Windows

Fotoğraf Görüntüleyici Yeterli Bellek Yok mu? İşte Nasıl Düzeltilir

Fotoğraf Görüntüleyici Yeterli Bellek Yok mu? İşte Nasıl Düzeltilir

 

Fotoğraf Görüntüleyici, tüm Windows işletim sistemi ailesi için varsayılan resim görüntüleyici olmuştur. Basit kullanıcı arayüzü, kullanıcıların medyalarını görüntülemelerini kolaylaştırır. Ancak yine de birkaç sorunla karşılaşabilirsiniz.

Birçok kullanıcı, “Bilgisayarınızda yeterli bellek bulunmayabileceğinden Windows Fotoğraf Görüntüleyici bu resmi görüntüleyemiyor…” ile karşılaştığını bildirdi. Fotoğraf Görüntüleyiciden resimlerini açarken hata oluştu. Resminizin yerine bu kadar uzun bir hata mesajı gördüğünüzü hayal edin; şimdi bu bir serseri!

Bu sorunla karşılaştıysanız, resimlerinizi görüntülemeye geri dönmenize yardımcı olmak için buradayız! Bu makale, bu sorun hakkında fikir edinmenize ve ilgili düzeltmeleri bulmanıza yardımcı olacaktır, bu nedenle okumaya devam edin ve bu sorunu kısa sürede çözün.

Fotoğraf Görüntüleyici Neden Resmimi Görüntüleyemiyor?

Fotoğraf Görüntüleyici’nin resminizi göstermemesinin bir listesi olabilir. Bariz sorunlardan biri, tahmin edersiniz ki, yetersiz bellek. Windows’un düzeltmenizi istediği sorun bu olsa da, bu sorunla karşılaşmanızın başka nedenleri de vardır.

Yetersiz Bellek: Temel bilgilerle başlayalım. Her uygulamanın belirli bir miktarda RAM’e ihtiyacı vardır. Arka planda çalışan ağır uygulamalarınız varsa, bu, Fotoğraf görüntüleyici uygulamanız için çok daha az RAM bırakır. Sabit diskiniz dolmak üzereyse de bu mesajla karşılaşabilirsiniz. Desteklenmeyen Resim Formatı: Fotoğraf Görüntüleyici yalnızca birkaç resim formatını destekler: BMP, JPEG, JPEG XR, PNG, ICO, GIF ve TIFF. Resminiz başka bir formattaysa, ne yazık ki, Fotoğraf görüntüleyici onu görüntülemek için okuyamaz. Büyük Resim Dosyası: 100 megapikselden büyük resimleri Fotoğraf Görüntüleyici’den açamazsınız. Görüntü çözünürlüğünüzün bu değeri aşıp aşmadığını kontrol edin. Bozuk Görüntü Dosyası: Fotoğrafı içe aktarırken veya indirirken kesintiye uğradınız mı? Bu işlem sırasında bir şeyler ters giderse, imajınız bozulmuş olabilir. Resim cihazınızda tamamen saklanmadığından, Fotoğraf Görüntüleyici resmi görüntülemek için yeterli bilgiye sahip değildir. Şifreli Görüntü: Görüntüyü cep telefonunuzdan içe aktardıysanız, görüntüler şifrelenebilir. Bu görüntüyü bir cep telefonundan içe aktarmamış olsanız bile, bunu bir olasılık olarak sayabilirsiniz. Fotoğraf görüntüleyici, şifrelenmiş bir dosyanın şifresini çözmek için kaynaklara sahip değildir, bu nedenle bu sorunla karşılaşmış olabilirsiniz. Eski Yazılım: Yazılımınızı güncelliğini yitirdiğinizde, yeni güncellemelerin sahip olduğu kaynaklardan yoksun kalır. Ek olarak, daha yeni güncellemeler, önceki güncellemelerdeki mevcut hatalar için düzeltmeleri zorlar. Yazılımınızı güncellemediyseniz, bu sorunla ilgilenmeniz gerekebilir.Sistem Hatası: Sizde herhangi bir hata olmayabilir. Bazen, birçok sistem uygulamanızın arızalanmasından dahili hatalar sorumlu olabilir.

Fotoğraf Görüntüleyici Yetersiz Bellek Nasıl Onarılır?

Sorunu teşhis ettikten sonra, uygulanabilir çözümlere geçebilirsiniz. Görüntü profilinizi değiştirmekten Fotoğraf Görüntüleyici uygulamanızı yeniden yüklemeye kadar çeşitli çözümleri deneyebilirsiniz. Size en uygun olanı bulmak için aşağıda tartışılan çözümlere başvurabilirsiniz.

Hafızayı temizle

Her şeyden önce, uygulamanıza nefes alması için biraz yer verin! Ağır arka plan uygulamalarını aktif olarak kullanmıyorsanız, kapatın. Bu uygulamaları görev yöneticinizden kapatabilirsiniz.

Uygulamaları görev yöneticisinden kapatmak için bu adımları izleyin.

Klavyenizdeki görev yöneticisi penceresini açmak için Ctrl + Shift + Esc kombinasyonunu kullanın. İşlemler sekmesinde kapatmak istediğiniz uygulamaları bulun. Uygulamalardan birine sağ tıklayın ve Görevi Sonlandır’ı seçin.

WindowsEndTaskTaskManagerKapatmak istediğiniz tüm uygulamalar için Adım 3’ü tekrarlayın. Ardından, görev yöneticisinden çıkmak için pencerenin sağ üst köşesindeki X simgesini seçin. Cihazınızı yeniden başlatın.

Sürekli olarak bu uygulamaları kullanmanız gerekiyorsa, RAM depolama alanınızı genişletin.

Varsayılan Uygulamayı Değiştir

Fotoğraf Görüntüleyici, açmaya çalıştığınız görüntü biçimini desteklemiyorsa, görüntüyü o belirli dosya biçimiyle açmaktan sorumlu varsayılan uygulamayı değiştirebilirsiniz.
Windows Ayarlarında dosya türleri için varsayılan uygulamayı değiştirmek için şu adımları izleyin:

Ayarlar uygulamasını açmak için Windows tuşu + I kısayolunu kullanın. Navigasyon panelinden solunuzdaki Uygulamalar’ı seçin. Varsayılan uygulamalar’ı seçin.
WindowsAyarlarVarsayılanUygulamalar

Dosya türü veya bağlantı türü için bir varsayılan ayarla altında dosya uzantınızı girin.WindowsAyarlarıDeğiştirVarsayılanUygulama

Geçerli varsayılan uygulamanızın yanındaki sonuçlar sayfasında Genişlet düğmesini seçin.Görüntü biçiminizi destekleyen uygulamayı seçin.Sistem Dosyası Denetleyicisini Çalıştırın

Bozuk dosyaları onarmak ve kurtarmak için sistem dosyası denetleyicisini komut isteminden çalıştırabilirsiniz. Bu komutu çalıştırdığınızda, sistem bozuk dosyaları otomatik olarak kontrol eder ve onarır.

Sistem taramasını gerçekleştirmek için şu adımları izleyin:

Başlat Başlat. Arama çubuğuna cmd yazın. Arama sonuçlarından Komut İstemi’ne sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin. Komut İstemi penceresinde şu komutu yazın: sfc /scannow ve Enter tuşuna basın.Windows-Komut-SFC

Komut İstemi, dosyalarınızı otomatik olarak bulur ve onarır.

Dosya Şifrelemeyi Kapat

Bilgisayarınız, dosyaların içeriğini korumak için şifrelemeyi etkinleştirmiş olabilir. PC’nizde dosya şifrelemeyi devre dışı bırakabilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki gelişmiş özelliklerden dosya şifrelemeyi kapatmak için şu adımları izleyin:

Dosya Gezgini’ni açın. Resminizin konumuna gidin. Dosyaya sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Genel sekmesinden Gelişmiş’e gidin. Sıkıştır veya Şifrele öznitelikleri altında, Verileri güvenli hale getirmek için İçeriği şifrele’nin yanındaki kutunun işaretini kaldırın.
Windows-ImageProperties-Advance-EncryptWindows’u güncelleyin

Windows’unuzu güncellemek çok basittir. Windows, kullanıcıları bekleyen bir güncelleme hakkında otomatik olarak uyarsa da, bazılarının manuel olarak kontrol edilmesi zarar vermez.

Yazılımınızı kontrol etmek ve güncellemek için şu adımları izleyin:

Klavyenizde, Windows tuşu + I kısayoluna basın.Solunuzdaki gezinme panelinden Windows Update’i seçin.Güncellemeleri kontrol et düğmesine tıklayın. Windows güncellemeBekleyen güncellemeleriniz varsa, Windows bunları yüklemenizi ister.Cihaz Profilini Değiştirin

Birçok kullanıcı, Renk Yönetiminde cihaz profilini değiştirmenin kendileri için bu özel sorunu çözdüğünü bildirdi. Çoğunluğa atlamak ve bu düzeltmenin sizin için işe yarayıp yaramadığını görmek isteyebilirsiniz.

Cihaz profilini değiştirmek için şu adımları izleyin:

Çalıştır’ı açmak için Windows tuşu + R kombinasyonunu kullanın. Arama kutusuna colorcpl.exe yazın, ardından Enter’a basın. Renk Yönetimi penceresinde Gelişmiş sekmesine gidin. Windows Renk Sistemi Varsayılanları altında Aygıt Profilini bulun. Menüyü Cihaz Profili’nin yanına bırakın ve Agfa: Swop Standard’ı seçin.Renk yönetimiPencerenin sağ alt köşesinde Kapat’ı seçin. Uygulamayı Sıfırla/Onar

Fotoğraf Görüntüleyici uygulamasının kendisinde bir sorun olabilir. Windows’ta, arızalanmaya başladıklarında uygulamaları sıfırlama veya onarma seçeneğiniz vardır.

Önce uygulamayı onarmayı deneyebilirsiniz. Bir uygulamayı onardığınızda sistem program dosyalarını kontrol edecektir. Onarılması gereken bir dosya bulursa, onu başka bir çalışan dosyayla değiştirir.

Sıfırlama, uygulamayla ilgili mevcut tüm verileri tamamen kaldıracaktır. Bu, mevcut hataları ortadan kaldırır ve uygulamanıza üzerinde çalışmak için temiz bir sayfa açar.

Fotoğraf görüntüleyici uygulamasını onarmak veya sıfırlamak için şu adımları izleyin:

Başlat’ı başlatın, ardından Ayarlar uygulamasını açın.Solunuzdaki kenar çubuğundan Uygulamalar’ı seçin. Seçenekler listesinden Uygulamalar ve özellikler’i seçin. Uygulama listesi altına Microsoft Fotoğraflar yazın. Dikey Üç nokta menüsünü tıklayın, ardından Gelişmiş Seçenekler’i seçin. Sıfırlamak için aşağı kaydırın. Tercihinize göre, Onar veya Sıfırla’yı seçin.
RepairApp

Sorun Gidericiyi Çalıştır

Fotoğraf görüntüleyici, Windows’ta yerleşik bir uygulamadır. Uygulamada neyin yanlış olduğunu bulamıyorsanız, Windows Mağazası Uygulaması sorun gidermeyi çalıştırabilirsiniz. Bu, uygulamayı tarayacak ve size bir düzeltme sunacaktır.

Bilgisayarınızda Windows sorun gidericisini şu şekilde çalıştırabilirsiniz:

Ayarlar uygulamasını açmak için Windows tuşunu ve ardından I tuşunu basılı tutun. Sistem’den, Sorun Giderme’ye gidin. Seçenekler altında Diğer sorun gidericiler’e tıklayın.DiğerSorun gidericiWindows Mağazası Uygulamasını bulmak için aşağı kaydırın. Yanındaki Çalıştır düğmesini seçin. Tanılamanın taramayı gerçekleştirmesini bekleyin.Sorun GidermeWindows sizden bir öneri isteyecektir. Çözümü buna göre uygulayabilirsiniz.Fotoğraf Görüntüleyiciyi Yeniden Yükleyin

Bu sorun için son çare olarak fotoğraf görüntüleyici uygulamasını yeniden yükleyebilirsiniz. Bu, Windows için yerleşik bir uygulama olduğundan, onu yalnızca powershell’den yeniden yükleyebilirsiniz. Başlangıçta korkutucu gelebilir, ancak göründüğü kadar karmaşık değildir.

Windows’unuza Photo Viewer’ı yeniden yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin:

Görev çubuğunuzdan Başlat’a sağ tıklayın. Windows Terminali’ni (Yönetici) seçin. Windows Terminal’in cihazınızda değişiklik yapmasına izin verin. Powershell penceresinde, Fotoğraflar uygulamasını kaldırmak için şu komutu kopyalayıp yapıştırın:
Get-AppxPackage Microsoft.Windows.Fotoğraflar | Kaldır-AppxPackageGüç kalkanıUygulamayı yeniden yüklemek için aşağıdaki komutu yazın:
Get-AppxPackage -allusers Microsoft.Windows.Fotoğraflar | Foreach Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml”Değişiklikleri onaylamak için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu