GenelTeknoloji

Google Pixel 6a incelemesi

Google Pixel 6a incelemesi

Şimdiye kadar bir Google Pixel telefonu hiç kullanmadım veya incelemedim. Bu nedenle, bu sefer Hindistan’a gelecek olan yeni Google Pixel 6a’yı inceleme fırsatı geldiğinde, bu telefonu bir tur atmak istedim. Hedeflerim ikiydi: Birincisi, kameranın neden bu kadar çok ilgi ve övgü aldığını anlamak ve ikincisi, Google’ın kendi Android vizyonunu kontrol etmek.

Google Pixel 6a incelemesi: İyi olan nedir?

Google Pixel 6a, telefonun kendisinden çok daha kalın olmayan küçük bir kutu içinde gönderilir. Hiçbir Şey Telefonu (1) da böyle bir kutuda gönderildi ve bunun, şarj cihazının artık kutuda beklemeniz gereken bir şey olmadığı en azından üst düzey Android telefonların geleceği olacağının altını çizdi. Şirketlerin çoğu şarj teknolojisinde yenilik yapsalar bile, onu ayrı bir satılacak şey olarak kullanacaklar.

Pixel 6a, arkada çarpıcı bir kamera bandı ile parlak bir arka kısma sahiptir. Kredi: Nandagopal Rajan/ Hint Ekspresi

Telefonun kendisi, arkadaki siyah kamera bandı sayesinde oldukça benzersiz bir görünüme sahip şık. Parlak yüzey, parmak izlerinizi güzel bir şekilde gösterecek, ancak bununla yaşamayı öğreneceğiniz bir şey. Kenarlar pürüzsüz ve iyi bir tutuş sağlıyor, bu da onu bir süredir kullandığım en kullanışlı telefonlardan biri yapıyor. Bunun nedeni, ekranın bugünlerde aslında kompakt bir telefon olan 6.1 inç olmasıdır.

Pixel 6a'nın Material You tasarımına sahip ekranı görülüyor Google Pixel 6a, 6.1 inç OLED ekrana sahip. Kredi: Nandagopal Rajan/ Hint Ekspresi

Ekran çok fazla piksel kasına sahip olmayabilir, ancak yine de keskin ve parlaktır ve tüm ışık koşullarında iyi çalışır. Ses kalitesi de oldukça iyi ve bulunduğum yerdeki ortam gürültüsüne rağmen biraz bas geldiğini hissedebiliyordum.

Pixel 6a, Google Tensor işlemcisi tarafından destekleniyor ve bu, Android yazılımıyla sorunsuz bir şekilde entegrasyon ve yapay zeka katmanlarını çoğunlukla doğal olarak normal etkinliklerde kullanma konusunda telefona bir avantaj sunuyor gibi görünüyor. Telefon tüm işlevleri oldukça iyi yerine getirebiliyor ve bu incelemeden önce kullandığım birkaç günde bir kez bile ısınmadı.

Google Pixel 6a'nın kamerası iş başında Pixel 6a, Google’ın Tensor yonga setini çalıştırır. Kredi: Nandagopal Rajan/ Hint Ekspresi

Ancak bu entegrasyonun güzelliği, Pixel 6a’nın sunduğu bazı AI özelliklerini kullandığınızda ortaya çıkıyor. Benim için en çarpıcı olanı fotoğraf düzenleme sekmesindeki sihirli silgi aracıydı. Bu, yeni çektiğiniz bir karedeki bir kişiyi veya öğeyi kaldırmanıza olanak tanır. AI, kaldırdığınız konunun yerine ne koyacağınızı belirler. Özellikle web’e erişmeye gerek kalmadan cihazda çalıştığında akıllara durgunluk veren bir şey.

Pixel 6a'daki Sihirli Silgi aracının ekran görüntüsü Pixel 6a’daki Sihirli Silgi aracının ekran görüntüsü. Kredi: Nandagopal Rajan/ Hint Ekspresi

Ardından, birçok durumda hayat kurtaran araçlar olan canlı transkripsiyon ve çeviri var. Kitaplarımda transkripsiyonun doğruluğu sektör ortalamasının üzerinde ve ben neredeyse her gün bir transkripsiyon aracı kullanan biriyim.

Canlı Kopyalama özelliğine sahip Kaydedici uygulamasının ekran görüntüsü.

Materyal tasarımı kullanıcı arayüzü (UI) basit ama etkilidir ve kendi başına bir engel oluşturmadan iyi çalışır. Google’ın ortaklar aracılığıyla Android’i nasıl tasavvur ettiğini görmek güzel. Tarihleri ​​bile hareket ettiren saat gibi, yeni widget stillerinin çoğu da eğlenceli.

Google Pixel 6a incelemesi|  Pixel 6a'nın ana ekranının ve tasarladığınız malzemenin bir görüntüsü Pixel 6a’da tasarladığınız malzeme. Kredi: Nandagopal Rajan/ Hint Ekspresi

Ama beni en çok meraklandıran kamera oldu. Ve bu, ilk tıklama çerçevelenmeden önce bile sizi etkilemek için üç veya dört lens içeren bir telefon bile değil. Google, işi halletmek için arkada biri geniş açılı olmak üzere yalnızca iki adet 12 MP kamera yerleştirdi.

Parlak ışıkta Pixel 6a ile çekilmiş kamera örneği. (İmaj kredisi: Nandagopal Rajan/Hint Ekspresi)
Google Pixel 6a kullanılarak çekilmiş başka bir kamera örneği. Bu, Yamuna bankasının yakınında çekildi. (İmaj kredisi: Nandagopal Rajan/Hint Ekspresi)
Google Pixel 6a kullanılarak çekilmiş bir kaktüs bitkisinin resmi. (İmaj kredisi: Nandagopal Rajan/Hint Ekspresi)
Aynı kaktüs bitkisinin Google Pixel 6a kullanılarak çekilmiş başka bir görüntüsü. (İmaj kredisi: Nandagopal Rajan/Hint Ekspresi)
Pixel 6a kullanılarak çekilmiş pembe ve sarı çiçeklerin bir görüntüsü. (İmaj kredisi: Nandagopal Rajan/Hint Ekspresi)
Pixel 6a ile zayıf aydınlatma koşullarında çekilmiş bir görüntü. (İmaj kredisi: Nandagopal Rajan/Hint Ekspresi)
Google Pixel 6a kullanılarak düşük ışık koşullarında iç mekanda çekilmiş bir görüntü. (İmaj kredisi: Nandagopal Rajan/Hint Ekspresi)

Tıklamak için kamerayı kaldırdığınızda seviye çubuğunun yukarı çıktığını görebilir ve 0 dereceye basarsanız size dokunsal geri bildirimde bulunabilirsiniz. Doğru fotoğrafa sahip olmanızı sağlamak için uzun bir yol kat eden küçük bir şey.

Telefon düşük ışıkta oldukça başarılı. Ancak görüntünün daha sonra yüklenmesi biraz zaman alıyor, bu da işlemcinin çerçeveleri yamalamak ve daha iyi görünmesini sağlamak için fazla mesai yaptığını gösteriyor.

Her tıklamayla, fotoğrafı görmeden önce bir şeyler olduğunu hissediyorsunuz. Ancak bu, bugünlerde birçok kamerada alıştığımız gibi aşırı işlenmiş bir karmaşa değil. Aslında Pixel 6a, kullandığım bir akıllı telefondaki en doğal çekimlerden birine sahip. Son görüntüdeki paraziti azaltmak için dijital yakınlaştırma özelliğini kullandığınızda yazılımın devreye girdiğini de görebilirsiniz.

Son Indian Express Adda’mızda Pixel 6a’daki Dijital Yakınlaştırma özelliğini test ediyoruz. (İmaj kredisi: Nandagopal Rajan/Hint Ekspresi)

Google Pixel 6a ayrıca şehirdeki en iyi pil performanslarından birine sahip. 4410mAh pil benim için normal kullanımda neredeyse 48 saat dayandı ve sonlara doğru daha fazla sıkıştırmak için pil tasarrufu modunu açtım. Ayrıca, sınırlı uygulama özellikleriyle birlikte, pilin son %10’unun birkaç saat çalışmasını sağlayan aşırı pil tasarrufu modu da vardır. Bununla, yalnızca Gmail ve Haritalar çalışıyor olsa da, pilin son %6’lık kısmından yaklaşık 90 dakika meyve suyu alabiliyordum. Tabii ki, kişi aşırı koşullarda bununla yaşayabilir.

Google Pixel’in 6a pili görülüyor. Telefonun aşırı pil tasarrufu modu da var. (İmaj kredisi: Nandagopal Rajan/Hint Ekspresi)
Google Pixel 6a: O kadar iyi olmayan ne?

Kapak tarafında, gece modunun son kareyi kilitlemesi birkaç saniye sürdüğünden, telefonun düşük ışıkta sabit ellere sahip olmanız gerekir. Ayrıca, çekimleri kadrajlarken sizi vazgeçirebilecek çok fazla gürültü görülebilir. Ama neyse ki bunlar nihai sonuçlarda görünmüyor. Kısa sürede bu telefonu kullandım, onunla ilgili başka bir sorun bulamadım.

Bu fotoğrafta Google Pixel 6a görülüyor |  Google Pixel 6a incelemesi Google Pixel 6a, 8MP ön kameraya sahiptir. Kredi: Nandagopal Rajan/ Hint Ekspresi
Google Pixel 6a: Satın almalı mısınız?

43.999 Rs’de Google Pixel 6a, OnePlus 10R ve Nothing Phone (1) beğenileriyle rekabet etmek için sıraya giriyor. Ancak Google Pixel telefonları Hindistan’a düzenli olarak gelmediğinden, ürün yelpazesi yeni müşteriler söz konusu olduğunda zihin alanı ve gönül rahatlığı için de rekabet etmek zorunda kalacak.

Bununla birlikte, bu kolayca günlük sürücünüz haline gelebilecek eksiksiz bir telefon. Bu, önümüzdeki yıl Android için hemen hemen referans tasarım ve kullanımı bir zevk. Ve bu, bu telefonun Android’i sevenler için harika bir anlam ifade etmesinin iyi bir nedeni. Ama evet, bu telefon, yazılımın donanım üzerinde parladığı bir telefon.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu