Teknoloji

Facebook sahipleri Snapchat için kötü bir yıl daha da kötüleşebilir

Facebook sahipleri Snapchat için kötü bir yıl daha da kötüleşebilir

 

Dijital reklamcılar için kötü bir yıl henüz tamamlanmamış olabilir. Snapchat Inc., Pinterest Inc. ve Meta Platforms Inc.’in beğenileri, bu yıl artan rekabet ve düşen kurumsal reklam bütçeleri arasında hem tahminlerin hem de hisse senedi fiyatlarının düştüğünü gördü.

Yine de Piper Sandler analisti Thomas Champion’a göre, tahminlerdeki son kesinti hala gelebilir. Apple Inc.’in işletim sisteminde yapılan bir değişiklik, uygulamaların iPhone ve iPad’lerde kullanıcı etkinliğini izlemesini zorlaştırıyor, Snap ve Meta beğenilerinin gecikmeye devam edeceği anlamına geliyor, diye bir not yazdı.

Analistler ayrıca TikTok Inc.’in çekiş kazanması ve Netflix Inc. ve Walt Disney Co.’nun reklam destekli akış katmanlarını başlatmasıyla yeni girenlerin etkisinden de korkuyor.

Böylesine zorlu bir zeminde, çoğu sosyal medya şirketinin hisseleri darbe aldı. Snap, yıl boyunca %77 düştü, ardından Meta’nın %52’lik düşüşü geldi. Pinterest %43 düştü.

Ball Metaverse Research Partners’ın araştırma direktörü Matthew Kanterman, “Apple’ın platform değişiklikleri, makro ortamı ve TikTok’un büyümesinin aynı anda vurmasıyla dijital reklamcılık için mükemmel bir fırtına” dedi.

Snapchat

Kanterman, bir durgunluk yaklaşırken, işletmelerin harcama konusunda daha temkinli olacak ve “en yüksek değerli platformları tercih edecek ve birden fazla platformda patlamayacak” dedi. Snap, Alphabet Inc.’in Google’ına kıyasla daha büyük dezavantajlar görecek çünkü “kalitenin küçük oyunculardan daha iyi performans gösterdiğini görüyorsunuz” diye ekledi.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Geçen ay zaten düşürdüğü tahminini kaçıran satışları bildiren Snapchat sahibi, son çeyrekte en büyük tahmin kesintilerini gördü. Analistler, tüm yıl satış tahminlerini %17 oranında düşürdüler ve Bloomberg verilerine göre, önceki kar tahminlerine kıyasla şimdi hisse başına 13 sentlik düzeltilmiş bir zarar bekliyorlar. Bu arada Meta, aynı dönemde 2022 gelir tahminlerinin %7 azaldığını gördü.

Alphabet ve Amazon.com Inc. daha iyi durumda olsa da, Pinterest ve Twitter Inc.’i de içeren grup, gelir tahminlerinde birkaç çeyrek daha kesintiye gidebilir. dedi Piper’ın Şampiyonu.

Alfabe, Öğle Yemeğine Çıkan Gelir Artışı Olarak Meta Risk Marjı Munch

Yeni girenler, Alphabet’in hakim olduğu bir sektör için bir tehdit, ardından platformlarına çektikleri milyarlarca kullanıcıya reklamları hedefleyebilen Meta ve sosyal medya şirketleri geliyor.

Goldman Sachs Group Inc. analisti Eric Sheridan bir notta, birçok firma “belirsiz bir zeminde” reklam bütçeleri için rekabet ederken, 2022’nin ikinci yarısında “yeni ortamlar rekabet yoğunluğunu artırabilir” diye yazdı.

Elbette, satış tarafı analistlerinin çoğu bir toparlanma konusunda iyimser görünüyor. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre Snap, Meta ve Pinterest, satış puanlarından en az dört kat daha fazla satın alma önerisine sahip ve ortalama fiyat hedeflerine göre en az %30 getiri potansiyeli sunuyor.

Goldman Sachs stratejistlerine göre, riskten korunma fonları megacap ABD teknoloji hisseleri üzerine bahisleri artırdı ve genel varlıkları geçen çeyrekte tercih edilen isimlere konsantre olmak için küçülttü ve mahkumiyet pandemiden önce en son görülen seviyelere yükseldi. Amazon.com, en popüler uzun pozisyon olarak Microsoft Corp.’un yerini aldı, bu çeyrekte hisse senedi %25 yükselirken, ikincisinin %7.3 kazancına karşı zamanında bir çağrı yaptı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu