Sol kenar çubuğundan Dokunmatik Yüzey’i seçin. Sağ panelde Dokunmatik Yüzey seçeneğini açın.dokunmatik yüzey-pencerelerden-devre dışı bırakma

Ayrıca, devre dışı bırakılmışsa, Fare bağlandığında dokunmatik yüzeyi açık bırak seçeneğini belirleyin. Yalnızca Klavye Kullanma Ayarları açmak için Windows tuşu + I’ye basın. Aygıtlar’ı seçmek için Sekme düğmesine ve ok tuşlarına dokunun. Seçmek için Sekme düğmesine ve ok tuşlarına tekrar basın. Dokunmatik Yüzey ve Enter’a basın. Seçenekler arasında gezinmek için Sekme’ye basın ve Dokunmatik Yüzey’i kapatmak için boşluk çubuğuna basın.

Sol kenar çubuğunda Dokunmatik Yüzey seçeneği yoksa, Dokunmatik Yüzey sürücünüz muhtemelen devre dışıdır.

Dokunmatik Yüzey Sürücünüzü Etkinleştirin ve Güncelleyin

Dokunmatik yüzey sürücüsü güncel değilse veya devre dışıysa dokunmatik yüzeyiniz de kilitlenebilir. Eski bir sürücü, işlevlerini düzgün bir şekilde yerine getiremez ve devre dışı bırakılmış bir sürücü, donanım ile sistem arasındaki iletişimi tamamen keser.

Dokunmatik yüzey sürücünüzü fare ile ve fare olmadan nasıl güncelleyeceğiniz ve etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Fare ve Klavyeyi Kullanma Çalıştır kutusunu açmak için Windows + R tuşlarına basın ve devmgmt.msc Aygıt Yöneticisi’nde, İnsan Arabirim Aygıtları’nı çift tıklayın.HID uyumlu dokunmatik yüzeyi sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle’yi tıklayın. (Sürücü devre dışıysa, ayrıca Sürücüyü etkinleştir’e tıklayın.)
Sürücüyü güncelle

Sürücüleri otomatik olarak ara’ya tıklayın ve sistemin sürücüyü indirmesine izin verin. Yalnızca Klavye Kullanarak Çalıştır kutusunu açmak için Windows + R tuşlarına basın ve devmgmt.msc Aygıt Yöneticisi’nde Sekme’ye basın ve aşağı ok ile İnsan Arabirim Aygıtları’na gidin tuşu.İnsan Arayüzü Aygıtlarında sağ ok tuşuna basın.HID uyumlu dokunmatik yüzeye gidin ve Enter’a basın.Yeni pencerede, Genel sekmesi vurgulanana kadar Sekme’ye basın.Sağ ok tuşuna basın ve Sürücü sekmesini seçin .Seçenekler arasında gezinmek için Sekme düğmesini kullanın ve Sürücüyü Güncelle’yi seçin. (Sürücü devre dışıysa, Sürücüyü etkinleştir’i seçin ve Enter’a basın.) Enter’a tıklayın ve sürücüler için otomatik olarak Arama’da tekrar Enter’a basın.Mac’te İmleç Nasıl Açılır?

Mac’te imlecin kilidini açmak, Windows’a kıyasla biraz farklıdır. Windows izleme dörtgeninizi devre dışı bırakmanın birkaç yolunu sunarken, Macbook’lar deneseniz bile izleme dörtgenini devre dışı bırakmanıza izin vermez.

Mac’in izleme dörtgenini devre dışı bırakmak için sağladığı tek seçenek, fare veya kablosuz izleme dörtgeni mevcut olduğunda yerleşik izleme dörtgenini yoksay adlı bir seçenektir.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Mac’te imlecin kilidini nasıl açacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Çıkmaya Zorla Penceresini Kullanın

Bir uygulamayı açtıktan sonra imleciniz donarsa, imlecinize müdahale eden herhangi bir uygulamanın işlemlerini sonlandırmak için zorla çıkma penceresini kullanabilirsiniz. Ayrıca, grafiksel kullanıcı arayüzünüzü yenilemek için zorla çıkma penceresini kullanarak Finder’ı yeniden başlatabilirsiniz.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Çıkmaya Zorla Penceresini açmak için Command + Option + Esc tuşlarına basın. Gezinmek ve soruna neden olan uygulamayı seçmek için ok tuşlarını kullanın. Uygulamadan çıkmaya zorlamak için Enter’a basın.
safariden çıkmak

Finder’ı bulun ve yeniden başlatmak için Enter’a basın.
mac'te bulucu seçimi

Fare Varken Bile İzleme Dörtgenini Etkinleştir

Mac, bir fare olduğunda izleme dörtgenini devre dışı bırakma seçeneğine sahiptir. Bu ayar varsayılan olarak etkin olmasa da, bu ayarın etkin olup olmadığını kontrol edebilir ve görebilirsiniz.

Fare Mac’e bağlıyken bile izleme dörtgenini nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Ekranın sağ üst köşesindeki Apple simgesini seçin ve Sistem Tercihleri’ne dokunun. Erişilebilirlik’e tıklayın. Sol kenar çubuğundan İşaretçi Denetimi’ni seçin. Fare veya kablosuz izleme dörtgeni varken yerleşik izleme dörtgenini yoksay seçeneğinin seçimini kaldırın.
mac üzerinde işaretçi-kontrol

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu