Windows

Gece Işığı Windows’ta Çalışmıyor mu? Bu 10 Düzeltmeyi Deneyin!

Gece Işığı Windows’ta Çalışmıyor mu? Bu 10 Düzeltmeyi Deneyin!

 

Windows’ta bulunan Gece Işığı özelliği ile bilgisayar ekranından yayılan zararlı mavi ışıklardan gözlerinizi koruyabilirsiniz. Ancak öngörülemeyen birkaç nedenden dolayı bu özellik arızalanabilir ve bu da Night Light’ın Windows’ta çalışmamasına neden olabilir.

Sorun, güncel olmayan bir ekran sürücüsü nedeniyle geçerli olabilir. Ayrıca PC’nizdeki yanlış tarih ve saat nedeniyle de ortaya çıkabilir. Windows’un en son sürüme güncellenmemesi de bahsettiğimiz sorunu yaratabilir.

Bugün, sorunu çözmenize ve özelliğin yeniden çalışmasını sağlamaya yardımcı olabilecek çeşitli olası düzeltmeleri size tanıtacağız.

Sorunun Muhtemel Nedenleri

Sorunun olası nedenlerinden bazıları şunlardır:

Eski ekran sürücüsüGece ışıklarının gücü minimuma ayarlanmış olabilir. Konum Servisleri devre dışı bırakılmış olabilir.Bilgisayarda yanlış tarih ve saat.Windows güncellemesi bekleniyor

Windows’ta Gece Işığı Çalışmıyor Nasıl Onarılır?

Gece Işığı Windows’ta çalışmayı bıraktığında, özelliği kapatıp tekrar açabilirsiniz. Bu işe yaramazsa, doğru saati ayarladığınızı doğrulamak için Gece Işığı programını kontrol edebilirsiniz.

Muhtemelen, Gece Işığı özelliğinin yoğunluğunu da kontrol edebilir ve artırabilirsiniz. Konum servislerini etkinleştirmek de kullanışlı olabilir.

Bunların yanı sıra, bunları gerçekleştirme adımlarıyla birlikte ayrıntılı düzeltmelerin listesini aşağıda görebilirsiniz.

Gece Işığını Kapatın ve Tekrar Açın

Sorun için deneyebileceğiniz ilk şeylerden biri, bilgisayarınızdaki Gece Işığı seçeneğini kapatıp tekrar açmaktır.

Windows logosu kombinasyonuna basarak Ayarlar menüsünü başlatın ve klavyenizdeki I tuşuna basın. Ardından, Sistem seçeneğini seçin. Sizi Ekran ayarları penceresine götürecektir. Ardından, Parlaklık ve renk altında, Gece ışığı düğmesini kapatın. Bir süre bekleyin ve tekrar açın. Windows

Bu yardımcı olmazsa, aşağıdaki diğer düzeltmeleri kontrol edebilirsiniz.

Gece Işığı Özelliğinin Programını Kontrol Edin

Sorun, Gece Işığı özelliği açıkken ortaya çıkabilir, ancak program doğru yapılandırılmamış. Bunun için:

Ayarlar panelini açın. Ardından, Sistem’i seçin. Ardından, Görüntü ayarları panelinden Gece ışığı ayarları seçeneğine tıklayın. Şimdi, Gece ışığını planla seçeneğinin altındaki düğmeyi açın. İki seçenek göreceksiniz: Gün batımından gün doğumuna ve Saatleri ayarla. Gün batımından gün doğumuna ilk seçeneği, gün batımı ve gün doğumu zamanlamasına göre zamanı otomatik olarak programlayacaktır. Aç ve Kapat’ı seçebilir ve Saati ayarla seçeneği altında tercih ettiğiniz zamanlamayı girebilirsiniz.
Windows-Ayarlar-Görüntüleme-NightLight-Programı

Gece Işığının Yoğunluğunu Artırın

Sorunun ortaya çıkmasının bir diğer olası nedeni de Gece Işığı özelliğinin açık olması ancak yoğunluğunun yanlış olmasıdır. Yoğunluk gücü en düşük seviyedeyse, Gece Işığı efektini fark etmeyebilirsiniz.

Gece Işığının yoğunluğunu şu şekilde kontrol edebilir ve artırabilirsiniz:

İlk önce Ayarlar menüsüne gidin. Ardından Sistem > Ekran > Gece ışığı ayarları’na tıklayın. Güç altında bir kaydırıcı göreceksiniz. Gücünü artırmak için kaydırıcıyı Sağ tarafa doğru hareket ettirin.
yakın ışık gücü

Konum Servislerini Etkinleştir

Gece Işığı özelliğine tam olarak erişmek için konum hizmetinin açık olması da gereklidir. Konum hizmetiniz kapalıysa, gün batımından gün doğumuna kadar gece ışığı programını ayarlayamazsınız.

Bu nedenle, otomatik zamanlama ile gece lambası özelliğini kullanmak istiyorsanız, yani Gün batımından gün doğumuna kadar, Konum Servislerini etkinleştirmeniz gerekir.

Ayarlar panelinden Gizlilik seçeneğini seçin. Bundan sonra, sol panelden Konum’u seçin. Uygulama izinleri bölümünde göreceksiniz. Bu cihazdaki konuma erişime izin ver altında, Bu cihazın konumu açık seçeneğinin altındaki Değiştir düğmesini tıklamanız gerekir. Ardından, bu cihaz için Konum erişiminin altındaki düğmeyi açın. Windows-Ayarlar-Konum-Geçiş

Şimdi, Uygulamaların konumunuza erişmesine izin ver bölümüne gidin ve düğmeyi ‘Açık’ durumuna getirin. Doğru Tarih ve Saati Ayarlayın

Yanlış bir sistem tarihi ve saatinin, Gece Işığının tek saatlerde etkinleştirilmesine yol açacağını belirtmekte fayda var. Bunu önlemek için tarih ve saat ayarlarını kontrol edebilir ve gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

Önce Ayarlar menüsünü başlatın ve ardından Saat ve dil seçeneğini tıklayın. Ardından, Geçerli tarih ve saat segmenti altında, Saati otomatik olarak ayarla ve Saat dilimini otomatik olarak ayarla seçeneğinin altındaki düğmeleri açın. Şimdi, Şimdi senkronize et seçeneğine basın Saatinizi senkronize edin başlığı altında. Bunu yapmak, bilgisayarınızın kesin tarih ve saat bilgilerini almasına olanak tanır. Windows-Ayarlar-DateTime-AutoSync

Hesabınızdan Çıkış Yapın ve Sonra Tekrar Giriş Yapın

Ayrıca, sorunu çözmek için oturumu kapatıp tekrar kullanıcı hesabınızda oturum açmayı da deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

Başlangıç ​​ekranını açmak için fiziksel klavyenizdeki Windows logosu düğmesine basın. Şimdi Profil fotoğrafınızı sağ tıklayın. Ardından, Oturumu kapat seçeneğini seçin.
Windows-10-Oturumu Kapat-BaşlatMenüsü

Bundan sonra, tekrar oturum açın.Bilgisayarı yeniden başlat

Gece Işığı ayarlarında bazı değişiklikler yaptıktan sonra bile sorunla karşılaşıyorsanız, bilgisayarı yeniden başlatmayı da deneyebilirsiniz. Bunu yapmak, tüm arka plan işlemlerini kapatacak ve sisteme yeni bir başlangıç ​​sağlayacaktır.

Başlat ekranını açmak için görev çubuğundan Windows logosuna tıklayın. Ardından, sol kenar çubuğundan güç simgesini seçin. Şimdi, güç menüsünden Yeniden Başlat seçeneğini seçin. Windows-10-Yeniden Başlat-Başlat MenüsüBilgisayarınızın Ekran Sürücüsünü Güncelleyin/Yeniden Yükleyin

Güncel olmayan bir sürücü, bilgisayarınızı güvenlik risklerine ve diğer sorunlara yatkın hale getirir. Bunlardan biri, Gece Işığı özelliğiyle ilgili sorundur. Arızanın üstesinden gelmek için ideal bir çözüm, ekran sürücüsünü güncellemek olacaktır.

Yetkili Kullanıcı Menüsünü başlatmak için bilgisayarın klavyesindeki Windows ve X tuşlarına birlikte basın. Listeden Aygıt Yöneticisi seçeneğini seçin. Aygıt Yöneticisi penceresindeki Görüntü bağdaştırıcıları seçeneğinin önündeki (>) okuna tıklayın. Menüyü genişletecektir. Grafik kartı adına sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle seçeneğine basın.
Windows-DeviceManager-Update-GraphicsDriver

Sürücüyü güncelleme yöntemini soran yeni bir pencere açılacaktır. Sürücüleri otomatik olarak ara seçeneğini seçin.Bilgisayar sisteminiz güncellemeyi arayacak ve ardından indirip kuracaktır.

Windows, ekran sürücüsü için herhangi bir güncelleme almazsa, sürücüyü kaldırmayı düşünmeniz gerekir. Bunu yapmak, PC’nin sürücünüzün yeni bir kopyasını sisteminize yeniden yüklemesini sağlar.

Önce Aygıt yöneticisi pencerelerini açın. Ardından, Görüntü bağdaştırıcıları seçeneğine çift tıklayın. Ardından, grafik kartı adına çift tıklayın. Özellikler iletişim kutusunu açacaktır. Şimdi, Sürücü sekmesini seçin. Ardından, Aygıtı Kaldır seçeneğini seçin. Bu aygıtın sürücü yazılımını sil seçimini kaldırarak bırakın ve Kaldır’ı seçin.
Windows-DeviceManager-Kaldır-GraphicDriver

Ekranda bilgisayarı yeniden başlatmak için onay isteyen bir iletişim kutusu görüntülenecektir. Evet’i seçmeniz gerekiyor. Yeniden başlatmanın ardından sistem, eksik ekran sürücüsünü arayacak ve bilgisayarınıza kuracaktır.Windows’u güncelleyin

Birkaç kullanıcı, sistemdeki bir hata nedeniyle Gece Işığı arızasıyla karşılaştığını bildirdi. Bu nedenle, en güvenilir çözüm, Windows’u en son sürüme güncellemek olacaktır. Bunu yapmak, hata sorununu giderecek ve Gece Işığının düzeltilmesine yardımcı olacaktır. Böyle yaparak,

Klavyenin Windows logosu + I tuşlarına basarak Ayarlar menüsüne gidin. Ardından, Güncelleme ve Güvenlik seçeneğini seçin. Windows güncelleme bölümünün altındaki Güncellemeleri kontrol et veya İndir seçeneğini arayın.

Windows-10-Güncelleme-İndir-Düğmesi

Windows mevcut güncellemeleri arayacaktır. Güncellemeyi bulursa, içgüdüsel olarak indirecek ve kuracaktır. Bilgisayar güncellemeyi bitirdiğinde, PC’yi Yeniden Başlatmanız gerekir.Gece Işığı Ayarlarını Sıfırla

Sorunu çözmek için başka hiçbir şey işe yaramazsa deneyebileceğiniz son seçenek, Kayıt Defteri Düzenleyicisi uygulaması aracılığıyla Gece Işığı ayarlarını sıfırlamaktır. Bunu yapmak, eksik kayıt defteri anahtarlarını kurtarmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, grileşen Gece Işığının çözülmesine yardımcı olur. Kayıt defteri değerlerinde değişiklik yapmadan önce kayıt defterini yedeklemeyi unutmayın.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Gece Işığı ayarlarını sıfırlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Başlangıç ​​ekranını açmak için klavyenizdeki Windows logo tuşuna basın. Regedit yazın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi uygulamasını seçin. İstendiğinde, Evet’e basmanız gerekir. Ardından, HKEY_CURRENT_USER’ı seçin. Ardından, YAZILIM > Microsoft’u seçin. Şimdi, Microsoft > Windows > CurrentVersion’ı seçin. Bundan sonra, CloudStore > Mağaza > DefaultAccount > Bulut’a tıklayın. Alt klasörlerin bir listesini göreceksiniz. Bunlardan ikisini silmeniz gerekecek: default$windows.data.bluelightreduction.bluelightreductionstate ve default$windows.data.bluelightreduction.settings.gece-ışık-kayıt-anahtarları

Bunun için alt klasöre sağ tıklayın ve Sil’i seçin.
sil düğmesine tıklayın

Bu iki alt klasörü sildikten sonra Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinden çıkın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu