Teknoloji

Facebook yakında Messenger’da uçtan uca şifrelemeyi etkinleştirebilir

Facebook yakında Messenger’da uçtan uca şifrelemeyi etkinleştirebilir

 

Bir süredir Facebook, Messenger platformunu kullanan herkes için varsayılan olarak uçtan uca şifrelemeyi açmayı planlıyor. Şimdi, The Verge tarafından hazırlanan bir rapor, Messenger’ın ‘bazı insanlar arasındaki’ sohbetler için özelliği test ettiğini öne sürüyor.

Başlatılmamış olanlar için Messenger, kullanıcıların uçtan uca şifrelemeyi açmasına izin verir, ancak kullanıcılar her sohbet için aynısını manuel olarak etkinleştirmelidir. Bu özelliği yalnızca gizlilik bilincine sahip kişiler kullanıyor gibi görünüyor. Platformda bir milyardan fazla kullanıcıyla, Messenger kullanan herkes için varsayılan olarak uçtan uca şifrelemenin etkinleştirilmesi, gizlilik açısından hizmet için büyük bir adım olabilir.

Platform bugün, 2023’te tüm sohbetler ve aramalar için varsayılan olarak uçtan uca şifrelemeyi açma yolunda olduklarını söyledi.

Uçtan uca şifreleme nedir?

Uçtan uca şifreleme, yalnızca gönderici ve alıcının şifresini çözebilmesi için bir mesajın içeriğini şifreleyen, metin veya medya olsun mesajın içeriğini bu döngü dışındaki kullanıcılar tarafından erişilemez hale getiren bir hizmettir. Platformun kendisi bile uçtan uca şifrelenmiş mesajların içeriğini kurtaramaz.

Bunun temel olarak anlamı, Facebook’un artık kullanıcıların sohbetlerinin içeriğini göremeyecek olmasıdır. Son zamanlarda, ABD polisi, ikilinin kovuşturulmasına yol açan Roe v. Wade davasının tersine çevrilmesinin ardından sosyal medyadan bir genç ve annesi arasındaki Messenger sohbet geçmişini paylaşmasını istediğinde, Facebook büyük bir tepkiyle karşılaştı.

Facebook ayrıca, kullanıcıların bulutta depolanan kullanıcı sohbet geçmişi yedeklemesini şifrelemesine yardımcı olacak ‘güvenli depolama’ adlı yeni bir özelliği de duyurdu. Şu anda geliştirilmekte olan bazı özellikler arasında mesajların gönderilmesini geri alma ve silinen mesajları cihazlar arasında senkronize etme yeteneği bulunmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu