Genel

Gen Z, Google gibi TikTok kullanıyor ve eski internet düzenini alt üst ediyor

Gen Z, Google gibi TikTok kullanıyor ve eski internet düzenini alt üst ediyor

 

Gen Z Google arama içindir. TikTok eğlence içindir. En azından eskiden böyleydi. Ancak yükselen gençler ve genç yetişkinler için TikTok, yerleşik internet devlerinin işlevlerini üstlenerek bilgi bulma yeri haline geliyor. Bir milyardan fazla kullanıcıya sahip olan hizmet, 10 ila 25 yaşındakilerin video klip izlediği bir uygulamadan daha fazlasıdır ve daha yaşlı koruma dikkat çeker.

EMarketer’e göre, TikTok’un satışlarının bu yıl üç katına çıkarak 12 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor – Google ve Facebook’un yanında önemsiz, ancak 5 yaşındaki bir şirket için büyük. Kullanıcılarının üçte biri, yalnızca ABD’de 67 milyon olan Gen Z üyeleridir. Bu demografi, alışveriş alışkanlıklarını hâlâ şekillendiriyor ve bu da onları reklamcılar ve teknoloji şirketleri için çok önemli birer potansiyel müşteri haline getiriyor. Daha genç kullanıcıların yeni başlayanlara yakınlığı, teknoloji şirketlerine antitröst yasasını ihlal ettiklerini söyleyen eleştirmenlere karşı bir kontrpuan sunuyor.

Dallas bölgesinden bir yazılım satıcısı olan 24 yaşındaki Ezinne Ogbonna, “TikTok olmasaydı, şu anki işimde şu an bulunduğum kariyer konumunda olmazdım” dedi. “Aslında birinin TikTok’u aracılığıyla bir eğitim programı buldum, eğitim programını yaptım ve şimdi sahip olduğum işe başladım.”

Google kıdemli başkan yardımcısı Prabhakar Raghavan bu ay TechCrunch ile yaptığı röportajda, bugün gençlerin yaklaşık yüzde 40’ının öğle yemeği önerileri ararken Google üzerinden Facebook’un ana şirketi Meta Platforms Inc’in sahibi olduğu TikTok veya Instagram’ı kullandığını söyledi. Veriler, yaşları 18 ile 24 arasında değişen ABD’li kullanıcılarla yapılan bir anketten geliyor. Birden fazla antitröst davasıyla karşı karşıya olan arama devi, rekabetinin gücünü ortaya çıkarmak için bu tür bulgulara işaret ediyor.

“Yeni internet kullanıcılarının alıştığımız zihniyet ve beklentilere sahip olmadığını tekrar tekrar öğrenmeye devam ediyoruz.” Raghavan röportajda söyledi. “Sordukları sorular tamamen farklı.”

Bu, staja başlamak için Juneteenth haftasonunda New York’a gelen Leia Getahoun için doğruydu. 20 yaşındaki California kolej son sınıf öğrencisi TikTok ile ortalama tüketiciler veya yeni bağlanan arkadaşlar tarafından oluşturulan arama sonuçlarına erişti. 15 saniyelik klipler, birden fazla sekme açarak zaman kaybetmediği, daha uzun videolar çekmediği veya eski kupürleri sıralamadığı anlamına geliyordu.

Getahoun, “Bu benim New York’taki ilk haftam ve ‘Tamam, çok sayıda Siyahi insanın ve iyi müziğin olacağı iyi kulüpler nerede’ diyorum” dedi. “Etrafa bakındıktan sonra şehirde TikTok’ta bulduğum bir etkinliğe gittim ve çok eğlendim, atmosfer harikaydı.”

İlginizi Çekebilir: Android’de Gizli Ekran Kaydedici Nasıl Etkinleştirilir

Çin’in ByteDance Ltd. şirketinin sahibi olduğu TikTok’a herkes o kadar hayran değil. ABD’li düzenleyiciler, Amerikalı kullanıcılarla ilgili verilerin Çin hükümetinin eline geçip geçmediği konusunda sorular yöneltti. Hizmetin yönetimi, Çin merkezli çalışanların ABD kullanıcılarından gelen bilgilere erişebileceğini söyledi, ancak Çin Komünist Partisi’ne gittiğini reddetti. Araştırmacı Sensor Tower’a göre, uygulama ABD’de 320 milyondan fazla kez indirildi.

Ancak pazarlamacılar için önemli bir hedef olan genç tüketicilerle bağlantı kurmak isteyen işletmeler için TikTok, kullanıcıların en son gönderileri ve reklamları gördüğü bir “Sizin İçin Sayfa” ile ön plana çıkan hazır erişim sağlar.

Dünyanın ilk yulaf sütü dondurma dükkanı olan Whipped Urban Dessert Lab’ın kurucuları Courtney Blagrove ve Zan BR, TikTok’un işlerine nasıl yardımcı olabileceğini ilk elden öğrendiler. New York’un Aşağı Doğu Yakası’ndaki kız kardeşlerin mağazası, pandemi başladığında sadece iki haftadır açıktı. Sonunda tekrar açıldıklarında, TikTok gibi yerlerde varlıklarını artırmak için bir sosyal medya yöneticisi tuttular.

karamel çiseleyen

Taze bir dondurma kepçesinin üzerine serpilen kısa karamel sosu klipleri veya bir bardaktan düşen kurabiye parçaları, 73.000’den fazla TikTok kullanıcısını dondurma alternatifini takip etmeye çekti.

BR, “Sosyal medya bizim için son derece önemliydi, insanların ürününüzü kendileri deneyimleyemedikleri zaman görebilmeleri için değil, aynı zamanda toplu mesajlaşma için de son derece önemliydi” dedi.

Varlıklarını artırdıktan yaklaşık bir yıl sonra, satışlar 2021’e göre %150 arttı ve mağaza şu anda günde yaklaşık 500 müşteriye hizmet veriyor, çoğu zaman köşeyi dönünce çizgiler var. Bir kullanıcının “Sizin İçin” sayfasında görünmek, küçük işletmelerin ülke ve dünyanın her yerinden izleyicileri ve potansiyel müşterileri çekmesine olanak tanır.

Blagrove, “Müşterilerin varlığınızı talep etmesi bir işletmenin hayalidir,” dedi.

TikTok’un genç kullanıcıları için çekici olan şey, sorularına eğlenceli, görsel bir cevap olan kliplerdir.

Berkeley’deki California Üniversitesi’ne devam eden Getahoun, “Kitap okumayı sevmeyen çocuklar gibiyiz” dedi. “Onlara bir resimli kitap veriyorsun ve aniden vizyonu görmeye başlıyorlar.”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu