Teknoloji

Apple, 7 Eylül ‘Far Out’ etkinliği için davetiyeler gönderdi; iPhone 14 Max, üst düzey ‘sağlam’ saat bekleniyor

Apple, 7 Eylül ‘Far Out’ etkinliği için davetiyeler gönderdi; iPhone 14 Max, üst düzey ‘sağlam’ saat bekleniyor

 

Apple, Çarşamba günü 7 Eylül’ü amiral gemisi iPhone lansman etkinliğinin tarihi olarak ilan eden davetiyeler gönderdi ve burada şirketin tatil sezonu öncesinde iPad’ler ve Apple Watch’lar gibi diğer cihazları da tanıtması bekleniyor.

“Far Out” sloganıyla etkinlik, YouTube ve Apple’ın web sitesinde çevrimiçi olarak yayınlanacak. Apple lansman etkinlikleri, Covid-19 pandemisinin başlangıcından bu yana sanaldı, ancak bu yılki WWDC’den başlayarak, şirket odağını daha hibrit bir yaklaşıma kaydırdı ve belirli medyayı etkinliklere katılmaya çağırdı.

 

Apple’ın Eylül etkinliği yeni iPhone’lara ayrılmış ve bu yıl da farklı olmayacak. CEO Tim Cook ve ekibi tarafından dört yeni iPhone 14 modelinin (veya adı ne olursa olsun) açıklanmasını bekleyin.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, iki giriş seviyesi model ve iki üst seviye modelden oluşan iPhone serisi tutarlı olmuştur. Standart iPhone 14 modeli satışları artırmaya devam edecek olsa da Cupertino, eldeki nakit akışındaki artış nedeniyle yükselişte olan üst düzey akıllı telefon pazarında ‘Pro’ serisinin pazar payını artırmayı düşünebilir. genç, varlıklı tüketicilerin Mevcut söylenti değirmeni, standart ve profesyonel modeller arasında net bir ayrım ile iPhone 14 serisinde yapılan değişikliklere işaret ediyor. Bu, yalnızca ürün grubunu basitleştirmekle kalmayacak, aynı zamanda iPhone’un ASP’sini (Ortalama satış fiyatı) artıracak ve Apple’ın akıllı telefon pazarındaki pazar payını iyileştirecektir.

Standart iPhone 14, büyük olasılıkla çığır açan herhangi bir özellik almayacak. Aslında, aynı çentik, arkada çift kamera kurulumuna sahip, performans ve pil ömründe marjinal bir artış ile geçen yılki modele çok benzeyecek. Kasvetli bir ekonomik görünüme ve üretim maliyetlerindeki artışa rağmen Apple, Samsung ve OnePlus’ın Android cihazlarıyla rekabet edebilmek için iPhone 14’ün fiyatını değiştirmeyebilir ve en popüler iPhone modelini 799 dolardan satmaya devam edebilir. 799$, iPhone serisi için yeni başlangıç ​​fiyatı olacak.

Ancak bayram sezonunda yüksek talep görebileceğini umduğumuz bir iPhone 14 modeli, yeni bir ‘Max’ çeşidi olacak. Analistler ve içerdekiler, Apple’ın 699$’lık iPhone mini’yi 899$’lık iPhone 14 Max ile değiştireceğini tahmin ediyor, ikinci model 6,7 inç ekrana sahip olacak ancak standart iPhone 14 ile aynı özellikleri ve tasarımı sunacak. Bu model, Apple’a daha fazla şarj etme alanı sağlıyor. büyük ekran ve daha büyük pil sayesinde tüketicilerden. 899 dolarlık iPhone 14 Max, orta sınıf bir teklif olmasına rağmen ‘istek uyandıran’ bir cihaz olarak konumlandırılacak.

 Apple, 7 Eylül 'Far Out' etkinliği için davetiyeler gönderdi;  iPhone 14 Max, üst düzey 'sağlam' saat bekleniyor

Akıllı telefonlar için daha fazla ödeme yapmak isteyenler için Apple, iki ultra premium akıllı telefon sunacak: iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max. Her iki model de çentiksiz ekranlar, 48 megapiksel kamera, yeni A16 işlemci ve iyileştirilmiş pil ömrü görecek. Bileşen fiyatlarındaki artışlar ve ek işlevler göz önüne alındığında, iPhone 14 Pro/Pro Max’te 100$’lık bir fiyat artışının mağazada olması muhtemel. Pek çok uzman, Apple’ın daha yükseğe çıkması için hala yer olduğuna ve 100 dolarlık bir fiyat artışının ‘Pro’ serisinin satışları üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacağına inanıyor. Tüketiciler daha büyük ekranlar ve gelişmiş özellikler için para ödemeye hazır olduklarından, iPhone 14 Pro serisine olan talep yüksek olmaya devam edecek.

Dört iPhone 14 modelinin de pahalı yeni bir öne bakan kamera alacağı bildiriliyor; bu, Apple’ın iPhone’larının fiyatlarını artırma baskısı altında olmasının nedeni olabilir. iPhone 14 lansman etkinliği, Apple’a Haziran ayında duyurulan mobil işletim sistemi güncellemesi olan iOS 16’yı öne çıkarma fırsatı da verecek. Ücretsiz yükseltmenin Eylül ayında tüm yeni ve eski iPhone’lara sunulması bekleniyor.

İPhone’ların ötesinde, ticaret uzmanları Apple’ın üç yeni Apple Watch modelini piyasaya sürmesini bekliyor: Apple Watch Series 8, güncellenmiş bir Apple Watch SE ve ekstrem sporlara yönelik bir Apple Watch. Spor modelin, daha büyük bir pil, sağlam metal kasa ve kullanıcının vücut ısısını alarak ateşi algılamak için yepyeni bir sensörle birlikte şirketin bugüne kadarki en büyük akıllı saat ekranına sahip olması bekleniyor.

Extreme Watch modelinin 900 doları aşan fiyatıyla daha pahalıya mal olması bekleniyor. Uzmanlar, ‘sağlam’ Apple Watch modeliyle Apple’ın yürüyüşçülere ve sporculara yönelik niş ama son derece karlı bir saat segmentine girmesini umuyor. Garmin, ekstrem akıllı saat segmentindeki en büyük oyuncu.

Apple’ın 7 Eylül etkinliği, yüksek enflasyonun tüketicilerin endişelerinin önüne geçtiği ve akıllı telefonlara olan talebin düşmeye devam ettiği bir zamanda gerçekleşti. Bununla birlikte, Apple emsallerinden daha iyi performans gösteriyor ve iPhone’ları, aksi takdirde yumuşayan akıllı telefon talebine rağmen en çok satanlar olmaya devam ediyor. Hindistan gibi gelişmekte olan pazarlarda Apple, premium akıllı telefon segmentinin genişlemesinden yararlandı. Markanın iPhone’larının fiyatlarını rakiplerinden daha yüksek tutma stratejisinin yanı sıra hatırlama değeri, küçük bir pazar payına rağmen Apple için çalışıyor.

Samsung’un yakın zamanda Galaxy Z Fold 4 ve Flip 4’ün piyasaya sürülmesiyle manşetlere çıkmasıyla analistler, Apple’dan katlanabilir bir telefon beklemenin erken olabileceği konusunda uyardı. Bunun yerine analistler, Apple’ın tüketicileri ekosistemde kilitli tutmak için yeni hizmetler duyurmasını bekliyor. Apple’ın iPhone’larını nasıl daha erişilebilir hale getirmeyi planladığını görmek ilginç olacak, bir donanım abonelik modeli çok mantıklı olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu