Nasıl

“Hey Siri” Komutu Neden IPhone’da Çalışmıyor? Düzeltmenin 8 Yolu

“Hey Siri” Komutu Neden IPhone’da Çalışmıyor? Düzeltmenin 8 Yolu

 

Siri, emrinize göre sizin için basit görevleri yapan kullanışlı bir sesli asistandır. Ancak, ortam uyumlu değilse, çalışmayı veya “Hey Siri” komutunuzu dinlemeyi durdurabilir. Örneğin, internet bağlantısı zayıf olduğunda, dokunmatik ekran meşgul olduğunda veya ortam gürültülü olduğunda çalışmaz.

Benzer şekilde, komutlarınızın Siri için çalışmamasının başka nedenleri de var. Öyleyse, kolay ve etkili çözümlerle birlikte bunları öğrenmek için dalalım.

“Hey Siri” Komutu Neden Çalışmıyor?

iPhone’unuz kablosuz bir kulaklığa bağlıysa, bunun yerine kulaklık mikrofonunu kullanabilir. Bu durumda telefonunuz “Hey Siri” dediğinizi duymaz. Ancak, “Hey Siri” komutunun çalışmamasının birkaç nedeni daha var.

iPhone, harici bir mikrofona bağlı. “Hey Siri” devre dışı bırakıldı. Mikrofon engellendi. Kötü internet bağlantısı

Ayrıca “Hey Siri” yalnızca iPhone 6s ve sonraki sürümlerde çalışır.

“Hey Siri” Komutunun Çalışmaması Nasıl Düzeltilir?

İlk önce telefonunuzu yeniden başlatın ve herhangi bir Bluetooth mikrofonunun bağlı olup olmadığını kontrol edin. Herhangi bir harici kulaklığın bağlantısını kesebilirsiniz. Bu sorunu çözmezse, diğer düzeltmeleri deneyebilirsiniz.

“Hey Siri”nin Etkin olup olmadığını kontrol edin

Bazen bu sorun, “Hey Siri” özelliğinin devre dışı bırakılmasından kaynaklanabilir. Aşağıdaki adımları izleyerek bunu kontrol edebilirsiniz:

Ayarlar uygulamasını açın. Erişilebilirlik’e gidin ve Siri’yi seçin.
seçim-siri

iOS 12 veya önceki sürümler için, “Siri ve Ara”ya gidin. Siri’ye Sor altında, “Hey Siri”yi Dinle’yi açtığınızdan emin olun.

hey-siri

Ayrıca Kilitliyken Siri’ye İzin Ver’i açın. “Hey Siri”yi Yeniden Ayarlayın

Yeni bir yazılım güncellemesi yüklediyseniz, yeniden “Hey Siri”yi kurmanız gerekebilir. Son zamanlarda herhangi bir yazılım güncellemesi yapmamış olsanız bile bu düzeltmeyi deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için izleyebileceğiniz adımlar şunlardır:

Ayarlar uygulamasını açın.Erişilebilirlik’e gidin ve Siri’yi seçin.“Hey Siri”yi Dinle’yi kapatın ve tekrar açın.hey-siri

Devam’a dokunun ve ekrandaki sesli komutları söyleyin. Bitti’ye dokunun. “Hey Siri”yi Her Zaman Dinle’yi açın

iPhone’unuz yüzü aşağı bakacak şekilde yerleştirdiğinizde veya üstü kapalıyken “Hey Siri” sesini dinlemez. Aşağıdaki adımları izleyerek Her Zaman Dinle “Hey Siri”yi açabilirsiniz:

Ayarlar uygulamasını açın.Erişilebilirlik’e gidin ve Siri’yi seçin.Siri’ye Sor altında, Her Zaman “Hey Siri”yi Dinle’yi açın.
hey-siri için dinle

Siri Dilini Kontrol Edin

Siri Dilinin başka bir dile ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol edebilirsiniz. Siri ile konuşmayı tercih ettiğiniz dili seçmelisiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin.

Ayarlar uygulamasını açın.Erişilebilirlik’e gidin ve Siri’yi seçin.Dil’e gidin ve tercih ettiğiniz dili seçin.
siri dili

Mikrofonu kontrol et

Sorun, engellenen bir mikrofondan da kaynaklanabilir. Mikrofonunuzun çalışıp çalışmadığını kontrol etmenin en hızlı yolu sesli not uygulamasıdır. Mikrofonunuzu kontrol etme adımları şunlardır:

Sesli notlar uygulamasını açın. Kaydet’e basın ve bir şeyler söyleyin.
kayıt

Az önce kaydettiklerinizi dinleyin.

Kaydı net bir şekilde duyabiliyorsanız, diğer düzeltmelere geçebilirsiniz.

Mikrofonunuzda bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, herhangi bir kir veya kalıntı olup olmadığını kontrol edin. Mikrofon, iPhone’un üstünde ve altında bulunur. Her ikisini de bir Q-ucu, sahip olduğunuz herhangi bir alet veya süper yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanarak temizleyin. Mikrofondaki tüm kalıntıları çıkarmaya çalışın.

Bazı durumlarda telefon kılıfı mikrofonu engelliyor olabilir. Telefon kılıfı olmadan mikrofonunuzu kontrol etmeyi deneyin.

İnternet bağlantınızı kontrol edin

İnternete bağlı değilseniz, Siri’yi aradığınızda “Siri kullanılamıyor” mesajı görüntülenir. Bu nedenle, internet bağlantınızın çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Bazen mükemmel çalışan bir internet bağlantısıyla bile “Siri kullanılamıyor” mesajını alabilirsiniz. Bu genellikle ağ sorunlarından kaynaklanır. Bunu ağ ayarlarınızı sıfırlayarak çözebilirsiniz. Bu, ağla ilgili verileri ve tüm kayıtlı Wi-Fi bağlantılarını siler.

İşte bunu yapmak için adımlar:

Ayarlar uygulamasını açın.Genel’e gidin.Tamamen aşağı kaydırın ve iPhone’u Aktar ve Sıfırla’yı seçin. Ardından, sıfırlamaya dokunun. iOS 12 veya daha eski sürümleri çalıştıran daha eski iPhone’lar için, Genel ayarlar’a gittikten sonra Sıfırla’ya dokunabilirsiniz. Ağ Ayarlarını Sıfırla’yı seçin.
iPhone Ağ Ayarlarını Sıfırla

Parolanızı girin. Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya dokunun. iPhone’unuzu Güncelleyin

Bu sorun, sistemdeki bazı hatalardan kaynaklanıyor olabilir. Apple genellikle bu hataları küçük yazılım güncellemeleriyle düzeltir. Bu nedenle, iPhone’unuz için sağlanan en son iOS sürümünde olduğunuzdan emin olun.

Telefonunuzu güncellemek için şu adımları izleyin:

Ayarlar uygulamasını açın. Genel’e dokunun ve Yazılım Güncelleme’yi seçin. Herhangi bir güncelleme varsa İndir ve Yükle’ye dokunun.
iphone'da indirme ve yükleme güncellemesi

Apple Destek’e iletişime geçin

Bu düzeltmeler işinize yaramadıysa mikrofonunuzda veya cihazınızda bir sorun olabilir. Bu durumlarda Apple desteğe başvurmak en iyisidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu