GenelTeknoloji

Factbox: Kripto çöküşü en çok bu şirketleri vurdu

Factbox: Kripto çöküşü en çok bu şirketleri vurdu

 

Kripto para birimleri, faiz oranlarındaki artışların, dünyanın en büyük dijital varlığı olan bitcoin ile bu yılın en yüksek seviyesinden %56’dan fazla düşüşle ucuz para çağını sona erdireceği korkusuyla sert bir darbe aldı. Birkaç kripto şirketi iflas başvurusunda bulundu veya acil sermaye infüzyonları aramaya zorlandı.

Üç Ok Başkenti

Singapur merkezli kripto hedge fonu Three Arrows Capital (3AC), 1 Temmuz’da Bölüm 15 iflas başvurusunda bulundu.

Bir zamanlar dijital varlık alanında zorlu bir oyuncu olan 3AC’nin düşüşü, firmanın başarısız stabilcoin terraUSD’nin arkasındaki Terra ekosistemine yaptığı bahsinden kaynaklanıyor gibi görünüyordu. Bu token, Mayıs ayında neredeyse tüm değerini kaybetti ve kripto pazarından neredeyse yarım trilyon dolar kaybetti.

Yüksek kaldıraçlı 3AC, borç aldığı karşı taraflardan gelen marj çağrılarını karşılayamadı. Sonuç olarak, kripto borç verenler BlockFi ve Genesis Trading, firmadaki pozisyonlarını tasfiye etti. Mahkeme dosyalarına göre, 3AC’nin alacaklıları, 2.8 milyar dolardan fazla borçlu olduklarını iddia ediyor.

Santigrat Ağları

New Jersey merkezli kripto borç veren Celsius, 12 Haziran’da para çekme işlemlerini askıya aldı ve bir ay sonra, bilançosunda 1,19 milyar dolarlık bir açık listeleyerek Bölüm 11’de iflas başvurusunda bulundu. Ekim ayında bir finansman turunda 3.25 milyar dolar değerindeydi.

Celsius, toptan dijital varlık pazarındaki karmaşık yatırımlara tökezledi. Şirket, yıllık %18,6’ya varan getiri vaat ederek perakende yatırımcıları cezbetmişti, ancak kripto fiyatları düştüğü için geri ödemeleri karşılamakta zorlandı.

İlk iflas duruşmasında Celsius avukatları, bitcoin madenciliği operasyonlarının şirketin müşterilere geri ödeme yapması için bir yol sağlayabileceğini söyledi.

Bu arada, Reuters’in bildirdiğine göre, birkaç eyalet düzenleyicisi Celsius’un müşteri çekme işlemlerini askıya alma kararını araştırıyor.

yolcu

Yine New Jersey merkezli kripto borç veren Voyager Digital (VYGVQ.PK), geçen yıl 3.74 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan yükselen bir kripto yıldızı olmuştu. Ancak 3AC’nin çöküşü, riskten korunma fonuna yoğun bir şekilde maruz kalan Voyager’a büyük bir darbe indirdi. Voyager, 3AC’ye karşı 650 milyon dolardan fazla tazminat talebinde bulundu.

Voyager, 6 Temmuz’da Bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu ve elinde 110 milyon dolar değerinde nakit ve kripto varlığı olduğunu bildirdi. O zamandan beri, ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu, Voyager’ın şirketin FDIC sigortalı olarak ilan ettiği kripto para alımları için mevduat hesaplarını pazarlamasını araştırdığını doğruladı.

Her ikisi de milyarder Sam Bankman-Fried tarafından kurulan kripto borsası FTX ve Alameda Research, Voyager’ın tüm dijital varlıklarını ve kredilerini 3AC’ye verdiği krediler dışında satın almayı ve Voyager müşterilerinin varlıklarını bir FTX hesabından çekmelerini sağlamayı teklif etti. Ancak Voyager, mahkemede bu teklifi “düşük top teklifi” olarak reddetti.

kasa

Singapur merkezli kripto borç veren Vauld, 8 Temmuz’da, günler önce para çekme işlemlerini askıya aldıktan sonra alacaklılarına karşı koruma için Singapur mahkemesine başvurdu. The Block’un bir raporuna göre, şirket alacaklılarına 402 milyon dolar borçlu.

Vauld, milyarder yatırımcı Peter Thiel’in Valar Ventures, Pantera Capital ve Coinbase Ventures tarafından destekleniyor.

11 Temmuz tarihli bir blog yazısında Vauld, Londra merkezli kripto para birimi Nexo’ya olası bir satışı tartışırken aynı zamanda potansiyel yeniden yapılandırma seçeneklerini araştırdığını söyledi.

BlockFi

Para çekme işlemlerinde artış ve 3AC’den bir darbe ile karşı karşıya kalan kripto borç veren BlockFi, 1 Temmuz’da FTX ile BlockFi’ye 400 milyon dolarlık döner kredi imkanı sağlayan ve FTX’in şirketi 240 milyon dolara kadar satın almasını sağlayan bir seçenek içeren bir anlaşma imzaladı.

BlockFi, kripto para çöküşünden sert bir şekilde etkilendi ve Haziran ayında personel sayısını %20 azaltmak ve yönetici tazminatını azaltmak da dahil olmak üzere birden fazla maliyet düşürücü önlem aldı. Şirket geçen yıl bir finansman turunda 3 milyar dolar değerindeydi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu