GenelTeknoloji

Google, AI sohbet robotunun duyarlı olduğunu iddia eden yazılım mühendisini kovdu

Google, AI sohbet robotunun duyarlı olduğunu iddia eden yazılım mühendisini kovdu

Alphabet Inc’in Google’ı Cuma günü yaptığı açıklamada, şirketin yapay zeka (AI) chatbotu LaMDA’nın kendini bilen bir kişi olduğunu iddia eden kıdemli bir yazılım mühendisini görevden aldığını söyledi.

Geçen ay yazılım mühendisi Blake Lemoine’i izne çıkaran Google, şirket politikalarını ihlal ettiğini ve LaMDA hakkındaki iddialarını “tamamen asılsız” bulduğunu söyledi.

Bir Google sözcüsü Reuters’e gönderdiği bir e-postada, “Bu konuyla uzun süre uğraşmasına rağmen Blake’in hala ürün bilgilerini koruma ihtiyacını içeren açık istihdam ve veri güvenliği politikalarını ısrarla ihlal etmeyi seçmesi üzücü” dedi.

Geçen yıl Google, https://bit.ly/3Os9QqD, LaMDA’nın – Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli – şirketin, diyalog üzerine eğitilmiş Transformer tabanlı dil modellerinin aslında her şey hakkında konuşmayı öğrenebileceğini gösteren araştırmasına dayandığını söyledi.

Google ve önde gelen birçok bilim insanı, LaMDA’nın ikna edici bir insan dili oluşturmak için tasarlanmış karmaşık bir algoritma olduğunu söyleyerek Lemoine’nin görüşlerini yanlış yönlendirilmiş olarak reddetmekte gecikmedi.

Lemoine’nin işten çıkarılması ilk olarak bir teknoloji ve toplum haber bülteni olan Big Technology tarafından bildirildi. (Bengaluru’da Akanksha Khushi tarafından rapor edildi; William Mallard tarafından düzenlendi)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu