Windows

Dosya Gezgini Yönetici Olarak Nasıl Çalıştırılır?

Dosya Gezgini Yönetici Olarak Nasıl Çalıştırılır?

 

Kullanıcı Erişim Denetimi Protokolü, Windows işletim sisteminde sistem dosyası bütünlüğünü korumak için harika bir özelliktir. Bu güvenlik protokolü nedeniyle, kullanıcıların Windows’taki bazı işlevlere erişmek için yönetici haklarına ihtiyaçları vardır.

Bazen bilgisayarınızdaki bazı dosyalara erişmeye çalıştığınızda, gerekli yönetici izni sağlanmadıysa Erişim Reddedildi uyarısı görebilirsiniz. Bu izin, temelde, temel ayrıcalıklara sahip kullanıcılar için kısıtlanmış olan sistem dosyalarına erişmek ve bunları değiştirmek için gereklidir.

Ancak, dosya gezginini yönetici haklarıyla çalıştırmayı düşünüyorsanız, işlemi ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Neden Yönetici Olarak Çalıştırmanız Gerekiyor?

Genellikle Windows işletim sistemi, kullanıcılara sistem içindeki dosya ve klasörlerle çalışmak için temel bir ayrıcalık verir. Ancak, sistem dosyalarının derinliklerine inmek ve değiştirmek, silmek, değiştirmek veya başka herhangi bir şey istiyorsanız, yönetici haklarına ihtiyacınız vardır.

Yöneticinin Windows’ta temel olarak üç izni vardır; okuma, yazma ve uygulama. Bu nedenle, Yönetici olarak çalışmak size bu izinleri verir.

Bu özel amaçlar için yönetici olarak çalıştırmak isteyeceksiniz:

Yazılım paketlerini kurun veya çalıştırınWindows Kayıt Defterinde değişiklik yapma DLL’leri Kaydetme ve Kaydetme.CMD’de bazı Komut Satırı işlevlerini kullanma. Dosya Gezgini Yönetici Olarak Nasıl Çalıştırılır?

Yönetici ayrıcalıkları, sistemin kısıtlı köşelerine girmenizi sağlar. Bu nedenle, bu hakka her zaman erişime sahip olmak riskli bir iştir. Ancak, bilgisayarınızda bazı sistem düzeyinde değişiklikler yapmak istiyorsanız, bu erişimi elde etmek gerekli hale gelir.

Dosya gezgini için bu tür izinleri almanız gereken süre boyunca izleyebileceğiniz yöntemlerden bazıları şunlardır:

Dosya Gezgini Exe Dosyasını Kullanma

Dosya gezgini, Windows cihazınızın sistem bölümünde ana yürütülebilir dosyaya sahiptir. Yönetici olarak çalıştırmak için bu dosyayı kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

C:\Windows klasörünün içine gidin Explorer uygulama dosyasını arayın. Üzerine sağ tıklayın ve Yönetici Olarak Çalıştır’ı seçin.

Windows'ta Dosya Gezgini'ni yönetici olarak çalıştırın

Yönetici haklarına sahip yeni bir Dosya gezgini penceresi açılacaktır. Görev Yöneticisini Kullanma

Görev yöneticisi, sistem üzerinde çalışan uygulamayı yönetmek için kullanışlı bir araçtır. Yeni görev oluşturmak ve yönetici ayrıcalıklarıyla çalıştırmak için kullanılır. Dosya gezginini Görev yöneticisini kullanarak yönetici olarak çalıştırmak için şu adımları izleyin:

Görev yöneticisini açmak için Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basın. Dosyalar > Yeni görevi çalıştır’a gidin.
yeni görevler

Yeni görev oluştur penceresine explorer.exe yazın. Ayrıca, “Yönetici Ayrıcalıkları ile bu görevi oluştur” kutusunu işaretlediğinizden emin olun. bu görevi yarat

Sonunda, Tamam’a tıklayın. Bu, dosya gezginini yönetici olarak çalıştıracaktır.

Alternatif olarak, bunu Çalıştır iletişim kutusunu kullanarak da yapabilirsiniz.

Klavyenizde Windows tuşu + R tuşlarına basın. Şimdi explorer.exe yazın ve Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın. CMD’yi kullanma

Dosya gezginine yönetici ayrıcalıkları vermek için komut istemini bile kullanabilirsiniz.

İşte adımlar:

Yönetici ayrıcalıklarıyla CMD’yi açın. Bunu yapmak için Win+R kullanarak Çalıştır’ı açın. Alana cmd yazın ve ardından Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın. Şimdi bu komutu yazın ve enter tuşuna basın.

windows-explorer-noahcheck

Bu, dosya gezginini yükseltilmiş izinlerle açacaktır. Powershell’i kullanma

Dosya gezginini yönetici olarak çalıştırmak için PowerShell’i bile kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Windows tuşu + R’ye basın ve Powershell yazın. Ve sonra tekrar Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın. Şimdi PowerShell’de şu komutu girin: taskkill /f /FI “USERNAME eq $env:UserName”/im explorer.exeDosya Gezgini

Şimdi C:\Windows\explorer.exe /NOUACCHECK yazın ve Enter’a basın. Dosya gezgini şimdi yönetici olarak açılacaktır. Sıkça Sorulan Sorular Dosyalar Onay Açılır Penceresi Olmadan Yönetici Olarak Nasıl Çalıştırılır?

Bunu yapmak için Win + R tuşlarına basın ve useraccountcontrolsettings yazın. UAC ayarlarında, bildirim ayarını Asla bildirme’ye kaydırın ve değişiklikleri kaydetmek için Tamam’a tıklayın. Bu, yönetici olarak çalışırken onay bildirimini devre dışı bırakacaktır.

Windows Server’da Yönetici Olarak Nasıl Çalıştırılır?

Windows Server 2016/2019 için yukarıdaki adımlar işe yarar. Ancak, Windows server 2012’de yükseltilmiş bir komut istemi penceresi açın ve bu komutu girin. Taskkill explorer.exe ve gezgin

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu