Windows

Dosya Başka Bir Programda Açılıyor Hatası Nasıl Düzeltilir?

Dosya Başka Bir Programda Açılıyor Hatası Nasıl Düzeltilir?

 

Bilgisayarınızdaki bir dosyayı yeniden konumlandırmaya veya silmeye çalışırken, “Dosya başka bir programda açık” şeklinde hatalı bir mesaj alabilirsiniz. Bununla birlikte, mesajda herhangi bir şekilde o ‘başka bir programın’ adı açıkça belirtilmiş olsaydı, durumu ele almanız sizin için daha kolay olurdu.

Ancak bu ortak işleyici programını manuel olarak bulmanız gerekecek. Ve bu programı aramak bazen can sıkıcı olabilir ve birden fazla işleyici bulmanın karmaşıklığını artırır.

Bu nedenle, bu makale açık dosya hatasıyla ilgili uygun çözümleri tartışacaktır.

Dosya Başka Bir Programda Açılıyor Hatası Nasıl Düzeltilir?

Bu sorunu düzeltmenin birkaç yolu vardır. Hatayı düzeltmeyi deneyebileceğiniz bazı hızlı ve basit düzeltmelerle başlayalım:

Windows Gezgini’nde Önizleme Bölmesini Devre Dışı Bırakın

Windows Gezgini’nin bilgilendirici ve kullanışlı bir özelliği olarak başlatılan önizleme bölmesi, temelde önizleme için kendi bölümünde bir dosya açar. Bu nedenle, herhangi bir uygulama dosyanızı kullanmamış olsa bile, yanlışlıkla yapılan bir tıklama nedeniyle önizleme bölmesinde açılabilir.

Windows Gezgini’ndeki önizleme bölmesini kontrol edip devre dışı bırakalım:

Dosya Gezgini’ni açmak için Windows + E tuşlarına basın.
Gezgin penceresi, birinde Önizlemek için bir dosya seçin yazılı olarak üç bölüme ayrılmışsa, önizleme bölmeniz etkin demektir. Her ihtimale karşı devre dışı bırakmak için bir sonraki adıma geçin.önizlemek için bir dosya seç

Herhangi bir yere tıklayın ve ardından Devre Dışı Bırakmak için Alt + P tuşlarına basın.
En sağdaki dikey bölüm kaybolmalıdır.dosya gezgininde devre dışı ön izleme bölmesi

Görev Yöneticisinde Görevi Bitir

Söz konusu dosya, bildiğiniz herhangi bir uygulamada veya işlemde açık olabilir. Böyle bir görevi tam olarak belirleyebilir ve çalışmasını Görev Yöneticisinden sonlandırabilirseniz, hata ortadan kalkabilir. Devam etmek için verilen adımları izleyin:

Ctrl + Shift tuşlarını basılı tutun ve Esc tuşuna basın. İşlemler sekmesinin Uygulamalar bölümünde uygulamayı seçin. Uygulamaya sağ tıklayın ve Görevi sonlandır’ı seçin.
görev-yöneticisi-son-görev

Ardından, İşlemler’e gidin ve dosyayla ilgili tüm işlemler için aynı şekilde yürütün.Kötü Amaçlı Yazılımları Tara ve Kaldır

Bazı kötü amaçlı yazılımlar, dosyalarınızı bilinmeyen amaçlarla kullanabilir. Herhangi bir kötü amaçlı dosya, bilgisayarınızdan silinmesini de engelleyebilir. Windows Defender programıyla bir inceleme testi yapabilir ve bu tür kötü amaçlı yazılımları kaldırabilirsiniz.

Bununla devam etmek için şunları izleyin:

Ayarlar’ı açmak için Windows + I tuşlarına basın. Gizlilik ve Güvenlik’e gidin. Windows Güvenliği’ni seçin.
windows-güvenlik

Virüs ve tehdit korumasına tıklayın. Hızlı tarama düğmesine tıklayın. hızlı tarama

Windows muhtemelen düzeltilebilir tehditleri giderecek veya bu tür tehditleri çözmek için daha fazla talimat sağlayacaktır.

Antivirüsü Devre Dışı Bırak

Antivirüslerin, bilgisayarınızı savunmak için arka planda çalışan birçok gizli işlemi vardır. Antivirüsler, manuel olarak deneseniz bile bu tür işlemlerin durdurulmasını önler. Bu nedenle, sorunu çözüp çözmediğini görmek için üçüncü taraf Antivirüs programlarını devre dışı bırakabilirsiniz.

Özel İşlemi Öldür

Görev Yöneticisi’nden görevleri sonlandırmak yardımcı olabilir, ancak işlemleri rastgele silmek bilgisayarınızın diğer işlevlerini değiştirebilir. Bu nedenle Microsoft, süreci ilgili uygulamalar altında sınıflandırmak için yardımcı yazılımlar sağlamıştır. İşlem ağacını Sysinternals İşlem Gezgini’nde görebilir ve dosyanızı kullanan istenmeyen işlemi öldürmeyi deneyebilirsiniz.

İlk olarak, İşlem Gezgini’ni indirin ve ekrandaki talimatları izleyerek ayıklayın ve kurun. Her şey yapıldıktan sonra, zip dosyasını çıkardığınız klasörü açın ve takip edin:

Uygun .exe dosyasına çift tıklayın. Bir iletişim kutusu isterse Çalıştır düğmesine tıklayın. İstenmeyen işleme veya uygulamaya sağ tıklayın. İletişim kutusunda İşlemi Sonlandır ve Tamam’ı seçin.kill-süreç-kullanarak-süreç gezgini

Süreci Bulamıyor musunuz?

Yukarıda belirtilen adımları denedikten sonra bile, aktarmak/kaldırmak istediğiniz dosyayı kullanan belirli programı bulamayabilirsiniz. Böyle bir senaryoda, Kaynak İzleyici şu durumlarda kullanışlı olacaktır:

Windows + R tuşlarına basın. Çalıştır komutunda resmon.exe’yi çalıştırın. CPU sekmesine gidin. İlişkili Tutamaçlar bölümünün arama çubuğunda hatayı gösteren dosyayı arayın. Dosyayla ilişkili tüm çalışan işlemleri yükleyecektir. İşlemlere sağ tıklayın ve İşlemi Sonlandır’ı seçin.
son-süreci-kullanan-kaynak-izleyici

İşlemi Sonlandır düğmesine tıklayın.

Ek olarak, bilgisayarınızı temizleyebilir ve önyükleyebilirsiniz. Temiz önyükleme, tüm harici hizmetleri sonlandırarak ve başlangıç ​​uygulamalarını durdurarak bilgisayarınızı yeniden başlatmanıza yardımcı olur. Böylece taşımak/silmek istediğiniz dosyaların başka bir program tarafından kullanılma olasılığı düşük olacaktır.

Bilgisayarınızı Temiz Önyüklemek için aşağıdaki adımları izleyin:

Görev Yöneticisini açmak için Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basın. Başlangıç ​​sekmesine geçin.
görev Yöneticisi

Ardından, ilişkili uygulamaya sağ tıklayın ve Devre Dışı Bırak’ı seçin. Başlangıç ​​durumu etkin olan tüm uygulamaları devre dışı bırakın. devre dışı-başlangıç-hizmetleri

Görev Yöneticisini kapatın ve Windows + R tuşlarına basın. msconfig yazın ve Enter’a basın. Hizmetler sekmesine gidin. Tüm Microsoft hizmetlerini gizle kutusunu işaretleyin. Tümünü devre dışı bırak’a ve ardından Uygula’ya dokunun.Bütün Microsoft Servisleri'ni gizle

Tamam düğmesine tıklayın ve kapatın. Şimdi, masaüstünde herhangi bir yere tıklayın ve Alt+F4 tuşlarına basın. Yukarı veya aşağı oklarla aşağı açılır menü seçeneklerini değiştirin. Yeniden Başlat’ı seçin ve Enter’a basın. Ekstra Ölçüler

İstediğiniz dosyayı taşımak veya silmek için yukarıdaki hiçbir şeyin hatayı düzeltmenize yardımcı olmadığı bir durum hayal edelim. Silmek istediğiniz dosya herhangi bir sistem programı/işlemi veya sürücüsü altında kullanılabilir. Ancak o dosya hakkındaki bilginize bağlı olarak, böyle bir dosyayı silmek için aşağıda belirtilen iki yöntemi kullanabilirsiniz:

Komut İstemini Kullanarak Silmeyi Zorla

Bu makaleyi okumaktaki tek amacınız o dosyayı silmekse, o dosyayı komut isteminden zorla silebilirsiniz. CMD komutu, geri dönüşüm sürecinizi de atlamanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle, komutu çalıştırmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Windows tuşu + R tuşlarına basın. cmd yazın ve Ctrl + Shift tuşlarına basın, ardından Enter’a basın. Evet düğmesini seçin. Komutu çalıştırın: del “Dosya konumu”
(“Dosya konumu”nu tırnak işaretleri olmadan gerçek konumla değiştirin) komut istemini kullanarak bir dosyayı silmeye zorla

Güvenli Modu Kullan

Güvenli mod, en temel sürücüleri yükler ve tüm harici arka plan işlemlerinin ve uygulamaların çalışmasını engeller. Bu nedenle, sağlam bir ortamda herhangi bir dosyayı taşımak veya silmek istiyorsanız, güvenli moddan daha iyi bir şey yoktur. Güvenli moda girmek için belirtilen adımları takip edebilirsiniz:

Başlat menüsüne gidin ve Güç simgesine tıklayın. Shift tuşunu basılı tutarken Yeniden Başlat’a gidin. Windows Kurtarma Ortamı’nda Sorun Giderme seçeneğine tıklayın.sorun giderme

Gelişmiş seçenekler’i seçin. Başlangıç ​​Ayarları’na tıklayın.başlangıç ​​ayarları

Yeniden Başlat düğmesine dokunun Güvenli mod seçeneğiyle (Genellikle ‘4’ üzerinde) numarayı seçin.4 ile güvenli mod

Ardından, bilgisayar yüklendiğinde, her zamanki gibi kullanabilir ve istediğiniz dosyayı taşımaya/silmeye devam edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu