Mobil

Google Haritalar Sesi Çalışmıyor

Google Haritalar Sesi Çalışmıyor

 

Yol tarifi sağladığı ve dönüşler, şeritler ve trafik uyarıları konusunda yardımcı olduğu için Google Haritalar’da sesli navigasyonu kullanmak kullanışlıdır. Sadece telefon veya Bluetooth cihazları ile sesli yönlendirmeyi dinleyebilirsiniz.

Yine de, bazen Google Haritalar’ın sesinin çalışmaması sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Bu, eski telefon yazılımı nedeniyle olabilir. Telefonunuzun yazılımını güncelleyebilir ve sorunun devam edip etmediğini görebilirsiniz.

Aynı şekilde sesli navigasyonun çalışmamasının çeşitli nedenleri olabilir. Öyleyse gecikmeden doğrudan konuya geçelim, sorunun neden oluştuğunu görelim ve olası düzeltmeleri öğrenelim.

Google Haritalarım Sesi Neden Çalışmıyor?

Google Haritalar sesi çalışmadığında, bunun birkaç nedeni vardır. Muhtemel sebeplerden bazıları şunlardır:

Telefon sessiz modda Eski Google Haritalar Sesli Navigasyon Google Haritalar için devre dışı Telefonunuzun yazılımı eski

Google Haritalar Sesinin Çalışmamasını Nasıl Düzeltebilirim?

Normal bir yeniden başlatma, bazı küçük hataların ve yazılım sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilir. Google Haritalar’ı güncellemek de önemlidir. Muhtemelen, telefonunuzun internet bağlantısını kontrol etmek de önemlidir.

Ayrıca, aşağıdaki listeden Google Haritalar sesini düzeltmek için başka yöntemler de bulabilirsiniz.

Ağ Bağlantısını Kontrol Edin

Sorun ağ bağlantısıysa, telefonunuzdaki ağ bağlantısını kapatıp tekrar açabilirsiniz. Ağı yeniden başlatmaya ve sesli navigasyon sorununu çözmeye yardımcı olabilir.

Telefonunuzdaki ağ bağlantısını kapatma hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız şu adımları deneyin:

iPhone’da

Ayarlar’ı açın. Wi-Fi veya Hücresel Veri’ye dokunun. Ne tür veri kullandığınıza bağlıdır. Wi-Fi bağlantısı-iPhone

Wi-Fi’yi kapatın ve tekrar açın. Muhtemelen, Hücresel Verileri kapatın ve tekrar açın.

Android’de

Ayarlar’ı açın. Bağlantılar’a dokunun. Bazı Android cihazlarda Kablosuz ve Ağlar gösterilir.
android bağlantıları

Wi-Fi kullanıcıları için Wi-Fi seçeneğini kapatın ve tekrar açın. Mobil veri kullanıcıları için Veri kullanımı’nı seçin. Mobil veri seçeneğini kapatın ve tekrar açın.

veri-kullanımı-ve-mobil-veri

Bluetooth Bağlantısını Kontrol Edin

Telefonunuz bir Bluetooth cihazına bağlıysa, Google Haritalar uygulamasını kullanırken telefonunuzda sesli yönlendirme duymazsınız. Bu nedenle, telefonda Google Maps Voice’u kullanmak için başka bir Bluetooth cihazına bağlı olmadığınızdan emin olmalısınız.

Telefonunuzda Bluetooth’u nasıl kapatacağınızı bilmiyorsanız şu adımları takip edebilirsiniz:

iPhone’da

Telefonunuzda Ayarlar’ı başlatın. Bluetooth’a dokunun. Bluetooth açıksa ve bir cihazla eşleştirilmişse, cihazın yanında Bağlandı öğesini görebilirsiniz. Kapatmak için Bluetooth’un yanındaki anahtarı kapatın.
Bluetooth

iPhone kullanıcıları, alttan yukarı kaydırarak ve Bluetooth simgesine dokunarak da Bluetooth’u kapatabilir.

Android’de

Telefonunuzda Ayarlar’ı açın. Android cihaza bağlı olarak, Bağlı cihazlar veya Bağlantı’yı seçmeniz ve ona dokunmanız gerekir. Bazı cihazlarda Bluetooth’u doğrudan Ayarlar altında bulabilirsiniz. Şimdi Bağlantı tercihlerini seçin. Bazı android cihazlarda doğrudan Bluetooth’u bulacaksınız. Ardından, Bluetooth’u seçin ve kaydırma düğmesini kapatın.
bluetooth'u aç/kapat

Android kullanıcıları yukarıdan aşağıya kaydırabilir ve kapatmak için Bluetooth simgesine basabilir.

Not: Bluetooth cihazları aracılığıyla sesli navigasyonu kullanırken, telefonunuzu doğru cihaza bağladığınızdan emin olun.

Sesli Yol Tariflerini İndir

Google Haritalar’da sesli navigasyonu ilk kez kullanıyorsanız, Sesli Yol Tarifleri’ni indirmeniz gerekeceğini unutmamakta fayda var. Sesli yol tarifleri güncellenmediğinde de benzer bir durum meydana gelebilir. İndirilmezse, bir zil sesi duyacaksınız ve herhangi bir sesli talimat duymayacaksınız.

Ses Yönünü indirmek için Google Haritalar’ı açın ve bir süre bırakın. Bunu yapmak, sesli yol tariflerini otomatik olarak indirecektir.

Google Haritalar için Sesli Navigasyonun Sesini Açın

Sesli navigasyon devre dışı bırakılırsa, navigasyon kılavuzu sesini duymazsınız. Bu nedenle, ilk önce etkinleştirmeniz gerekir.

Google Haritalar’ı açın. Profil fotoğrafınızın olduğu sağ üst köşedeki Profil simgesini seçin.
seçim-profil-ikonu

Ayarlar’ı seçin.
seçim-ayar-şimdi

Navigasyon veya Navigasyon Ayarları’na dokunun.
navigasyon ayarları

Şimdi Sessiz durumu bölümünün altındaki Sesi Açıldı’ya dokunun.Sesi açıldı

Not: Google Haritalar ekranında, Ses simgesine dokunarak doğrudan sesini açabilirsiniz. Navigasyonu başlattıktan sonra ekranda oluşur.

Navigasyon Kılavuzunun Sesini Arttırın

Sesli navigasyonla ilgili sorun, rehberlik ses seviyesi daha düşük olarak ayarlandığında da ortaya çıkabilir. Yani, normal veya daha yüksek olarak ayarlamayı deneyebilirsiniz.

Google Haritalar’ı başlatın.Ekranın sağ üst köşesinde profil fotoğrafınızın olduğu Profil simgesine dokunun.Ayarları seçin.Navigasyon Ayarları veya Navigasyon’u seçin.Sesi artırmak için Rehberlik ses seviyesi altında,Daha yüksek üzerine dokunun.

daha yüksek sesle seç

Yol Tariflerini Açın Podcast’leri Duraklatın

Net bir navigasyon elde etmek için sesli kitaplar gibi sesli medyayı duraklatmanız gerekecektir. Bunun yerine, diğer sesli ortamları duraklatmak için Yön Duraklatma Podcast’lerini açabilirsiniz. Ve navigasyon sırasında talimatları net bir şekilde duymanızı sağlayacaktır.

iPhone’da

Ayarları aç. Kaydırın ve Haritalar’a basın. Sözlü Yol Tarifi’ni seçin. Yol Tarifi Podcast’leri Duraklat’ın yanındaki geçiş düğmesini açın.

Not: Yön Duraklatma Podcast’lerini etkinleştirmek için Navigasyon kılavuzu ses seviyesini Normal veya Daha Yüksek olarak ayarlayın.

Android’de

iPhone gibi, Android’de de sesli yol tarifleri açıkken müzik dinleyebilirsiniz.

Google Haritalar’ı açın. Profil simgesini seçin. Ayarlar’a dokunun. Navigasyon ayarlarını seçin. Şimdi Medya oynatma kontrollerini göster’i açın.

gösteri-medya-oynatma

Listeden bir medya uygulaması seçin.İleri’yi seçin ve ardından Tamam’a dokunun.Telefonun Sesini Açın

Telefonun sesi kapalıysa veya düşükse, navigasyon sesini duyamazsınız.

Telefonun medya ses düzeyini artırarak navigasyon sesi düzeyini artırabilirsiniz. medya ses yükseltme

Sesi açma düğmesine basabilirsiniz. Bir Bluetooth cihazıyla, cihazın sesini artırarak sesi artırabilirsiniz.

Google Haritalar’ı güncelleyin

Her Google Haritalar güncellemesiyle geliştiriciler, hataları düzeltir ve deneyimi kullanıcılar için daha iyi hale getiren yeni özellikler ekler. Ancak, bazen, Google Haritalar’daki sesli navigasyon, hatalar nedeniyle çalışmayı durdurur. Bu nedenle, Google Haritalar’ı güncellemek, sesli navigasyon sorununun çözülmesine de yardımcı olabilir.

iPhone’da

App Store’a gidin. Profil simgesini seçin. Bunu ekranın sağ üst köşesinde göreceksiniz. Google Haritalar’ın yanındaki Güncelle’yi seçin.

Android’de

Play Store’a gidin. Sağ üst köşedeki Profil simgesine dokunun. Ardından, Uygulamaları ve cihazı yönet > Yönet’e gidin.
Uygulamaları ve cihazları yönetin

Listeden Google Haritalar’ı seçin ve Google Haritalar uygulamasının yanındaki Güncelle’yi seçin.
google-haritaları güncelle

Telefonunuzu Güncelleyin

Eski sistem yazılımı, Google Maps Voice’un çalışmayı durdurmasına da neden olabilir. Bu nedenle, telefonun yazılımını güncellemek, hataların ve güvenlikle ilgili sorunların giderilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, yeni özellikleriyle uygulamaları çalıştırmak için telefonunuzu daha uyumlu hale getirebilir.

iPhone’da

Önce Ayarlar’ı açın. Ardından Genel’e dokunun. Şimdi Yazılım Güncelleme’yi seçin.Yazılım Güncellemesine tıklayın

İndir ve Yükle’ye dokunun.

İndir ve Yükle'ye tıklayın

Parolanızı girin ve Şimdi Yükle’yi seçin.

Android’de

Önce Ayarlar’ı açın. Aşağı kaydırın ve Sistem’i seçin. Ardından, Sistem güncellemesini seçin. Android cihaza bağlı olarak, Sistem güncellemelerini Ayarlar ekranından da alabilirsiniz. Güncellemeyi kontrol et’i seçin. Güncelleme mevcutsa seçin. Ekrandaki mesajı takip edin. Bluetooth Üzerinden Ses Çalmayı Etkinleştirin veya Devre Dışı Bırakın

Bluetooth cihazınızı bağladığınız halde sesli navigasyonu hala duyamıyorsanız, Play Voice Over Bluetooth’u açtığınızdan emin olun.

Buna karşılık, bazen hiçbir Bluetooth cihazı bağlı olmasa bile sesli navigasyonu duyamazsınız. Bluetooth Üzerinden Ses Çalmayı etkinleştirip açık bıraktığınızda bu sorun oluşabilir. Kapatmak da endişeyi giderebilir.

Play Voice Over Bluetooth’u açmayı veya kapatmayı öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyin:

Google Haritalar uygulamasını başlatın. Önce profil simgesini seçin. Ardından Ayarlar’ı seçin. Şimdi Navigasyon veya Navigasyon Ayarları’nı seçin. Bluetooth cihazında navigasyonu dinlemek için Bluetooth üzerinden sesi çal seçeneğini açın.

bluetooth üzerinden sesi etkinleştir

Google Haritalar Önbelleğini Temizle

Sesli navigasyonla ilgili sorun, bozuk dosyalardan veya uygulamadaki bir aksaklıktan kaynaklanıyorsa, Google haritalarının önbelleğini temizlemek sorunu gidermeye yardımcı olabilir.

iPhone’da

Ayarlar’ı seçin. Genel’i seçin. iPhone Depolama seçeneğine dokunun. Uygulamalar listesinden Google Haritalar’ı seçin. Uygulamayı Boşalt’ı seçin.
Üzerine tıklayın ve Boşaltma uygulamasına basın

Seçimi onaylamak için Uygulamayı Boşalt seçeneğine basın. Uygulamayı kaldıracak, ancak uygulamanın verileri ve belgeleri kalacaktır.

Not: Uygulamayı yeniden yüklediğinizde, veriler geri yerleştirilecektir.

Android’de

Önce Ayarlar’ı seçin.Kaydırın ve Uygulamalar’a dokunun.Uygulama listesinden Google Haritalar uygulamasını seçin.Depolama’ya basın.

seçme-depolama

Şimdi, Önbelleği temizle’yi seçin.
önbellek haritalarını temizle

Google Haritalar’ı yeniden yükleyin

Hala sorunla karşılaşıyorsanız, uygulamayı kaldırıp yeniden yüklemeyi de deneyebilirsiniz.

Google Haritalar’ı bulun. Ardından uygulamaya dokunun ve basılı tutun. Uygulamayı Kaldır’a basın. Uygulamayı Sil’i seçin. Şimdi Sil’i seçin. Yeniden yüklemek için App Store > Google Haritalar’da Ara > İndir simgesi.

Android için, yerleşik bir uygulama olduğundan Google Haritalar’ı kaldıramazsınız. Ancak, yine de yapmaya çalışırsanız, yalnızca uygulamanın güncellemelerini kaldıracaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu