Nasıl

Görüntü Yakalama IPhone’da Çalışmıyor mu? Bu 7 Düzeltmeyi Deneyin

Görüntü Yakalama IPhone’da Çalışmıyor mu? Bu 7 Düzeltmeyi Deneyin

 

Görüntü Yakalamayı kullanmak, fotoğrafları toplu olarak taşımanın en kolay yoludur. Ancak bazen, bu yerleşik yazılım bile birkaç sorunla karşılaşabilir. Örneğin, cihazınızı veya fotoğraflarınızı göremeyebilirsiniz ve belgeleri tarayamayabilir veya taşıyamayabilirsiniz.

Bu genellikle hasarlı bir USB kablosu veya USB bağlantı noktası nedeniyle olur. Ama başka sebepler de olabilir.

İşte Image Capture’ı nasıl düzeltebileceğinize dair ayrıntılı bir makale.

Görüntü Yakalama Neden Çalışmıyor?

Görüntü yakalamanın çalışmamasının nedenleri aşağıda listelenmiştir.

Hatalı USB kablosu/ USB bağlantı noktaları Görüntü yakalamaya dosya ve klasörlere erişim izni verilmedi Eski yazılım sürümü macOS Catalina’da hata

Görüntü Yakalama Çalışmıyor Nasıl Onarılır?

Görüntü yakalamayı düzeltmek için, yeniden açma ve her iki cihazınızı da önceden yeniden başlatma gibi bazı genel düzeltmeleri deneyebilirsiniz. Ayrıca, iPhone’unuzu bağlamak için farklı bağlantı noktaları kullanmayı deneyin. Bu işe yaramadıysa, diğer düzeltmelere geçebilirsiniz.

USB Kablonuzu Kontrol Edin

hasarlı kablo

USB kablonuz, iPhone’unuz ve Mac’iniz arasındaki bağlantıyı kesecek şekilde zarar görebilir. Bu nedenle, kablonuzu ve bağlantı noktalarınızı kontrol etmeniz gerekir. İlk önce kabloyu farklı bir USB bağlantı noktasına takmayı deneyin ve çalışıp çalışmadığını görün. Ayrıca, farklı bir kablo kullanmayı deneyin. Orijinal kabloyu kullanmak en iyisidir.

iCloud Fotoğraflarını Devre Dışı Bırak

iCloud Fotoğrafları açıldığında, orijinal fotoğraflar telefonunuzda yerel olarak saklanmaz. Bunun yerine, telefonunuzda yalnızca küçük resimleri bırakarak bulutta bulunurlar. Bu nedenle, Image Capture, iPhone’unuzdaki fotoğraflara erişemez.

İPhone’unuzda iCloud fotoğraflarını devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Ayarlar uygulamasını açın. Adınıza dokunun ve iCloud’a gidin.
iOS iCloud

Fotoğraflar’a gidin.
icloud fotoğraf ayarları

iCloud Fotoğraflarını kapatın.
iCloud Fotoğrafları

iCloud fotoğraflarını devre dışı bırakmak istemiyorsanız, “iPhone Depolamasını Optimize Et” seçeneğini “Orijinalleri İndir ve Sakla” olarak değiştirebilirsiniz.

iPhone’da Güven Seçeneğini seçin

Mac’iniz iPhone’unuzu algılamıyorsa, iPhone’unuzdan mac’unuza yeniden güvenebilirsiniz. Bunu yapmak genellikle iPhone’un algılanmaması sorununu giderir. Mac’inize yeniden güvenmek için bu adımları izleyin.

iPhone’unuzun fişini çekin. Ayrıca, görüntü yakalama uygulamasını kapatın. Birkaç dakika bekleyin. Tekrar takın ve iPhone’unuzda bir istem alacaksınız. Güven üzerine dokunun.

Kaldırdıktan hemen sonra takarsanız, istemi almazsınız.

Fotoğraf Formatını Değiştir

Daha eski bir mac’unuz varsa, daha yüksek sıkıştırmalı fotoğrafları tam olarak desteklemeyebilir. iPhone 7 ve sonraki sürümleri, HEIF veya HEVC biçiminde fotoğraf çeker. JPEG’den farklı olarak, bu biçimler genel olarak uyumlu değildir ve bu da fotoğrafların Görüntü Yakalama yoluyla taşınması veya görüntülenmesinde sorunlara neden olabilir. iPhone’unuz tarafından çekilen resimlerin formatını değiştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

iPhone’unuzdaki Ayarlar uygulamasına gidin. Kamera’ya gidin ve Formatlar’ı seçin. En Uyumlu’ya dokunun.iPhone-Kamera-Görüntü Biçimi

Biçimi En Uyumlu olarak ayarlamak, fotoğraflarınızın herhangi bir mac’tan görüntülenebilmesini ve taşınabilmesini sağlar.

Görüntü Yakalamaya Tam Disk Erişimi Ver

Image Capture, dosya ve klasörlerinize erişim iznine sahip değilse, resim dosyalarının aktarılmasında sorun yaşarsınız. Image Capture’ın tam disk erişimine sahip olduğundan emin olmak için mac’unuzda şu adımları izleyin.

Menü çubuğunuzdaki Apple simgesine tıklayın.Sistem Tercihlerini açın.Sistem TercihleriGüvenlik ve Gizlilik’e gidin.

MacOS-Ayarlar-GüvenlikVeGizlilik

Gizlilik sekmesini seçin.Pencerenin sağ alt kısmındaki Kilit simgesine tıklayın.Kendinizi doğrulayın.Tam Disk Erişimi’ni seçin ve Görüntü Yakalama için açın.
MacOS-SecurityAndPrivacy-Penceresi

Görüntü Yakalama Tercihlerini Temizle

Uygulamanın ayarlarında sorun varsa Görüntü Yakalama uygulaması çalışmaz. Görüntü Yakalama tercihlerini temizlemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Image CaptureOpen Finder’dan çıkın ve Option tuşunu basılı tutarken Git menüsüne tıklayın.Bulucu Kitaplığı

Kitaplığı açın ve tercihlere gidin. “com.apple.ImageCapture.plist” adlı dosyayı bulun ve çöp kutusuna sürükleyin. Görüntü Yakalama tercihleri ​​dosyasıYazılımı Güncelle

Tüm bu düzeltmeleri denedikten sonra işe yaramadıysa, her iki cihazınızda da sisteminizi güncellemeyi deneyebilirsiniz. Eski bir sistemde genellikle daha yeni sürümde yamalanan hatalar bulunur, bu nedenle en son sistem sürümünü kullanmak en iyisidir.

macOS’ta

Menü çubuğunuzdaki Apple menüsüne tıklayın. Bu Mac Hakkında’ya gidin. Yazılım Güncellemesine tıklayın.MacOS-Yükseltme-Düğmesi-InfoWindow

Mac’iniz güncellemeleri otomatik olarak kontrol edecektir. Görürseniz Şimdi Yükselt’e tıklayın.
MacOS-Yükseltme-Düğmesi-YazılımYükseltme

iOS’ta

Ayarlar uygulamasını açın. Genel’e gidin.
ios-ayarları-genel

Yazılım Güncelleme’yi seçin.

yazılım güncelleme ios

Cihazınız güncellemeleri otomatik olarak kontrol edecektir. Mevcut olanları yükleyebilirsiniz.Dosya Aktarmanın Alternatif Yolları

Tüm bu düzeltmeleri denedikten sonra bile görüntü yakalamanız çalışmıyorsa, bazı alternatiflere gidebilirsiniz. Bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

Senkronize etmek için Apple Fotoğraflarını kullanın

Fotoğrafları Apple Fotoğraflar uygulamasını kullanarak da içe aktarabilirsiniz. İçe aktarılan resimler, fotoğraf uygulamanızda kalır ancak bunları her zaman farklı bir dosya konumuna kopyalayabilirsiniz. Fotoğrafları içe aktarmak için aşağıdaki adımları izleyin.

iOS aygıtınızı mac’unuza bağlayın.Mac’inizde Fotoğraflar uygulamasını açın.Fotoğraflar mac

İthalat bölümüne gidin.Fotoğraflar içe aktarılıyor

“Tüm yeni dosyaları içe aktar” seçeneğine tıklayın.

Tüm fotoğraflarınız fotoğraf kitaplığına kopyalanacak.

Üçüncü taraf uygulamaları kullanın

Her zaman iMazing, PhoneView, Sharepod vb. gibi üçüncü taraf yazılımları kullanma seçeneğiniz vardır. Bu uygulamalar, iPhone’unuzdan Mac’inize dosya aktarmanıza ve bunun tersini yapmanıza yardımcı olur.

Görüntü Yakalamada Kamera Görünmüyor

Kameranız Image Capture’da görünmüyorsa bunun yerine SD kartı kullanabilirsiniz. Mac’inizde bir SD kart yuvası varsa bunu doğrudan yapabilirsiniz. Dosyaları bu yöntemle aktarmanın genellikle hiçbir komplikasyonu yoktur, bu nedenle Image Capture’ı kullanmaktan daha iyidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu